2 C
Bratislava
utorok, 12 novembra, 2024

Ako zmierniť opuch nôh

Opuchnuté nohy potrápia nejedného človeka. Často si ich ani nevšimneme a keď, tak príčinu pripisujeme tomu, čo sme celý deň robili. Aj keď opuchnuté nohy a členky samé o sebe nie sú chorobou môžu byť príznakom iného ochorenia. Prečo dochádza k opuchu členkov a kedy by ste mali vyhľadať lekára?

Častejšie sa s týmto problémom stretávajú ľudia, ktorí

  • sú celý deň na nohách
  • vedú sedavý životný štýl
  • majú obezitu
  • tehotné ženy
  • starších ľudí

Opuch nôh, alebo aj edém je v podstate zadržiavanie vody. Môže postihnúť  ktorúkoľvek časť tela (ruky, tvár, brucho) ale najčastejšie k opuchu dochádza pravé v členkoch a chodidlách.

Opuchnuté členky si zo začiatku nemusíte ani všimnúť. Medzi tkanivami je množstvo priestoru, kde sa tekutina môže nachádzať. V skutočnosti si opuch členkov všimnete až keď je v tkanivách 2 až 3 litre tekutín.

K opuchu môže dôjsť rýchlo, ak je dôvodom jeho vzniku akútny stav (napr. krvná zrazenina). Pokiaľ je dôvodom zadržiavania vody chronický stav môže trvať dlhšie kým si niečo všimnete.

Edem sa môže vyskytnúť na jednom alebo oboch členkoch/nohách.

Opuch nôh: Príznaky

Medzi príznaky, ktoré môžete zbadať na postihnutom mieste patria

  • postihnutá oblasť je väčšia ako pred dňom
  • koža vyzerá napnutejšia a je lesklejšia
  • problémy s chôdzou
  • pocit pnutia, plnosti v mieste opuchu
  • zvýšená citlivosť alebo bolesť v postihnutom mieste – môže byť mierna ale aj silnejšia
  • dýchavičnosť, kašeľ – ak máte edém pľúc

Opuch nôh: Príčiny

Ako sme už vyššie spomínali, opuchnuté členky a nohy nie sú chorobou ale môžu byť príznakom vážnejšieho ochorenia.

Gravitácia – pokiaľ trávite veľa času sedením alebo státím bez pohybu voda sa vplyvom gravitácie dostane dole a bude sa tu hromadiť. Opuchnuté členky, chodidlá alebo ruky môžu mať príčinu práve tu. Zmierniť opuchy môžete ak si doprajete viac pohybu. Ak sedíte vstaňte, ak dlho stojíte prejdite sa, trochu si zacvičte len aby ste rozprúdili krv a samozrejme aj tekutiny.

Opuch nôh
freepik.com

Venózna nedostatočnosť

Srdce pumpuje krv aj do dolných končatín. Žily a žilové chlopne sa starajú o to, aby sa krv dostala z nôh naspäť do srdca. Ak žilové chlopne fungujú zle krv nemôže správne prúdiť. Hromadí sa v žilách čo vedie k vzniku kŕčových žíl a opuchom členkov. Venózna nedostatočnosť sa môže vyskytnúť u každého. U niektorých ľudí je ale riziko jej vzniku vyššie.

  • starší ľudia
  • ľudia, ktorí majú venóznu nedostatočnosť v rodinnej anamnéze
  • obezita
  • tehotenstvo
  • dlhé sedenie alebo státie
  • fajčenie

Tento zdravotný problém sa nedá vyliečiť ale včasnou liečbou sa môžu jeho príznaky zmierniť. Pomôcť vám môžu aj kompresné návleky alebo zdvihnutie členkov nad úroveň srdca.

Opuch nôh v teple

V letnom období počas horúčav trápia opuchnuté členky viac ľudí. Vplyvom vysokých teplôt dochádza k roztiahnutiu malých ciev čím sa organizmus ochladzuje a znižuje tak telesnú teplotu. Tento jav má za následok aj fakt, že do dolných končatín sa dostane viac  tekutín než zvyčajne čo vedie k opuchom. Ak je to aj váš prípad znížte príjem soli, čím znížite zadržiavanie vody.

Lieky

Všímajte si vedľajšie účinky liekov, niektoré z nich môžu spôsobiť opuch nôh. Najčastejšie ide o lieky

  • antidepresíva
  • blokátory vápnikových kanálov
  • lieky na bolesť (acylpyrín, ibuprofén)
  • lieky na vysoký krvný tlak
  • kortikosteroidy
  • hormóny: testosterón a estrogén

Ak sú dôvodom opuchu členkov lieky, ktoré vám predpísal lekár neprestávajte ich užívať. Porozprávajte sa s lekárom, ktorý vám ich predpísal o zmene lieku.

Srdce

Ak je vaše srdce slabé na to aby zabezpečilo efektívne prúdenie krvi môže to viesť k hromadeniu krvi v nohách. Pokiaľ je za edémom problém so srdcom môže to mať vplyv aj na iné časti tela. Tekutina sa môže hromadiť aj v pľúcach (pľúcny edém), čo sa prejavuje dýchavičnosťou a kašľom.

Opuch nôh. Lieky

Obličky

Obličky filtrujú krv, zabezpečujú odstraňovanie odpadu z krvi. Ak máte problémy s obličkami tie postupne strácajú schopnosť filtrovať krv. Výsledkom je hromadenie tekutín v organizme čo môže viesť o opuchu nôh a členkov. Chronické ochorenie obličiek sa dá zistiť z rozboru krvi alebo moču, ktoré sa robia počas preventívnej lekárskej kontroly. Už len z tohto dôvodu by ste ich nemali podceňovať.

Cirhóza pečene

Cirhóza pečene je vážne chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k zjazveniu pečene a jej vážnemu poškodeniu. Jedným z príznakov je aj opuch nôh. Ak máte problémy s pečeňou, alebo máte tieto problémy v rodinnej anamnéze mali by ste o príznaky opuchnutých nôh informovať lekára.

Hlboká žilová trombóza

Ak dôjde k vzniku krvných zrazenín v hlbokých žilách hovoríme o hlbokej žilovej trombóze. Môže vznikať z rôznych príčin ako napríklad

  • nedostatok pohybu
  • poranenie žily
  • užívanie antikoncepcie
  • rakovina

Opuch nôh môže byť jedným z príznakov trombózy a prejavuje sa na postihnutej končatine. Hlboká žilová trombóza je vážne ochorenie. Krvná zrazenina sa môže odtrhnúť a dostať sa do pľúc (kde môže spôsobiť pľúcnu embóliu), alebo srdca.

Opuch nôh v tehotenstve

Opuchnuté členky a nohy sú počas tehotenstva bežné. Organizmus tehotných žien jednoducho zadržiava viac vody. Opuch sa môže zväčšiť ak celý deň stojíte na nohách alebo je vonku príliš teplo.

Pozor by ste si mali dávať ak sa opuch objaví behom krátkeho času (opuch tváre, rúk alebo nôh). V tomto prípade môže byť opuch príznakom preeklampsie. Ide o vážny zdravotný stav, ktorý sa spája s vysokým krvným tlakom a postihuje tehotné ženy.

Zlé stravovanie

Vyvážená strava bohatá na vitamíny a mineráli je dobrá pre vaše zdravie a chráni vás pred množstvom chorôb. Pokiaľ ale konzumujete potraviny s vysokým obsahom soli môže dôjsť k hromadeniu tekutín v tele a následným opuchom. Dávajte si hlavne pozor na tzv skrytú soľ, teda na spracované potraviny, ktoré jej obsahujú naozaj veľa.

Opuch nôh. Strava

Imunitný systém

Infekcie, popáleniny, krvné zrazeniny, traumy,… to všetko môže viesť k vzniku opuchu.

Klasifikácia edému

Opuch nôh môže byť príznakom aj ďalších ochorení. Pokiaľ u vás opuch pretrváva, alebo sa často opakuje navštívte lekára. Ten vám môže na základe testov a výsledkov vyšetrení presne povedať, prečo tento problém máte.

