Ateroskleróza je doslova tichý zabijak. Nemá mnoho klinických príznakov, jej prítomnosť signalizuje zvýšená hladina cholesterolu, prípadne aterosklerotické pláty – aterómy, ktoré sa preukážu pri rozbore krvi, alebo pri angiografickom vyšetrení. Na začiatku vôbec nebolí a pokiaľ sa choroba naplno rozvinie trvá jej to aj desiatky rokov. Hovoríme teda o chronickom, srdcovo-cievnom ochorení, kedy dochádza ku kôrnateniu tepien.
Cez naše cievy prechádza krv s kyslíkom a živinami k jednotlivým orgánom nášho tela. Táto nenahraditeľná činnosť ale funguje len dovtedy, pokiaľ je cieva ohybná a priechodná. Postupom rokov dochádza k pomalému ukladaniu tukových látok aterómov na jej vnútorných stenách, čím dochádza k jej zúženiu. Cieva stráca potrebnú dávku ohybnosti, stráca pružnosť a doslova tvrdne. Orgány nedostávajú v tomto prípade dosť krvi, čo sa prejaví poruchou ich funkcie. Ešte horšia situácia nastane, ak nános – usadenina upchá cievu úplne a tým aj zabráni prítoku krvi do príslušného tkaniva. V tomto prípade má neraz aj smrteľné následky. K poškodeniu štruktúry cievnej steny dochádza aj vďaka prítomnosti vápenatých solí v aterómoch, ktoré zvyšujú jej náchylnosť k prasknutiu.
Koho toto ochorenie postihuje?
Ateroskleróza postihuje predovšetkým ľudí s obezitou, často sa prejaví u starších mužov nad 45-50 rokov, ale aj u žien po prechode. Posledné roky si ale vyberá „obete“ aj s radov mladších ľudí, ktorí sú často pod vplyvom vysokého pracovného stresu.
Faktory, ktoré zohrávajú rolu pri ateroskleróze
Poškodenie ciev spôsobuje mnoho faktorov. Čím viac ich človek má, tým je u neho väčšia šanca na rozvoj aterosklerózy:
- vysoký krvný tlak
- vysoká hladina zlého LDL cholesterolu (LDL – low density lipoprotein)
- cukrovka
- obezita
- zlá životospráva: fajčenie, stres, nedostatok pohybu
- nadmerné pôsobenie voľných radikálov
Ak si všimnete pozorne, všetky spomenuté faktory sa dajú liečiť alebo úplne odstrániť. Aj tu platí starý známy výrok: „Kvapka prevencie je hodná litra medicíny“. Samozrejme, dobrá prevencia je úspešná len vtedy, ak je realizovaná včas – najlepšie od mladého veku. Rozumná životospráva je najlepšou zbraňou proti ateroskleróze.
Ďalšie rady ako znížiť riziko rozvoja aterosklerózy
Ak znížite svoju váhu, znamená, že znížite aj svoj krvný tlak a tým aj riziko vzniku ochorenia srdca, alebo cukrovky. Pravidelný pohyb, šport, turistika, udržiavanie si optimálnej telesnej hmotnosti a ak je to možné, žiť život bez zbytočných stresov. Na odbúranie stresu sú vhodné relaxácie, masáže, wellness procedúry, meditácie a prirodzene dostatok spánku a pokoja. Taktiež môžete pouvažovať nad domácim zvieratkom, ktoré je osvedčeným antistresovým spoločníkom.
Nezabudnite, že fajčenie výrazne zvyšuje riziko ochorení srdca i náhlej srdcovej príhody. Látky, ktoré sú v tabakovom dyme poškodzujú tepny, nikotín sťahuje cievy a oxid uhličitý nahrádza kyslík v krvnom obehu, kvôli čomu núti srdce ešte rýchlejšie pracovať a dodávať tak tkanivám potrebný kyslík. Fajčenie je často krát len starý zlozvyk, ktorý navyše aj niečo stojí. Ak ste fajčiari, zvážte aké riziká s fajčením podstupujete každý deň, ako to ovplyvní vaše zdravie a aké následky to zo sebou prinesie za dva, päť, alebo za dvadsať rokov. Vyhnite sa aj pasívnemu fajčeniu!
Ďalším preventívnym opatrením je pravidelné čistenie zubov – kefkou a dentálnou niťou – 2x denne. Podľa nedávnych štúdií existuje spojitosť medzi zápalom ďasien a srdcovými ochoreniami. Ľudia, ktorí trpia na zápal ďasien majú v krvi aj vyššiu hladinu bakteriálnych produktov nazývaných endotoxíny. Organizmus následne bojuje proti týmto látkam. Chronický zápal vedie ku kôrnateniu tepien.
Upravte svoje stravovanie
Myslite na zníženie zlého LDL cholesterolu. Ak budete striedmi v jedení, obmedzíte tuky živočíšneho pôvodu, predovšetkým bravčové mäso a uprednostníte prípravu jedál na rastlinných olejoch (ako olivový olej) ste na ceste k lepšiemu zdraviu. Vhodná je stredomorská strava, veľa farebnej zeleniny, orechov, byliniek a rýb. Samozrejmosťou je dostatok čerstvého ovocia, ktoré vám dodajú vitamíny, minerály, antioxidanty a vlákninu.
Komplikácie pri ateroskleróze
Ateroskleróza
a jej komplikácie sú jednou z hlavných príčin úmrtí na Slovensku, ale aj v iných civilizovaných krajinách. Ateroskleróza postihuje najčastejšie vencovité cievy srdca, tepny dolných končatín, obličkové a mozgové cievy. Problémy vedia spôsobiť najmä ateróm spolu s krvnou zrazeninou trombom, v prípade keď upchajú vencovitú tepnu a tým spôsobia srdcový infarkt.
Pri postihnutí koronárnych tepien môže vzniknúť buď angina pectoris, infarkt srdcového svalu, alebo srdcová slabosť z ktorej sa neskôr vyvinie ako chronická ischemická choroba srdca – ICHS.
Pri postihnutí mozgových ciev zas môže nastať cievna mozgová príhoda, mozgová porážka. V prípade, ak sú zasiahnuté tepny dolných končatín, vzniká kŕčovitá bolesť lýtok pri chôdzi, v tom najhoršom prípade dochádza ku gangréne, odumieraní prstov, ktoré sa končia amputáciou. Komplikácie nastanú pri kôrnatení ciev obličiek, ktoré sa prejavuje obličkovou nedostatočnosťou. V neposlednom rade môžu byť následkom postihnutia ciev zrakové problémy, slepota, alebo aj impotencia.
Angina pectoris sa vyznačuje bolesťou za hrudnou kosťou, alebo rozliehajúcou sa do hrudníka, do horných končatín, alebo čeľuste. Bolesť je tlaková, zvieravá, alebo pálivá a je zapríčinená nedostatočným zásobením srdca krvou. Stav sa vie zhoršiť pri väčšej fyzickej námahe, po najedení, môže byť spojená so zlým vlhkým počasím, často je sprevádzaná úzkosťou, pocitom nedostatku vzduchu, či búšením srdca. Angina pectoris sa zvyčajne objavuje pri ischemickej chorobe srdca.
Kedy volať pomoc?
Ak sa bolesť na hrudníku objaví v pokoji a nepoľavuje, môže ísť o srdcový infarkt – v takomto prípade ihneď volajte rýchlu zdravotnú pomoc. Čísla sú bezplatné a používajú sa bez predvoľby. Pomoc zavolajte aj pri podozrení na mozgovú porážku. Tá sa zvyčajne prejaví náhlym závratom, slabosťou, poruchou reči, či stratou vedomia.
Číslo zdravotnej záchrannej služby: 155
Číslo na integrovaný záchranný systém: 112
Na záver
Aj keď klasická medicína nasadzuje do boja proti ateroskleróze aj lieky na zníženie vysokej hladiny cholesterolu, správne by bolo „nečakať na túto pomoc“ a začať s celkovou úpravou životosprávy a zmenou stravovacích návykov – najlepšie už dnes. Veď ateroskleróza je priamy následok nášho životného štýlu!
dakujem za clanok ktory ma poucil bohuzial moj manzel zomrel na skornatenie tepien a vobec nevedel ze tuto chorobu ma i ked navstevoval internistu nic mu nezistili zanedbali to zomrel nahle v spanku bol to pre nas sok ja som tiez chora na srdce mam inschemicku chorobu srdca tak si musim davat pozor a zdravo sa stravovat