Plody ananásu dorastajú do dĺžky až 30 centimetrov a môžu vážiť cez štyri kilogramy. Tie divoké majú vo svojom vnútri semeno, tie umelo vypestované, ktoré sa dostávajú aj do našich obchodov, ich nemajú. Ananás sa vyznačuje svojou charakteristickou sladkou chuťou a príjemnou vôňou.
Pôvod
Ananás je pôvodom z južnej Brazílie a Paraguaja, kde sa vyskytuje v divej forme. Rozšírili ho Indiáni po južnej a strednej Amerike ešte pred príchodom Columba. V roku 1493 Columbus objavil toto ovocie na ostrove Guadaloupe a priviezol ho späť do Španielska, odkiaľ sa šírilo lodnými cestami po celom svete. Na plavbách slúžil ananás ako ochrana proti skorbutu. Španieli ho ešte v 16. storočí priviezli na Filipíny a pravdepodobne tiež na Hawaii a Guam. V roku 1660 bol ananás dovezený do Anglicka a začal sa pestovať v skleníkoch okolo 1720.
Iné názvy
ananas comosus (lat), ananas (cz,de), pineapple (en)
Nutričné hodnoty
Jedna šálka čerstvých kúskov ananásu obsahuje 0.89g bielkovín, 82 kalórií a 2.3g vlákniny.
Minerály: Draslík – 180mg Fosfor – 13mg Horčík – 20mg Mangán – 1.53mg Meď – 0.181mg Selén – 0.2µg Sodík – 2mg Vápnik – 21mg Zinok – 0.2mg Železo – 0.48mg |
Vitamíny: Kyselina listová – 30µg Kyselina pantoténová – 0.351mg Niacín – 0.825mg Vitamín A – 96 IU Vitamín B1 (tiamín) – 0.13mg Vitamín B2 (riboflavín) – 0.053mg Vitamín B6 – 0.185mg Vitamín C – 78.9mg Vitamín E – 0.03mg Vitamín K – 1.2µg |
Ďalšie účinné látky
Unikátny enzým zvaný bromelín.
Význam pre zdravie
- zlepšuje činnosť čriev, chráni ich pred baktériami a parazitmi, redukuje nafukovanie a zápchu
- zmierňuje zápaly a je mimoriadne účinný pri problémoch s kĺbmi
- znižuje opuchy a pôsobí proti nadmernému hromadeniu tekutín v tkanivách
- detoxikuje organizmus
- rozpúšťa usadeniny na stenách ciev
- urýchľuje rekonvalescenciu po úrazoch a zvyšuje fyzickú kondíciu
- ak aplikujeme čerstvú ananásovú šťavu na kožu postihnutú stareckými škvrnami, zosvetlí ich
Význam pri chudnutí
Ananás čistí črevá a vďaka enzýmu bromelín pomáha telu tráviť bielkoviny, urýchľuje spaľovanie tukov a zabraňuje tvorbe nového tuku.
Zaujímavosť
- Ak chceme vyťažiť z ananásu maximum, mali by sme ho konzumovať v surovom stave. Vo forme kompótu obsahuje veľké množstvo cukru a oveľa menej výživných látok.
- U diétnych programov sa odporúča nahradiť jedno jedlo denne čerstvým ananásom. Svojimi vlastnosťami podporí akúkoľvek redukčnú diétu.
Upozornenie
- Nezrelé plody ananásu obsahujú zvýšené množstvo kyselín, ktoré môžu poškodiť zubnú sklovinu. Pri podráždení žalúdočnej sliznice alebo pri žalúdočnej vredovej chorobe je potrebné sa vystríhať kyslých, menej zrelých plodov. Taktiež sa v tehotenstve nedoporučuje jesť ananás a piť ananásovú šťavu. Vo vzácnych prípadoch môže čerstvé ovocie vyvolať u citlivých jedincov alergickú reakciu.
- Ako rozpoznať, či je dostatočne zrelý? Ovoňajte ho. Ak sa z neho šíri typicky sladká ananásová vôňa, je zrelý.
Recept
Ananásový koláčPrísady:
3 vajcia, 1 hrnček práškového cukru, 1 hrnček polohrubej múky, 1 hrnček hladkej múky, 1 hrnček – pol mletých a pol drvených orechov, 2 lyžičky sódy a plechovka nasekaného ananásu. Poleva: 2 čokolády na varenie, kelímok kyslej smotany.
Postup:
Vajíčka s cukrom vyšľaháme do hustej peny, pridáme orechy, múky a prilejeme celú plechovku nasekaného ananásu aj so šťavou. Cesto nalejeme na namastený a múkou vysypaný plech a upečieme. Po upečení môžeme korpus pokvapkať s rumom. Vo vodnom kúpeli rozpustíme čokoládu a primiešame kyslú smotanu. Po vychladnutí potrieme čokoládovou polevou. Koláč je výborný taký mokrý.