Latinsky
: Angelica archangelica
Ľudovo: angelika pravá, anjelský koreň, koreň svätého Ducha,vybolen, Engelwurz, Angelica
Čeľaď: mrkvovité
Je to dvojročná, silne aromatická statná bylina, ktorá bežne dosahuje aj dva metre. V prvom roku vytvára len krátky repovitý podzemok, ktorý sa v druhom roku predlžuje a vyháňa bohaté korienky. Hlavný koreň je až 40 cm dlhý, prstencovitý, hnedosivý, vnútri svetlejší, mliečnatý a má silnú korenistú vôňu. V druhom roku je byľ okrúhla, hrubá, jemne brázdená, dutá, červenkastá, hore zelená a rozkonárená.
Výskyt
Rastie vo vyšších polohách, najmä na vlhkých miestach pri horských potokoch – v hornatých krajoch. Väčšinou sa pestuje v záhradách.
Časti, ktoré sa zbierajú
Pri poznávaní si všímame jej typický koreň, plody a nafúknuté pošvy. Veľké okolíky nemajú obal len obalčeky. Kvitne od júla do augusta. Zbiera sa plod (september) a koreň (september, október). Pred úplným dozretím sa odrezávajú celé okolíky, nechajú sa dozrieť a usušiť rozprestreté na plachte. Mlátia sa a očistené semená sa dosúšajú na slnku. Koreň sa zbiera v druhom roku života rastliny. Vykopuje sa aj s korienkami, nadzemná časť sa odstráni a hrubšie korene sa rozrežú. Takto upravené sa splietajú a sušia prirodzene aj na slnku, alebo pri umelom teple do 35 st. C. Drogu uchovávame v dobre uzavretých nádobách.
Účinné látky
Archangelika obsahuje silicu, organické kyseliny,ďalšími súčasťami sú tanín, pektín, živice, horčiny, triesloviny, sacharidy a flavonidy a ďalšie, celkovo viac ako 40 účinných látok.
Využitie
Už stredovekí mnísi ju pestovali v kláštoroch ako liek pri liečbe moru. Jej hlavné využite je na ukľudnenie a posilnenie nervovej sústavy aj celého organizmu. Ako obklad býva používaná pri zápaloch priedušiek a pohrudnice. Studený macerát je dobré piť pred namáhavým, stresovým dňom. Pri žalúdočných ťažkostiach a nechutenstve : 2 čajové lyžičky drogy zaliať 1/4 l vody, nechať zovrieť a 2 minúty variť. Piť 2-3 šálky denne. Rastlina je močopudná a potopudná, čistí krv a zlepšuje trávenie, osoží pri migréne.
Kontraindikácie
Nie je vhodné používať ju v tehotenstve a v období kojenia v dávkach prekračujúcich bežný príjem obsiahnutý v zeleninovej zložke potravy. Vnútorné použitie nie je vhodné pre diabetikov. Pri predávkovaní vzniká precitlivelosť na slnečný svit a môžu sa dostaviť rôzne alergické reakcie a vyrážky. Pre možnú zámenu s jedovatou angelikou lesnou sa odporúča používať len kupovanú drogu.
Zaujímavosť
Naši predkovia ju uznávali aj ako magickú rastlinu a tešila sa ich veľkej pozornosti. Podľa starých spisov archangelika totiž predovšetkým ochraňuje. Sušená sa pridáva do kadidiel, lebo zabraňuje vstupu nečistých duchov do miestností. V byte je dobré sušenú archangeliku nasypať do rohov izieb, alebo po obvode domu. Môže sa však pridať aj do kúpeľov, vtedy ochráni pred urieknutím, kliatbami a všetkými možnými kúzlami, ktoré boli vyslané proti nám. Dym z archangeliky má liečivé účinky. Hádam nie je bez zaujímavosti, že voľakedy mágovia pred obradnými úkonmi sušené listy tejto byliny fajčili.
Motto
Načerpaj odvahy pred ťažkým dňom.