Obezita sa považuje za najčastejšie metabolické ochorenie tretieho tisícročia. Postihuje všetky vekové kategórie bez rozdielu pohlavia a so sebou prináša aj vážne zdravotné riziká. Mnohé štatistiky nám dokazujú, že medzi Slovákmi je až 30% mužov a 45% žien, ktorí trpia nadmernou váhou.
Sedavé zamestnanie, nedostatok fyzického pohybu a nesprávna výživa sú však iba niektoré z príčin, ktoré môžu za to, že priberáme.
Diéty nezaberajú
Ak ste niekedy v minulosti chudli, možno to poznáte. Vybrali ste si diétu, išli ste podľa nej určitý čas, schudli ste, ale po jej skončení sa vám váha opäť vrátila. V tom lepšom prípade ste ostali na pôvodnej váhe, v tom horšom ste ešte viac pribrali. Povestný jojo efekt sa dostavil v plnej paráde. Týmto smerom cesta nevedie.
Ak ste rozhodnutí schudnúť a udržať si váhu zmenou stravovania, tak sa treba rozhodnúť pre trvalú zmenu svojho jedálneho lístka. Upraviť ho tak, aby v ňom mala väčšie zastúpenie živá organická strava, tzv. plodiny, ktoré rastú bežne v prírode (ovocie, zelenina, orechy, strukoviny, obilniny..). Súčasne treba obmedziť vyprážané jedlá, mäso, sladkosti a jedlá z polotovarov. Jesť aspoň 5x denne, dodržiavať pitný režim a hlavne naučiť sa rozoznať pocit hladu od pocitu nenaplneného žalúdku.
Ak sa aj po zjedení jedla cítite „hladní“, väčšinou je to preto, že ešte nestihol prísť impulz do mozgu o tom, že ste už sýty. Skúste počkať 30minút – chuť na ďalšie jedlo takto väčšinou pominie.
Potravinová intolerancia
Neprimerané naberanie na váhe vám môže spôsobovať dokonca aj strava, z ktorej sa bežne nezvykne priberať. Váš organizmus môže trpieť potravinovou neznášanlivosťou a určité zložky stravy nemusí vedieť dokonale stráviť. Nechajte si preto urobiť testy na potravinovú intoleranciu v špecializovanom pracovisku alebo využite produkt Food Detective.
Nedostatok pohybu
Matematika nepustí. Ak je prísun energie do tela v podobe potravy v porovnaní s jej výdajom v nerovnováhe, nemôžeme sa diviť, že si náš organizmus po čase začne ukladať v tele zásoby v podobe tuku. Snažte sa preto niečo s tým spraviť a dopriať si viac fyzickej námahy. Nemusíte ihneď nastúpiť cestu aktívneho športovca, pozoruhodné výsledky dokáže priniesť aj obyčajná rýchla chôdza, vychádzky do prírody, chodenie peši po schodoch a 10 minútové denné rozcvičky.
Liposukcia nemusí vždy pomôcť
Ak ste typ, ktorý sa zaujíma o rýchle zbavenie sa nadváhy a ste odhodlaný do toho aj niečo investovať, možno vás napadla aj možnosť podstúpiť liposukciu. Inými slovami zákrok, pri ktorom sú zásoby tuku odstránené z jedného alebo viacerých miest tela odsatím. Nehľadiac teraz na vážne zdravotné riziká a komplikácie, ktoré sú s týmto procesom spojené sa môže stať, že vám liposukcia pomôže len dočasne. Je to preto, že ostatné tukové bunky, ktoré vám na tele zostali, majú tendenciu zväčšiť potenciál prijímania tuku a nahradiť tak odobraté bunky. A to v praxi znamená cestu k pôvodnej váhe.
Duchovné príčiny nadváhy
Ak už ste pevne rozhodnutí niečo so svojou váhou urobiť, skúste sa na svoj problém pozrieť komplexne. Okrem tipov týkajúcich sa zmeny stravovania, zvýšenia fyzickej námahy pouvažujte aj nad tým, či príčina vašej nadváhy nie je uložená práve vo vašej psychike.
Útek od problémov
Hovorí sa, že obézny človek od niečoho uteká. Uteká od svojich problémov do sveta dobrého jedla, plných tanierov a sladkostí za účelom, že chce zakryť citovú bolesť. Neodkladáte náhodou dlhodobo riešenie nejakého problému?
Obrana
Máte pocit, že vám ľudia ubližujú? Pocit neistoty, zraniteľnosti, pocit, že vás ostatní ohrozujú? Aj to môže byť dôvodom prečo si nadváhou vytvárate akýsi ochranný obal voči vonkajšiemu svetu.
Fakty a čísla o obezite
- 2000 – obezitou trpí 300 miliónov ľudí na celom svete
- 2002 – zhruba 60 % ľudí na celom svete trpí nedostatkom pohybu, počet obéznych detí sa za posledných 20 rokov v niektorých krajinách strojnásobil
- 2004 – počas posledných 10 rokov stúpol výskyt obezity v Európe o 10 až 40 %, v USA obezitu už vyhlásili za najzávažnejšie ochorenie
- 2006 – v EÚ nadváhou trpí už 27% mužov a 38% žien, obéznych je viac než 5 miliónov detí v EÚ
- 2007 – v Európe trpí nadváhou polovica dospelých a každé tretie dieťa, vo svete už miliarda obéznych ľudí, z nich je vyše 300 miliónov klinicky obéznych