Ak sa pri výbere kozmetických produktov zameriavate na hlavné účinné zložky určite ste už natrafili aj na bakuchiol. Táto zložka je považovaná za alternatívu retinolu, ktorý sa používa na omladenie a zlepšenie textúry pleti. Dokáže bakuchiol to, čo deriváty vitamínu A? Čo je bakuchiol a ako naozaj účinkuje?
Anti-aging kozmetika
Anti-aging kozmetika je typ kozmetických produktov s obsahom aktívnych látok, ktoré spomaľujú starnutie pleti. Vyhladzujú vrásky, obnovujú a podporujú regeneráciu kožných buniek, zlepšujú jej pružnosť, elasticitu a zjednocujú tón pleti. Môžu tiež vybieliť pigmentové škvrny, vypnúť pleť, zmierniť viditeľnosť jaziev a pomôcť s akné. Viete, ktoré zložky toto všetko dokážu?
Retinol
Retinol (derivát vitamínu A) je najúčinnejšou látkou v boji proti starnutiu pleti, ktorá zatiaľ nemá konkurenciu. Podporuje tvorbu nových kožných buniek, vyhladzuje vrásky, podporuje tvorbu kolagénu, vyrovnáva tón pleti a priaznivo vplýva aj na starecké (pigmentové) škvrny. Používa sa na liečbu akné, zmierňuje viditeľnosť jaziev a strií, sťahuje rozšírené póry,…. výhody aplikácie retinolu na kožu sú široké. Jedinou jeho nevýhodou je, že môže podráždiť pokožku.
Kyselina hyalurónová
je prírodná látka, ktorá sa bežne nachádza v organizme. Má najsilnejšie hydratačné účinky a tým, že na seba dokáže naviazať až 1000 násobok vody je najlepšou zásobárňou tekutín v organizme. S vodou dokáže hospodáriť, je schopná ju absorbovať a aj uvoľniť. Tým, že na seba naviaže množstvo vody vyplní priestor medzi kožnými bunkami, pleť sa vypne, vyhladí a zjemnia sa vrásky. Kolagén a elastínové vlákna sú ďalšie zložky pokožky, ktoré pre správnu funkčnosť potrebujú tekutiny. Hyalurón tak pomáha udržiavať pokožku hladšiu, pružnejšiu, pevnejšiu a mladšiu.
Bakuchiol
Poslednou zložkou, o ktorej sa ešte tak veľa nevie je bakuchiol. Ako účinkuje, čo v pokožke ovplyvňuje a aké má vedľajšie účinky si povieme teraz.
Čo je bakuchiol
Bakuchiol je zložka kozmetických produktov, ktorá má prírodný pôvod. Získava sa z rastliny Psoralea Corylifolia, ktorá sa používa v čínskej a indickej medicíne už stovky rokov.
Samotný bakuchiol je antioxidant, ktorý v pokožke účinkuje rovnako ako retinol. Viaže sa v bunkách na rovnaké receptory a podporuje tak rast a delenie buniek, podporuje tvorbu kolagénu, má antibakteriálne a aj protizápalové účinky.
Bakuchiol verzus retinol
Rozdiel medzi bakuchiolom a retinolom je hlavne v ich pôvode. Retinol je derivát vitamínu A, ktorý sa získava v laboratóriách. Bakuchiol je extrakt z listov a semien rastliny, má prírodný pôvod a je šetrnejší k pokožke.
Nežiaduce účinky
Aplikácia retinolu môže pleť podráždiť. Ak sa u vás prejaví suchá, svrbivá, šupinatá alebo začervenaná pokožka dôvodom je práve retinol a vaša pleť si naň musí privyknúť.
Pri používaní bakuchiolu sa zatiaľ žiadne vedľajšie účinky neobjavili. Ide o prírodnú zložku, ktorá pokožku nedráždi. Keďže ale táto zložka ešte nie je tak dobre preskúmaná ako retinol buďte pri aplikácii opatrní.
Bakuchiol: účinok
Ako sme už spomínali, bakuchiol by mal účinkovať rovnako ako retinol. Pravdou ale je, že kým retinol je skúmaný už desiatky rokov bakuchiol je novinkou, s ktorou sa zatiaľ vykonalo len málo štúdií. Niektoré z nich ale jej účinky potvrdili
- zmiernenie tvorby vrások, vyhladenie jemných vrások a zjemnenie hlbších.
