Keď sa pýtali Dalajlámu, čo ho na ľudstve najviac prekvapuje, odpovedal: „Ľudia, pretože obetujú zdravie, aby zarobili peniaze, a potom obetujú peniaze, aby znovu získali zdravie. Tak sa znepokojujú budúcnosťou, že si neužívajú prítomnosť, a tak nežijú ani v prítomnosti ani v budúcnosti. A žijú tak, akoby nikdy nemali zomrieť, a potom zomrú bez toho, aby predtým žili.“
Ak vás tento výrok zaujal, určite ste začali premýšľať nad otázkou, čo je pre vás, vo vašom živote, to najdôležitejšie, a aký to má súvis so zdravím. A či už ste odpovedali peniaze, práca, deti, šťastie, alebo zdravie, pravda, je taká, že ak by ste sa venovali a kládli dôraz len na jednu, prípadne, niektoré z vyššie spomenutých hodnôt, alebo matérií a ostatným by ste sa nevenovali, zaručene by u vás naskočili určité problémy, ktoré by ste museli následne riešiť. A s veľkou pravdepodobnosťou by to boli aj zdravotné problémy, väčšieho, či menšieho charakteru.
Vonkajší a vnútorný súlad
Naše telo totiž funguje na rovnakom princípe, ako celá príroda či vesmír. Ak nie je v rovnováhe, nemôže ani správne fungovať. Človek, ako celok (telo, myseľ a duša) musí byť v súlade sám so sebou, ako aj v činnostiach, ktoré denne vykonáva, v prostredí, v ktorom žije, s ľuďmi, s ktorými sa stretáva, v strave, ktorú prijíma a najmä v myslení – teda v tom, ako myslí. Ak bude niečo v našom správaní disharmonické, bude disharmonicky reagovať aj naše telo. Napríklad, ak budete veľa pracovať a nebudete pri tom dostatočne oddychovať, ste na najlepšej ceste za oslabením svojho tela a tým aj za chorobou.
Na základe týchto princípov najviac ovplyvňujú naše zdravie tieto faktory:
1. Myslenie (na čo myslíte, a ako myslíte)
Ak zmeníte svoje myslenie, zmeníte aj svoj život. O pozitívnom myslení a o zákonoch príťažlivosti už bolo napísaných veľa článkov, ich jasné posolstvo ostáva nezmenené. Ak budete myslieť pozitívne, ľudia vás tiež budú brať pozitívne a možno aj vďaka vašej dobrej nálade im urobíte deň krajším a ich dobrá nálada zas prinesie dobrú náladu niekomu inému. Verte v to, že sila myšlienky je nekonečná. A keď sa vám nabudúce v nejakej oblasti nebude dariť, nehľadajte chybu v iných, ale v sebe. Vo väčšine prípadov si za to ako sa máte, môžete vy sami. Pretože pritiahnete to, čo si v skutočnosti myslíte. Začnite od seba a výsledky na seba nenechajú dlho čakať.
2. Práca (činnosti, ktoré denne robíte)
Ak je vaša práca vaším koníčkom, blahoželám, pretože už nikdy nebudete musieť ísť do práce. Ak je ale pre vás vaša práca dennodenným „trestom“ škodíte sami sebe. Vaše telo bude celý deň v „kŕči“, vaša hlava bude kričať „nie“ a vaša duša bude myšlienkami niekde inde. Často nevhodne zvolené zamestnanie môže vyvolať nechuť vôbec ráno vstať a ísť do práce, vyvoláva stres, depresie, ťažké dýchanie, problémy so srdcom, alebo alergie, či ekzémy. Zistite si preto, čo vás naozaj baví a tomu sa venujte. Žijete len raz, tak prečo neskúsiť niečo nové. Prestaňte už konečne počúvať rady vašich rodičov, či iné dobre myslené rady o tom, čo by ste mali v živote robiť. Veď vy viete najlepšie, čo vás baví a k čomu vás to ťahá. Nikdy sa v tomto nevzdávajte, je to váš život. A nezabudnite, že nikdy nie je neskoro začať.
