Každý človek už bolesť určite cítil. Či už išlo o bolesť chrbta, hlavy, svalov, žalúdka,… viete, že to nie je nič príjemné. Väčšina ľudí v tomto prípade siahne po liekoch. Lieky proti bolesti môžu tento problém zmierniť, nie vždy ale riešia príčinu bolesti. Ako to s liekmi proti bolesti a samotnou bolesťou je? Kedy by ste si mali zobrať lieky? Je lepšie bolesť prekonať, alebo vyhľadať lekára?
Bolesť je zmyslový a emocionálny nepríjemný zážitok. Dvaja ľudia necítia bolesť rovnako ani v prípade, keď je pôvod bolesti rovnaký. Kým jeden pociťuje znesiteľnú bolesť, pre iného môže byť neznesiteľná. Bolesťou sa nám snaží organizmus dať najavo, že sa v ňom deje niečo zlé, že je poranené ale ide aj o formu učenia, keď sa popálime a cítime bolesť dávame si už pozor aby sme sa znova nepopálili. Ak vás niečo bolí viac ako 3 mesiace hovoríme o chronickej bolesti.
Prvú pomoc v úľave od bolesti hľadáme v liekoch proti bolesti. Tak ako pri bolesti aj pri týchto liekoch sa stretnete s množstvom mýtov a poloprávd. Spôsobujú závislosť? Treba užiť viac liekov aby ste sa zbavili bolesti? … Ako to s nimi naozaj je?
Fakty a mýty
Bolesť je len v mojej hlave
Nie, aspoň nie vždy. Bolesť je komplexný problém a súvisí s telom aj mysľou. Napríklad bežná bolesť chrbta, ktorá nemá zjavnú príčinu môže stres zhoršiť. Modrinu, reznú ranu alebo zlomeninu vidia aj ostatní ľudia ale bolesť ako takú nevidia. Je to „neviditeľný“ problém, napriek tomu neznamená že si ju len namýšľate. Ak vás niečo bolí je to signál, že sa deje vo vašom tele niečo zlé.
S bolesťou musím žiť
Nie, nemusíte. Je množstvo spôsobov na zmiernenie či úľavu od bolesti. Cvičenie, terapia, lieky od bolesti, chirurgické zákroky, ale aj masáže či akupunktúra vás môžu bolesti zbaviť alebo ju aspoň výraznejšie zmierniť.
Len „padavky“ chodia k lekárovi kvôli bolesti
Pravdou je, že dospelí a starší ľudia sa snažia zvládnuť bolesť a navonok nedajú nič vedieť. Zvládnuť občasné bolesti hlavy, alebo menšie úrazy sa dá aj bez lekára. Problém ale môže spôsobiť chronická bolesť (bolesť, ktorá trvá dlhšie ako 3 mesiace). Nepriaznivo ovplyvňuje život, môže viesť k depresii, nespavosti, pocitom úzkosti či narušeniu vzťahov (pracovných, partnerských aj sociálnych). Ak máte bolesti, ktoré neprechádzajú je lepšie konzultovať to s lekárom.
Počasie môže ovplyvniť bolesť
Hlavne ľudia, ktorí majú problémy s kĺbmi často pociťujú väčšiu bolesť kĺbov pri zmene počasia. Aj keď štúdie dospeli k rôznym výsledkom je možné, že citlivejší ľudia vnímajú zmeny tlaku vzduchu a môžu trpieť väčšou bolesťou.
Žiadna bolesť, žiadny zisk
Veľa športovcov sa drží tohto tvrdenia a snažia sa cvičiť až po bolesť. Nezabúdajte ale, že bolesťou vám dáva organizmus najavo, že niečo nie je v poriadku. Pri cvičení by ste nemali cítiť bolesť. Ak ju začnete pociťovať dajte si prestávku, alebo skončite s cvičením a zbytočne svoje hranice neprekračujte.
Jediné lieky, ktoré naozaj fungujú sú opioidy
Opioidy sú lieky proti bolesti, ktoré sú na predpis, ale nejde o jediný tip liekov, ktoré na bolesť zaberú. Existuje množstvo ďalších liekov, ktoré vám môžu s bolesťou pomôcť.
