Ajurvédska masáž využíva esenciálne oleje, ktoré vyhovujú pacientovej dóši. Používa sa najmä sezamový olej a kokosový olej. Pri ajurvédskej masáži sa masíruje chrbát, hlava, alebo nohy.
Masáž Abhyanga – je terapeutická olejová masáž celého tela pomocou teplých olejov a prostredníctvom tzv. marmových bodov – „zraniteľných“ a „citlivých“ zón, ktoré sa stimulujú. Začína sa masírovaním hlavy, pokračuje krk, ramená, chrbtica. Táto masáž je veľmi relaxačná, odbúrava stres, uvoľňuje stuhnuté svalstvo, dochádza k zmierneniu bolestí.
Sirodara – je metóda, pri ktorej sa nechá tiecť tenký prúd teplého oleja na čelo. Táto technika sa potom doplní masážou.
Masáž Pinda sveda – premasíruje sa celé telo, ktoré bolo predtým naolejované, a to pomocou batôžtekov. Batôžteky sú vlastne bylinky, ryža, alebo iné prírodné materiály zabalené do gázy – bavlnenej tkaniny. Tieto vrecúška sú horúce, nahrievané nad parou, alebo v oleji. Masážou sa vyvoláva lokálne, alebo celkové potenie. Ladnými pohybmi bylinných vrecúšok sa uvoľní celé telo, najmä chodidlá a dlane s nervovými zakončeniami.
Účinok masáže v kombinácii s prikladaním vrecúšok je vysoko detoxikačný, ale aj revitalizačný. Zlepšuje sa prekrvenie tela, podporuje sa lymfatický systém, pokožka sa omladzuje, stres ustupuje. Pri olejovej masáži celého tela organizmus nazbiera energiu a zároveň sa zbavuje škodlivých toxínov. Posilňuje sa imunita.
Mimoriadne účinná je celotelová masáž chodidlami spojená s ručnou masážou. Táto masáž je vhodná pre športovcov, alebo ľudí so sedavým zamestnaním. Odstraňujú sa pri nej bolesti spojené so stuhnutým svalstvom.
Hlavné účinky masáže
- detoxikačná
- revitalizačná
- pri poruchách spánku, zvýšenom strese
- na posilnenie imunity
- pôsobí harmonizačne
- zlepšuje sa pohybový aparát, funkcia šliach a kĺbov
- proti celulitíde
- na zjemnenie pokožky
Kontraindikácie
- bezprostredne po jedle
- ženy v období menštruácie
- tesne po operácii
- pri kožných ochoreniach
- pri nádorových ochoreniach