3. Prostredie (kde žijete)
To, čo denne vidíte, keď otvoríte okno svojho príbytku veľmi výrazne ovplyvňuje vaše zdravie. Ak bývate v prostredí plnom betónových budov a dýchate vzduch znečistený od výfukov áut, porozmýšľajte, či je pre vás možné zmeniť toto prostredie. Zlý vzduch zanáša pľúca, pohľad na betónovú džungľu nepoteší. Ak nie je možné trvalo zmeniť bývanie, snažte sa aspoň cez víkendy odísť do prírody, na vidiek, do lesa, alebo do hôr. Príroda vás zharmonizuje dokonale. Aj váš príbytok si skrášlite peknými vecami, doplňte si ho o živé kvety, ktoré vám zharmonizujú prostredie a vnesú priaznivú energiu.
4. Ľudia (s ktorými sa stretávate a vzťahy s nimi)
Rodinu si nevyberáme, priateľov áno. Porozmýšľajte nad vašim okruhom priateľov a známych. Zistite, s ktorými sa cítite dobre a s ktorými po stretnutiach máte pocit dobrej energie. Obmedzte vzťahy s negativistami a ľuďmi, ktorí sa večne sťažujú, ktorí sú stále chorí, majú problémy, alebo sa im nedarí. Nie je náhoda, že je to tak, ako sme spomínali v článku vyššie, aj u nich totiž platí zákon príťažlivosti. Ak máte niekoho s podobnou charakteristikou aj v rodine, skúste podľa možností, kontakt s takýmito ľuďmi aspoň obmedziť. Aj pri vzťahoch s ľuďmi by mala panovať harmónia. Ak niekomu pomôžete, alebo pomáhate často, mala by vám to daná osoba oplatiť inou formou, alebo spôsobom. Inak bude príjem a výdaj energie na vašich stranách nevyvážený, vy stratíte svoju energiu a často sa stáva, že následne ochoriete.
5. Strava (každodenná)
Za pomoci stravy sa dá veľmi výrazne ovplyvniť váš zdravotný stav. Základom vášho jedálnička by mala byť pravidelná strava, v podobe 3 hlavných jedál – raňajky, obed, večera a 2 menších doplnkových – desiata a olovrant. Strava by mala byť vyvážená, pestrá, mala by obsahovať veľa vlákniny, celozrnný chlieb, pečivo, cestoviny, ovsené vločky, dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, strukovín. Už menej by malo byť mliečnych výrobkov a mäsa. Pozor – káva nie je jedlo a navyše dehydruje. Preto nezabúdajte na dostatočný pitný režim, vodu, ovocné, alebo bylinkové čaje. Vyhýbať by ste sa mali bielej múke, cukrom, náhradným sladidlám a výrobkom označených „light“, prídavným látkam – éčkam, ako farbám, či konzervantom, vyprážaným a zohrievaným jedlám, polotovarom a margarínom. Klaďte dôraz na kvalitu potravín, ak môžete, pripravujte si jedlo doma a konzumujte čo najviac čerstvých surovín. Veľkú výživu vám dodajú čerstvé vylisované ovocné a zeleninové šťavy. Spravte si doma čas a začnite nakličovať. A nezabudnite pripravovať všetky jedlá s láskou.
Doplnkom racionálnej stravy sú výživové doplnky. Sú potrebné najmä v tých situáciách, ak je naše telo vystavené zvýšenej psychickej, alebo fyzickej námahe. Sú vhodné pri zvýšenom strese, pre budúce, či dojčiace mamičky, pre športovcov, vegetariánov, ale aj seniorov, u ktorých je predpoklad prirodzeného spomaľovania metabolických reakcií, čo si vyžaduje vyšší príjem vitamínov.