Jednou z najčastejších príčin bolesti je zápal a v tomto prípade vám najlepšie pomôžu lieky s protizápalovým účinkom. Na krátkodobú liečbu vám môžu zabrať aj kortikosteroidné lieky. Pri problémoch s nervovými funkciami sú vhodné lieky z radu antidepresív alebo antiepileptík.
Lieky proti bolesti vyriešia každý problém
Nie. Lieky proti bolesti vám prinesú úľavu od bolesti ale samotný problém nemusia liečiť. Ak vás niečo stále bolí a lieky vám prinesú úľavu len na krátky čas mali by ste zájsť k lekárovi. Ten môže, na základe vyšetrení odhaliť príčinu bolesti a navrhnúť vám liečbu, ktorá vás zdravotného problému zbaví.
NSAID (nesteroidné protizápalové lieky) treba 7 až 10 dní pred chirurgickým zákrokom vysadiť
Vysadenie liekov proti bolesti pred zákrokom je bežné ale nie vždy nutné. Záleží to hlavne od tipu lieku, ktorý užívate. Vysadenie liekov sa odporúča preto, lebo sa predpokladá, že zvyšujú riziko krvácania, napríklad aspirín. Existujú ale aj lieky, ktoré stačí vysadiť 24 až 48 hodín pred operáciou. Či lieky proti bolesti máte pred zákrokom vysadiť alebo nie vám najlepšie povie lekár.
Užívanie liekov proti bolesti vedie k závislosti
Niektoré lieky proti bolesti môžu viesť k závislosti (najmä opioidy). Na druhú stranu, nie každý, kto ich užíva je závislý. Ak užívate tieto lieky na lekársky predpis je pravdepodobné, že vám lekár, na základe posúdenia zdravotného stavu odporučil užívať čo najnižšiu účinnú dávku na čo najkratší čas. Riziko, že sa u vás vytvorí závislosť je tak minimálna.
Pokiaľ by ste ale lieky, ktoré môžu spôsobiť závislosť užívali svojvoľne, bez lekárskeho dohľadu alebo by ste si zvyšovali dávky je riziko vzniku závislosti oveľa vyššie.
Voľnopredajné lieky na bolesť sú bezpečné
Nie, ani lieky na bolesť, ktoré si kúpite v lekárni nie sú úplne bezpečné. Niektoré môžu zvýšiť riziko poškodenia obličiek alebo pečene, krvácania v tráviacom systéme alebo viesť k problémom so srdcom. Určite neprekračujte odporúčané dávkovanie liekov a nie je vhodné ich ani kombinovať. Viacero liekov proti bolesti má rovnakú účinnú látku a to, že si dáte jeden druh lieku a o pár hodín ďalší, s rovnakou účinnou látkou, môže spôsobiť predávkovanie.
Účinnejšie proti bolesti je ak si dám vyššiu dávku liekov od bolesti
Vyššie dávky liekov nemusia hneď znamenať, že sa vám uľaví od bolesti. Po pravde si týmto spôsobom zvyšujete riziko vedľajších účinkov liekov a ďalších komplikácií.
Lieky na bolesť účinkujú u každého rovnako
Nie. Každý človek reaguje na lieky proti bolesti inak. Treba zobrať do úvahy jeho ochorenie, genetiku, zdravotnú anamnézu, ďalšie lieky, ktoré užíva,… Liek, ktorý zaberie u jedného nemusí zabrať u druhého. Ďalším faktorom, ktorý treba zobrať do úvahy sú aj vedľajšie účinky liekov. U niekoho sa neprejavia, u iného sa zas môžu vyskytnúť.
Lieky by som mal užiť až keď je bolesť neznesiteľná
Nie je dobré čakať, kým sa bolesť stane príliš silnou. Môže to sťažiť jej utlmenie. Dobrým príkladom je migréna, kedy sa odporúča užiť liek od bolesti už pri prvých príznakoch. Keď sa už migréna rozbehne lieky proti bolesti nemusia zabrať. Je dobré zvládnuť bolesť skôr a zabrániť tak jej zvyšovaniu.
ZDROJ:
summitspine.com/10-myths-and-facts-about-pain-care-medication/
medcentral.com/pain/chronic/10-pain-medication-myths
edu/conditions_pain-management-myths-facts.asp
webmd.com/pain-management/5-common-myths-about-pain-and-pain-relief
Obrázky: pixabay.com