Akupunktúra
je súčasťou tradičnej čínskej medicíny TČM po tisíce rokov. Je založená na celostnom chápaní ľudskej bytosti a jej cieľom je obnoviť harmonické prúdenie životnej energie vpichovaním ihiel do určitých, tzv. akupunktúrnych bodov na tele, alebo použitím iných techník za účelom ozdravenia. Akupunktúra je jedinečná metóda tým, že organizmus nezaťažuje žiadnymi cudzími medikamentmi s vedľajšími škodlivými účinkami a preto nevystavuje telo pacienta škodlivému riziku. Akupunktúra je predovšetkým preventívnou metódou.
Slovo akupunktúra pochádza z latinského acus – ihla a punctura – vpichnutie. Čínsky názov pre akupunktúru je však zhenjiu – čen-ťiou, v preklade napichovanie a pripaľovanie, čo viac vystihuje samotnú metódu, nakoľko v akupunktúre sa používa aj metóda moxovania – zahrievania určitých bodov na tele.
Filozofia akupunktúry
vychádza z energetického chápania čínskej medicíny založenej na dvoch protiľahlých a vzájomne sa doplňujúcich energiách, ktoré riadia svet – YIN a YANG. Keď sú yin a yang v nerovnováhe, môže vzniknúť v tele ochorenie. Z týchto dvoch energií vzniká životná energia, zvaná čchi, ktorá prirodzene prúdi v tele cez neviditeľné dráhy – zvané meridiány. Tieto kanály spájajú vnútorné orgány a tkanivá so sústavou bodov súvisiacich s funkciami jednotlivých orgánov.
Hlavných meridiánov je dvanásť, šesť yin a šesť yang. Desať z nich je spojených s desiatimi vnútornými orgánmi (yin: pečeň, srdce, slezina, pľúca, obličky, a yang: žlčník, tenké črevo, žalúdok, hrubé črevo, močový mechúr) a dva z nich majú osobitnú úlohu: trojitý ohrievač yang vyrovnáva energie a pán srdca – perikard – osrdcovník yin ovláda krvný obeh a funkcie neurovegetatívneho systému.
Okrem hlavných dráh existuje aj sieť druhotných meridiánov, ktoré vedú energiu do celého tela. Dnes sa uvádza vyše 600 základných akupunktúrnych bodov na meridiánoch, tzv. studní a ďalších 1500 bodov, ktoré sú mimo meridiánov.
Priebeh akupunktúry
Pred samotnou akupunktúrou je potrebné klasické lekárske vyšetrenie, lekár dôkladne prehliadne vaše telo, jeho stavbu, dýchanie, pohyby, farbu kože, oči, jazyk. Tak sa stanovuje energetická diagnóza. Nakoniec, na základe udaných zdravotných problémov sa vykonáva skúška tlakom na určité body tela a meria sa tlak. Lekár následne rozhodne, cez ktoré akupunktúrne body bude liečiť.
Na akupunktúru sa používajú sterilné jednorazové ihly z ušľachtilej ocele. V závislosti od miesta aplikácie ihiel, si môžete buď sadnúť alebo ľahnúť. Pacient je pri terapii oblečený len v spodnej bielizni. Ak sa táto metóda vykonáva správne, je bezbolestná, pretože ihly sú veľmi tenké (približne 0,2 – 0,4 mm). Keď sú ihly vložené, môžete cítiť jemné pálenie v okolí vpichu, teplo alebo ťažkosť, alebo dokonca vôbec nič. Vložením jemných ihiel do určitých akupunktúrnych bodov je ich narušenie opravené a tok energie čchi obnovený. Ihly sa zapichujú do kože povrchovo, niečo cez 1 mm až do 5 mm. Väčšina ihiel zostáva zapichnutá v tele pacienta po dobu 20 až 40 minút. Počas sedenia sa obvykle zapichujú 2 až 4 páry ihiel podľa toho, aký problém sa rieši. Počet sedení je u každého pacienta individuálny, pre lepšie výsledky je potrebné sedenia opakovať. Na začiatku sa sedenia opakujú každý týždeň, postupne vo väčších odstupoch. Po aplikácii liečby sa často objavuje únava sprevádzaná pocitom uvoľnenia, pohody.
Ak sa výsledok nedostaví po šiestich až ôsmich terapiách, je zbytočné v nich pokračovať.
Ďalšie techniky
Akupunkturista môžu použiť na stimulovanie energie aj iné techniky. Sú to:
- bankovanie
- moxovanie
- akupresúra
- laser
- TCM masáže
- púšťanie žilou
- preklepávanie kladivkom
Akupunktúru môže vykonávať iba lekár s licenciou pre vykonávanie akupunktúry. Je to nadštandardný, zvlášť hradený špeciálny liečebný úkon. V súčasnosti na Slovensku pôsobí okolo 500 lekárov – akupunkturistov.
Hlavné účinky akupunktúry
- pri začínajúcej chrípke, prechladnutí, nádche
- posilňuje imunitný systém
- proti bolestiam hlavy, zubov, na migrénu, bolestivú menštruáciu
- pomáha pri liečbe funkčných poruchách tráviaceho traktu, obehových, dýchacích ochoreniach, endokrinologických problémoch
- pomáha pri liečení neplodnosti
- kožné problémy: akné, ekzémy, alergie, psoriáza, hojenie rán
- proti stresu, na poruchy spánku, zajakávanie, úzkosť, závraty, hučanie v ušiach
- pomáha pri prekonávaní prežitých udalostí, traumy
- nadváha, alebo podvýživa
- pomáha aj pri liečbe detí – astma, senná nádcha
- účinná, ak chcete prestať fajčiť
- vhodná na liečenie zvierat (bolesti, pri pôrodoch, funkčné a povahové poruchy)
Kontraindikácie
- neprekonateľný strach z ihiel
- ťažké psychické choroby
- akupunktúra nie je účinná pri zhubných ochoreniach
- v prípade dlhodobého užívanie liekov proti zrážanlivosti krvi, antidepresíva, kortikoidy
Zaujímavosti
Mnohí lekári túto metódu využívajú najmä pre schopnosť tlmiť bolesti, čo potvrdili rôzne výskumy. Je tiež dokázané, že akupunktúra uvoľňuje endorfíny do krvi a skutočne stimuluje tvorbu bielych krviniek, čo podporuje imunitný systém.