Arónia čierna
je krík bežne rastúci v našich končinách. Dorastá približne do dvoch metrov a má čierne bobuľovité plody zoskupené v strapcoch podobne, ako sú zrelé plody bazy.
Tvarom a farbou pripomína čučoriedky.
Pôvod
Pochádza zo Severnej Ameriky a pestujú ju hlavne v Rusku a severských krajinách.
Iné názvy
aronia melanocarpa (lat), aronie (cz), černý jeřáb (cz), temnoplodec (cz), aronia (en), chokeberry (en), apfelbeeren (de)
Nutričné hodnoty
100g arónie obsahuje: 1.4g bielkovín, 0.5g tuku a 5.3g vlákniny.
Minerály: Draslík – 162mg Horčík – 20mg Mangán – 0.646mg Sodík – 1mg Vápnik – 30mg Zinok – 0.53mg Železo – 0.62mg |
Vitamíny: Foláty – 25µg Vitamín A – 214 IU Vitamín C – 21mg Vitamín E – 1.17mg Vitamín K – 19.8µg |
Ďalšie účinné látky
Vysoký obsah biologicky aktívnych látok, rutín, betakarotén, antibakteriálne látky.
Význam pre zdravie
Pomáha pri poruchách štítnej žľazy, pomáha znižovať vysoký krvný tlak, aj očný tlak, priaznivo ovplyvňuje pružnosť a pevnosť ciev, pomáha pri kŕčových žilách, má protisklerotický účinok, je žlčopudná, má protizápalový účinok, zvyšuje vylučovanie nežiadúcich solí z organizmu (reuma), doporučuje sa pri doliečovaní žltačky, je vhodná na detoxikáciu organizmu, pri podpore pečeňových a obličkových funkcií.
Zaujímavosť
Okrem úžitkovej hodnoty má arónia aj okrasnú funkciu. Veľmi dekoratívne pôsobí v máji počas kvitnutia. Biele kvety má usporiadané v chocholíkoch, a počas vegetácie zdobí záhradu oválnymi tmavozelenými lesklými listami. Listy sa v jeseni sfarbujú do bronzova až červena a efektne sa dopĺňajú s dozretými modročiernymi plodmi.Recept
Kandizovaná arónia na maškrtenie
Umytú aróniu dajte do polievkovej misy s pokrievkou. Nalejte na ňu horúci zvarený cukrový nálev (1 kg cukru na 1/2 l vody) a dajte do chladu. Druhý deň sirup zlejte a prevarte. Tento postup opakujte asi osem dní, kým sa sirup nevyvarí. Potom aróniu usušte v rúre alebo na prudkom slnku. Môžete pridať trochu želatíny, aby cukor na ovocí ostal krásne biely.