Latinsky
: Arnica montana
Ľudovo: závratový koreň, šľakové korenie, matonica, prhošlak, smotanica, vredová zelina
Čeľaď: astrovité
Je to trváca bylina vysoká 30 až 60 cm, so šikmým podzemkom, s ružicou prízemných listov a veľkým úborom s pomarančovými jazykovitými kvetmi, plody sú nažky s chocholcom. Vonia slabo, kvitne od júna do augusta.
Výskyt
Rastlina uprednostňuje vlhké horské lúky, rúbaniská. Na Slovensku je chránená a veľmi sa tu nenachádza. Na farmaceutický trh prichádza droga z divorastúcich rastlín z Rakúska, Talianska.
Časti, ktoré sa zbierajú
Slúži celá rastlina. Jednotlivé kvetné úbory sa odtrhávajú celé v období jún – august, tesne pod kvetným lôžkom, rovnaké obdobie platí aj pre vňať. Sušia sa rýchlo v tenkých vrstvách na vzdušných miestach. Podzemky s koreňmi sa vykopávajú v jeseni, rýchlo sa sušia v tieni, resp. umelou teplotou.
Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom.
Účinné látky
Kvet arniky obsahuje najmä flavonoidy, polyfenolové zložky, asi 0,1% silice, polyacetylénové látky, fytomelany, nenasýtené deriváty alfa-amyrínového typu ,karotenoidné farbivá, polyíny, amínové zlúčeniny, cholín (asi 0,1%), betaín, laktón arnifolín, minerálne látky, triesloviny a ďalšie látky. Koreň obsahuje až 0,15% silice.
Využitie
Pri vonkajšej aplikácii sa veľmi dobre obnovuje tkanivo, odstraňuje nahromadenú krv pri modrinách, pomliaždeninách, vytknutí a vykĺbení, pomáha pri reumatických ťažkostiach svalov a kĺbov, pri ochoreniach povrchových ciev, po bodnutí hmyzom. Tinktúra pôsobí aj pri vredoch a akné, ktoré odolávajú inej liečbe. Na základe skúseností sa arnika používala pri zápaloch žalúdka a čriev a pri ochoreniach priedušiek.
Arniková tinktúra:
1 plná polievkovú lyžicu rozdrvenej drogy z koreňa, listu alebo kvetu zalejeme 200 g čistého liehu (80 percent). Necháme za občasného pretrepania vylúhovať 10 dní. Precedíme cez husté plátno. Na zlepšenie vzhľadu môžeme nechať niekoľko dní usadiť a potom pozorne zlejeme.
Kontraindikácie
Kvôli neobyčajne silným liečebným účinkom arniky treba dávať pozor a neprekračovať jej dávkovanie. Príliš koncentrovaný roztok pri vonkajšom použití dráždi a páli pokožku, vnútorne môže prekročenie dávkovania spôsobiť závrate až bezvedomie, u zvlášť citlivých jedincov môžu dávky vyvolať alergické reakcie. Vnútorné užívanie smie predpísať jedine lekár.
Zaujímavosť
Droga je toxická najmä pre deti. Vyššie koncentrácie a nezriedené extrakty spôsobujú pri vnútornom použití pľuzgiere až odumretie svalstva. Pri zbere býva veľmi častá zámena pre podobnosť s inými astrovitými rastlinami a tiež zámerná z dôvodu vzácnejšieho výskytu rastliny.
Motto
Aj šikovný sa udrie, ale hneď si priloží arniku.