- Podporuje tvorbu kolagénu čím zlepšuje pružnosť a pevnosť pokožky.
- Zjednocuje tón pleti, vybieli pigmentové škvrny.
- Zmierňuje tvorbu zápalov v pokožke.
- Môže byť účinný v boji proti miernemu až stredne silnému akné.
Ako používať bakuchiol
Riziko prejavenia vedľajších účinkov pri používaní bakuchiolu je oveľa menšie než pri používaní kozmetiky s retinolom. Keďže ide o látku, ktorá ešte nie je dostatočne preskúmaná mali by ste pri používaní bakuchiolu postupovať opatrne. Môže sa stať, že si vaša pokožka bude musieť naň privyknúť.
Kozmetiku s bakuchiolom aplikujte zo začiatku dva až trikrát do týždňa. Ak sa žiadne podráždenie neprejaví (suchá pokožka, začervenanie, svrbenie,…) môžete kozmetiku používať častejšie. Niektoré prípravky s touto zložkou môžete používať aj dvakrát denne (podľa návodu).
Tehotné ženy by sa mali bakuchiolu vyhnúť. Aj keď ide o bezpečnú látku žiadne štúdie vplyvu bakuchiolu na tehotné ženy sa zatiaľ nerobili a nevie sa či a ako vplýva na plod.
Nie je dobré kombinovať kozmetiku s bakuchiolom s kozmetikou s inými účinnými látkami. Kombinácia rôznych látok by mohla spôsobiť podráždenie pokožky.
Ako si vybrať kozmetiku s bakuchiolom
Bakuchiol môžete nájsť v krémoch, sérach či peelingoch na pleť. Niektoré produkty obsahujú kombináciu viacerých aktívnych látok. Môžete tak nájsť kozmetiku s retinolom aj bakuchiolom či inú kombináciu. Po týchto produktoch siahnite len ak viete, že vaša pleť ostatné zložky toleruje. V opačnom prípade nebudete vedieť, ktorá z aktívnych látok podráždenie pokožky spôsobila.
- Ak vaša pleť toleruje retinol môžete siahnuť aj po kozmetike s retinolom a bakuchiolom. Tieto dve zložky sa vzájomne dopĺňajú a zvyšujú svoju účinnosť.
Výhodnejšie je zaobstarať si kozmetiku ktorá okrem bakuchiolu obsahuje hydratačné látky (hyalurón, skvalén,…). Okrem omladenia bude pleť aj dostatočne hydratovaná.
Pokiaľ kozmetiku s bakuchiolom len zavádzate do starostlivosti o pleť zaobstarajte si produkt, s menším obsahom tejto látky. Ak sa neprejaví žiadne podráždenie môžete prejsť na kozmetiku s vyšším obsahom bakuchiolu.
Typy bakuchiolu
Pri výbere kozmetiky s bakuchiolom si dajte pozor na zloženie. Nie všetky zložky, získané z rastliny Psoraela Corylifolia majú rovnakú účinnosť. Najčastejšie môžete natrafiť na
- bakuchiol olej (babchi olej)
- bakuchiol prášok (babchi prášok)
Tieto látky nemajú taký účinok ako bakuchiol a môžu dokonca podráždiť pokožku. Ak chcete z bakuchiolu vyťažiť všetko čo ponúka zaobstarajte si len produkty, ktoré obsahujú bakuchiol.
Čistý bakuchiol sa získava extrakciou zo semien rastliny. Musí sa poriadne vyčistiť aby bola zaručená jeho bezpečnosť a samozrejme aj účinnosť.
Ak vám kozmetika s retinolom nevyhovuje siahnite po produktoch s bakuchiolom. To zložka má rovnaké účinky ako retinol ale je šetrnejšia k pleti. Prírodná kozmetika s bakuchiolom je vhodná aj pre ľudí s citlivou pleťou, častými zápalmi pokožky a na zmiernenie akné. Keďže je bakuchiol prírodná látka je vhodná aj pre vegánov.
ZDROJ
healthline.com/health/beauty-skin-care/bakuchiol-retinol-alternative
health.harvard.edu/staying-healthy/bakuchiol-does-it-make-skin-look-younger
everydayhealth.com/smart-skin/what-is-bakuchiol/
Obrázky: Freepik.com