3.9 C
Bratislava
streda, 18 decembra, 2024

Ako si zlepšíte zrak? Tipy a triky pre zdravé oči

Aj naše oči si zaslúžia pozornosť, aby sme sa vyhli neželaným zdravotným problémom a kvalitne videli čo najdlhšie. Predsa len, zrak je našim najdôležitejším zmyslom. Akými návykmi, potravinami a vitamínmi si vieme pomôcť, aby nám čo najdlhšie dobre slúžil? A čoho by sme sa mali naopak vyvarovať?

Práca s počítačom a zaostrovanie do diaľky

Náš zrak v dnešnej dobe ohrozuje najmä nadmerné pozeranie na displej smartfónov či na obrazovku počítača bez toho, aby sme následne očiam dopriali nevyhnutný oddych. Keď totiž hľadíme na zobrazovacie zariadenia, naše oči zaostrujú len nablízko a ak to robia nadmerne a dlhodobo, šošovky v očiach postupne strácajú schopnosť zaostrovať do diaľky. To sa potom môže prejaviť krátkozrakosťou, teda rozmazaným, neostrým videním do diaľky.

Tipy pre lepší zrak pri práci s počítačom:

Doprajte svojim očiam oddych.

Ak pracujete každý deň na počítači, robte si každú hodinu aspoň päťminútovú prestávku, počas ktorej zaostrujete na vzdialenejšie predmety. Napríklad vstaňte z kancelárskej stoličky, poprechádzajte sa po chodbe a snažte sa hľadieť na jej druhý koniec alebo sa pozerajte z okna. Nestriedajte obrazovku počítača s displejom smartfónu, ale skutočne sa snažte zameriavať na vzdialenejšie objekty,” radí MUDr. Pavol Veselý, oftalmológ z VESELY Očná Klinika.

Dodáva, že podľa viacerých štúdií sa ako prevencia pred krátkozrakosťou alebo jej zhoršovaním odporúča každodenný, minimálne dvojhodinový pobyt v exteriéri. Vyberte sa na prechádzku po voľnom priestranstve, parku, lese či hoci i po meste. „Prechádzajte sa však bez toho, aby ste počas chôdze hľadeli na telefón, inak to stráca opodstatnenie,” prízvukuje MUDr. Veselý.

Klimatizácia a kúrenie v aute

V chladnejších mesiacoch sa častejšie pohybujeme vo vykúrených vnútorných priestoroch alebo si v aute púšťame kúrenie. Oftalmológ upozorňuje, že kúrenie i klimatizácia môžu vplývať na náš zrak.

Mnohí ľudia majú nepríjemnú skúsenosť so zápalom spojiviek v dôsledku klimatizácie alebo výduchov vetrania z áut. Hoci si to neuvedomujeme, studený alebo teplý vzduch dopadá na hruď a tvár a hoci sa cítime príjemne, lebo sa potrebujeme zohriať alebo schladiť, cirkulujúci vzduch môže do našich očí zaniesť baktérie a spôsobiť zápal spojiviek, ľudovo prievan v očiach. Najmä ak klimatizačné zariadenie v autách nie je pravidelne čistené,“ varuje lekár.

Ako chrániť oči pred klimatizáciou a kúrením

Ak potrebujete auto vykúriť, urobte tak prv, než do neho nasadnete a potom ho stíšte, prípadne nastavte výduchy tak, aby vám vzduch neprúdil rovno do tváre. Ak v zimných mesiacoch trpíte tzv. syndrómom suchého oka, pretože teplý vykúrený vzduch nevyhnutne vysušuje očnú sliznicu, pomôžu vám tzv. umelé slzy, teda špeciálne očné kvapky dostupné bez predpisu v lekárni. Pýtajte si tie bez konzervantov. Síce majú kratšiu záručnú dobu, no neobsahujú aditíva, ktoré by vám pri dlhobom používaní nemuseli prospievať.

Pomôžte si stravou

Vyvážená, zdravá strava vplýva na celkové zdravie nášho organizmu. Ak zaradíte do jedálnička nasledovné potraviny, môžete telu dodať potrebné živiny, ktoré priaznivo pôsobia aj na fungovanie vášho zraku.

  • Mrkva – od pradávna sa hovorí, že konzumácia mrkvy je zárukou dobrého zraku. Mrkva je totiž bohatá na betakarotén, ktorý telo premieňa na vitamín A, prospešný pre zdravý zrak.
  • Listová zelenina – ako je špenát, kel či zelená kapusta majú vysoký obsah luteínu a zeaxantínu, dôležitých antioxidantov, ktoré chránia oči pred oxidačným stresom. Tieto dva antioxidanty obsahujú aj vajíčka.
  • Citrusové ovocie ale aj paprika sú bohaté na vitamín C, ktorý je prospešný pri sivom zákale či degenerácii makuly a podporuje zdravie očných ciev.
  • Tučné ryby ako je losos, tuniak či sardinky majú vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, ktoré podporujú očné zdravie a redukujú vysušovanie očných slizníc.
  • Na omega-3 mastné kyseliny sú bohaté aj ľanové semienka. Pomáhajú zmierniť riziko vzniku syndrómu suchého oka.
  • Mandle zase obsahujú vitamín E, ktorý pomáha oči chrániť pred poškodením podmieneným vekom.

Starnutie očí a zrak ako za mladi

Oftalmológ MUDr. Pavol Veselý tvrdí, že napriek akejkoľvek snahe nie je možné starať sa o zrak tak, aby vám do veľmi vysokého veku ostal rovnako funkčný ako v mladosti.

Tkanivá v oku takisto podliehajú zmenám súvisiacim s vekom ako napríklad naša pokožka a nedá sa tomu celkom zabrániť. Tak, ako starneme, rovnako sa kazí aj náš zrak. Starnutie očí vnímajú všetci ľudia bez rozdielu, dokonca aj tí, ktorí nikdy predtým problém so zrakom nemali. Keď prekročia štyridsiaty piaty rok, života, odrazu si začnú odťahovať od očí knihu či jedálny lístok, aby dokázali prečítať písmená. Nastupuje u nich presbyopia, ľudovo choroba krátkych rúk a potrebujú okuliare na čítanie. Alebo majú po 60-tke a okolitý svet už nehýri jasnými farbami, ale všetko je akési matnejšie. Nastupuje u nich sivý zákal. Tieto zdravotné ťažkosti súvisia so zmenami podmienenými vekom a starnutím zraku,” vymenúva očný špecialista z VESELY Očná Klinika.

Ako spomaliť starnutie zraku?

Samozrejme, zásady zdravého štýlu, ktoré nám pomáhajú ostať v čo najlepšej kondícii do čo najvyššieho veku, platia aj o našom zraku. Dostatočný pohyb vonku na čerstvom vzduchu, zaostrovanie do diaľky, nutrične vyvážená strava, dostatok spánku a odpočinku pre oči dokážu pomôcť, no starnutie zraku v zásade celkom nezastavíme.

Moderné riešenie pre zlepšenie zraku

Našťastie však existuje riešenie, ktoré nám aj vo vyššom veku dokáže vrátiť ostrý zrak, akým sme mali v mladosti. Je ním laserový zákrok s názvom PRELEX, ktorý podstupuje čoraz viac ľudí po štyridsiatke, pretože sa chcú zbaviť obmedzení, ktoré so sebou prinášajú okuliare na čítanie. Ide o rýchlu, bezpečnú a bezbolestnú laserovú operáciu očí, ktorá nahradí starnúcu očnú šošovku multifokálnym vnútroočným implantátom najvyššej kvality. Vykonáva sa ambulantne v lokálnej anestézii, pacient môže ešte v ten istý deň opustiť kliniku a už na druhý deň sa vrátiť k svojim bežným povinnostiam.

Výhodou tohto zákroku je to, že pacient vidí ostro na všetky tri vzdialenosti a nebude potrebovať žiadne okuliare. A nielen to, zákrok je prevenciou vzniku sivého zákalu, ďalšieho ochorenia podmieneného vekom, ktoré si počká na každého z nás,“ hovorí MUDr. Veselý.

Ak máte vyšší vek a objavil sa u vás sivý zákal, aj toto ochorenie môžete riešiť operačne. V princípe ide o rovnaký typ zákroku ako pri korekcii presbyopie. Spolu s odstránením sivého zákalu vám tak vedia oční špecialisti vrátiť i ostrý zrak.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY