4.1 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Astma

Astma

je chronické respiračné ochorenie vyvolané silným zápalom bronchiol – trubíc v pľúcach, ktoré transportujú kyslík do krvného obehu a odoberajú z neho oxid uhličitý.

Príznaky:

  • ťažkosti pri dýchaní, najmä výdychu.
  • Záchvat kašľa bez horúčky.
  • Pískanie pri dýchaní.
  • Záchvaty dýchavice, pocity dusenia.
  • Objavenie sa týmto symptómov hlavne v noci alebo skorých ranných hodinách.
  • Akútny astmatický záchvat sprevádza cyanóza (modrasté sfarbenie pokožky).

Čo sa deje počas astmatického záchvatu?

Alergén alebo iná dráždivá látka (napr. niekoľko zrniek peľu) nastaví imunitný systém do stavu pohotovosti. Telo vytvorí následne bariéru z nadmerného množstva histamínu a iných chemických látok, ktoré vyvolajú zápal vo výstelke dýchacích orgánov. Chronický zápal vedie k zhrubnutiu priedušiek, čo v praxi znamená, že dýchacie cesty máte zúžené, aj keď sa cítite v poriadku. Situáciu ešte zhoršuje to, že sa v prieduškách produkuje veľké množstvo hlienu, ktorý prekáža pri dýchaní a sťažuje prúdenie vzduchu v prieduškovom strome. Vytvorí sa tým  pocit dychovej nedostatočnosti.

Astma, ktorá vznikne v detstve, sa v období  dospievania často upraví, ale astma v dospelosti býva zvyčajne dlhodobá. Nie je jasné, prečo alergia pretrváva, ale uspokojivé výsledky a úľavu prináša niekoľko alternatívnych terapií, ktoré napomáhajú skoršiemu uzdraveniu.

Prevencia astmy u detí

U detí je dôležité vytvoriť také prostredie, ktoré by im neumožňovalo prichádzať do častého kontaktu s dymom z cigariet. Súčasne ak im doprajete v strave dostatok vitamínu C, selénu a betakaroténu, riziko vzniku astmy u nich znížite o niekoľko desiatok percent.

Aspirínová astma

Intolerancia kyseliny acetylsalicylovej a nesteroidných antiflogistík, ktorá pretrváva celý život, sa prejavuje dýchavicou, nádchou, začervenaním spojoviek. Súčasný výskyt tejto senzitivity, rinitídy a polynózy sa označuje ako aspirínové trias (Widalov syndróm).

Výživová terapia

Pacientovi vo vážnom stave by sme určite nikdy neodporúčali, aby siahol skôr po potravine ako po inhalátore. Viaceré štúdiu ale dokazujú, že terapia stravou môže pomôcť zmierniť počet a intenzitu astmatických záchvatov.

Zápal je hlavným pôvodcom príznakov astmy – a práve naň sa zameriavajú mnohé lieky proti tomuto ochoreniu. Preto treba konzumovať potraviny, ktoré zápaly v tele zmierňujú a uvoľňujú prieduškové hlieny. Tým sa riziko vzniku astmy a astmatických záchvatov zníži.

Odporúčané potraviny

Cibuľa

– vďaka obsahu kvercetínu znižuje frekvenciu astmatických záchvatov. Kvercetín zastavuje uvoľňovanie zápalových látok zo žírnych buniek, ktoré sú súčasťou alergickej reakcie (napr. histamín, serotonín, heparín, prostagiandíny). Vďaka horčičným olejom (izotiokyanátom) pôsobi protizápalovo a pomáhať skvapaľňovať sekréty v prieduškách, čím sa ich vykašliavanie zjednodušuje. U určité percenta ľudí, cibuľa astmatický záchvat vyvoláva, preto si najprv jej vplyv na sebe odskúšajte v malej dávke.

Káva – jedna alebo dve šálky silnej kávy môžu priniesť úľavu pri astmatickom záchvate. Kofeín funguje podobne ako teofylín – liek, ktorý sa predpisuje na rozšírenie dýchacích ciest. Nepoužívajte ich však súčasne. Štúdie potvrdili preventívny efekt pitia kávy vyplývajúci z toho, že káva udržiava dýchacie cesty otvorené.

Zelený čaj – obsahuje kvercetín a flavonoidy (epigallokatechíny). Odporúča sa piť 1-2 šálky denne.

Losos a iné mastné ryby – obsahom omega-3 mastných kyselín zmierňujú zápal v tele vrátane zápalu dýchacích ciest. Dokázalo sa, že u ľudí, ktorý pravidelne konzumovali ryby, sa riziko vzniku astmy poriadne znížilo.

Jablká – obsahuje taktiež kvercetín, ale aj selén. Britské štúdie dokázali, že u ľudí, ktorí konzumovali 5 a viac jabĺk týždenne, sa riziko vzniku astmy znížilo až o 40%. Jedzte jabĺk koľko vládzete. Dôležité je uvedomiť si, že najviac kvercetínu sa nachádza práve v jeho šupke.

Čomu sa v strave vyhnúť

K bežným spúšťačom astmatických záchvatov patria: mlieko a mliečne výrobky, orechy, siričitany (konzervačné látky obsiahnuté napr. v sušenom ovocí, instantných polievkach či víne. Medzi ďalšie spúšťače sa zaraďujú oleje: kukuričný, slnečnicový, saflorový. Namiesto nich používajte olivový olej alebo kanolový. Zároveň by ste mali znížiť príjem transtukov, ktoré sú prítomné v potravinách s obsahom hydrogenovaného oleja. Znížte príjem soli.

Odporúčané výživové doplnky

Účinné látky môžete do tela doplniť aj formou výživových doplnkov, hlavne tých, ktoré obsahujú: vitamín C, vitamín E, selén, kvercetín, vitamín B6, horčík.

Bylinná terapia

Úľavu pri dýchaní prinesú: chvojník, ženšen, mliečnik, rumanček, oman pravý a tymian. Divozel, ibištek, deväťsil, brest červený a mučenka upokoja a pomôžu prečistiť mukózne membrány. Užívajte ich v podobe tinktúry alebo čaju 3-4x denne alebo podľa potreby. Pri príprave čaju používajte vždy sušené bylinky (listy, kvety alebo korene), nie čerstvé rastliny.

Aromaterapia

Ak sa už vyskytne astmatický záchvat, je dobré siahnuť po a využiť éterické oleje. Napr. gáfrový, bergamotový, eukalyptový, levanduľový, yzopový a majoránový. Treba zmiešať 2 kvapky každého oleja so základným olejom a jemne pomasírovať chrbát a oblasť hrude. Hlieny sa dajú uvoľniť aj tak, že hlavu astmatika položíte o niečo nižšie ako pľúca. Ak astmu vyvolal stres, na pomoc si môžete zobrať levanduľu alebo kadidlovník.

Homeopatická terapia

V prestávkach medzi podávaním sprejov alebo popri nich – Nicotiana tabacum 4c – 3 guľôčky pri každom záchvate alebo pri ťažkostiach až 6x denne; Arsenicum album 15c – 1x týždenne, Poumon histamine 30c – 1x týždenne. Pri alergii na peľ – berte Pollen 9c – 3 guľôčky denne, liečbu začnite mesiac pred peľovou sezónou a pokračujte až kým sa neskončí.

Kvetová terapia

Ak sa podarí astmatikovi naučiť zvládať stres a úzkosť, zníži sa u neho riziko výskytu astmatických záchvatov. Pri prevencii môže pomôcť pravidelná vizualizácia, meditácia a biologická spätná väzba. V začiatkoch záchvatu sú vhodné aj Bachove kvapky.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY