Popis
Skúste si predstaviť kombináciu manga, banánu a ananásu. Tak približne chutí asimina. Jej bobule majú svetlo-zelenú farbu, guľovitý tvar (niekedy oválny). Sú dlhé 5-25cm a ich šírka je 7-10cm. Obsahujú niekoľko hnedých semien o priemere 15-30mm. Hmotnostne sa pohybujú v rozmedzí 50-400g. Ich dužina je žltkastá, má sladkú a ráznu vôňu. Treba ju jesť lyžičkou, pretože má pudingovitú konzistenciu.
Pôvod
Najstaršie informácie o asimine pochádzajú z roku 1541. V správe z expedície de Soto sa dozvedáme, že domorodí američania ju pestovali na východ od rieky Mississippi. Za jej pôvod preto považujeme východnú časť Severnej Ameriky.
Iné názvy
indiánsky banán, banán severu, asimína trojlaločná, asimina triloba (lat), pawpaw/paw-paw (en), dreilappige papau (de)
Nutričné hodnoty
100g asiminy obsahuje: 1.2g bielkovín, 1.2g tuku a 2.6g vlákniny.
Minerály: Draslík – 345mg Fosfor – 47mg Horčík – 113mg Mangán – 2.6mg Meď – 0.5mg Vápnik – 63mg Zinok – 0.9mg Železo – 7mg |
Vitamíny: Vitamín A – 87 UI Vitamín B1 – 0.01mg Vitamín B2 – 0.09mg Vitamín B3 – 1.1mg Vitamín C – 18.3mg |
Význam pre zdravie
Plody sú výživnejšie ako klasické jablká, hrušky či broskyne. Obsahujú tiež látku acetogenín, ktorá sa využíva pri alternatívnej liečbe rakoviny.
Zaujímavosť
Plody asiminy sa k nám žiaľ nedovážajú, pretože neznášajú prepravu a sú tiež veľmi náchylné na otlačenie. Môžete si ich ale jednoducho bez väčšej námahy vypestovať v domácich podmienkach aj sami. Z dôvodu obsahu antibakteriálnych látok, netrpia žiadnymi chorobami čo ich pestovanie ešte viac zjednodušuje. Prežijú aj väčšie mrazy.
Upozornenie
Čierne semená asiminy sa nekonzumujú, pretože sú mierne jedovaté a mohli by spôsobiť problémy s trávením.