Latinsky
: Borago officinalis L.
Ľudovo: atlacier, burák, brutnák, oharková zelina, radosť srdca
Čeľaď: borákovité
Je to jednoročná 30 až 80 cm vysoká medonosná liečivka. Byľ je riedko štetinato ochlpená, priama, listy prízemnej ružice stopkaté, sediace, na byli vajcovité, plytko vykrajované až celistvookrajové. Kvety sú biele až modré v tvare hviezdičky. Druh pochádza z južnej Európy. Plody sú hnedé tvrdky. Kvitne od mája do septembra.
Výskyt
Bylinka sa vyskytuje na nížinách, vo voľnej prírode splanieva.
Časti, ktoré sa zbierajú
Zbierame kvet alebo aj vňať na začiatku kvitnutia prípadne len listy. Sušíme v tenkých vrstvách pri teplote do 35 stupňov.
Účinné látky
sliz, živica, éterický olej, antokyanové modré farbivo, triesloviny, kyselina kremičitá a vitamín C
Využitie
Osoží pri chorobách močových ústrojov a dýchacích ciest. Potné kúry napomáhajú látkovej premene a znižujú horúčku. Obsahuje vitamín C, má vysoký obsah vápnika, draslíka a minerálnych solí. Znižuje krvný tlak. Šťava z čerstvých listov pomáha pri depresiách a nervovom vypätí. Borák je vhodný na obklady na rany a vriedky, pretože čistí a ošetruje pokožku.
Bylinka sa často využíva v kuchyni ako korenie. Z čerstvých listov môžeme pripraviť šalát, ale správnejšie je uvariť ich, pretože bylinu pokrývajú husté chĺpky. Listy možno dokonca upiecť na panvici a ochutiť nimi cestoviny, prípadne použiť do plnky. Sušený môže slúžiť na dochutenie polievky.
Kontraindikácie
Dlhodobo a pravidelne nie je vhodné túto bylinu konzumovať.
Zaujímavosť
Pri manipulácii s drogou buďte opatrní, lebo kvety a chlpatá vňať pichajú.
Motto
Veselé je srdce, keď ho teší borák.