Klasifikácia edému sa používa na odhadnutie množstva tekutiny, ktorá je nahromadená v tkanivách. Lekár postihnuté miesto jemne stlačí prstom na 5 až 15 sekúnd. Ak na mieste zostane jamka je to neklamným znakom, že ide o opuch. V závislosti od toho ako rýchlo sa jamka vráti do normálu poznáme 4 stupne

1.stupeň – jamka nemá hĺbku viac ako 2 mm a okamžite sa vráti do normálu

2.stupeň – jamka má 3 až 4 mm hĺbku a trvá menej ako 15 sekúnd kým sa stratí

3.stupeň – hĺbka jamky je 5 až 6 mm. Kým sa zrovná trvá to od 15 do 60 sekúnd

4.stupeň – viac ako 7 mm hlboká jamka a návrat do normálneho stavu trvá cca 2 – 3 minúty.

Liečba

Ak je príčinou opuchu iné ochorenie správnu liečbu vám nastaví lekár. Zmierniť opuchy môžete aj doma.

Čo je dobré na opuchnuté nohy

  • ak ležíte alebo sedíte dajte si pod nohy vankúš. Snažte sa ich dostať nad úroveň srdca
  • ak väčšinu dňa presedíte alebo dlho stojíte urobte si častejšie krátke prechádzky
  • kompresné ponožky, návleky vytvárajú tlak na nohy, zlepšujú prúdenie krvi a zároveň zabraňujú hromadeniu krvi v končatinách
  • obmedzte príjem soli – soľ obsahuje veľa sodíka, ktorý zadržiava v tele vodu
  • pridajte draslík – zamerajte sa na potraviny, ktoré obsahujú draslík (banány, sladké zemiaky, fazuľa, …). Tento prvok reguluje množstvo vody v tele.

Masáž

Ak je opuch spôsobený poškodením lymfatických ciest môžete vyskúšať lymfodrenážnu masáž. Pri masáži sa vytvára jemný tlak, ktorý pomáha presunúť lymfatické tekutiny z tkanív do lymfatických ciest.

Dostatok tekutín

Ak nedodržujete pitný režim a váš organizmus je častejšie dehydratovaný prispôsobí sa tomu a miesto vylučovania vody potom a močom ju zadržiava. Prebytočná tekutina sa začne hromadiť v nohách a členkoch a spôsobovať opuchy. Začnite dodržiavať pitný režim a vypite  každý deň dostatočné množstvo vody. Váš organizmus prestane vodu zadržiavať.

Masáž nôh

Babské rady na opuchnuté nohy

Epsomská soľ

Epsomská soľ obsahuje horčík a síru (na rozdiel od kuchynskej soli, ktorá obsahuje hlavne chlorid sodný). Práve tieto látky pomáhajú odstraňovať toxíny z organizmu čím prispievajú k zlepšeniu prietoku krvi. Pripravte si z nej kúpeľ. Vo vaničke s teplou vodou rozpustite cca 1/2 šálky epsomskej soli a ponorte do nej nohy na cca 20 minút.

Aj keď je na potvrdenie účinku epsomskej soli potrebných viac výskumov niektorí ľudia nedajú na ňu dopustiť.

Bylinky na opuch nôh

Niektoré bylinky majú diuretické účinky a podporujú vylučovanie tekutín z organizmu. Týmto spôsobom môžu zmierniť opuch.

  • Púpava
  • žihľava dvojdomá
  • petržlen
  • lipa
  • zázvor

Tieto bylinka sú známe diuretiká, ktoré podporujú vylučovanie moču a môžu vám pomôcť so zadržiavaním vody v organizme. Najlepšie urobíte ak ich budete piť vo forme čaju.

ZDROJ:

health.harvard.edu/diseases-and-conditions/what-causes-my-ankles-to-swell

health.com/swollen-ankles-8418526

my.clevelandclinic.org/health/diseases/12564-edema

verywellhealth.com/reduce-swollen-ankles-5214716

healthline.com/health/home-remedies-for-swollen-feet#see-a-doctor

Obrázky: freepik.com, pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY