1.8 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Fakty a mýty: Bradavice

Bradavica je malý nevzhľadný hrbolček na pokožke, ktorého sa chceme čo najrýchlejšie zbaviť. V podstate je to typ kožnej infekcie, ktorú spôsobuje HPV. Vírusov HPV existuje viac ako 100 druhov ale len niektoré z nich spôsobujú bradavice. Aj keď je výskyt bradavíc pomerne častý stále sa môžete o nich dozvedieť množstvo mýtov. Väčšina z nich má od pravdy veľmi ďaleko.

Fakty a mýty

Bradavice spôsobujú ropuchy

Nie. Aj keď ropuchy majú na koži bradavice podobné tým ľudským ide o mýtus. Bradavica vám pri dotyku s ropuchou určite nenarastie.

Bradavíc sa nikdy nezbavíte

To, či sa bradavíc zbavíte záleží od viacerých vecí. Od vášho imunitného systému, od liečby a aj od typu bradavice. Niektoré bradavice zmiznú samé aj bez liečby. Niektoré zmiznú až po dlhšom čase liečby. Sú ale aj bradavice, ktoré zmiznú len na chvíľu a o nejaký čas sa zas objavia.

Bradavice. Ropucha

Každá bradavica je rovnaká

Nie. Bradavice sú odlišné. Niektoré zbadáte hneď, lebo tvoria na koži hrbolček. Iné si zas nemusíte ani poriadne všimnúť. Napríklad bradavica na chodidle sa prejavuje len malou tmavou bodkou. Miesto toho aby rástla do vonka rastie do vnútra kože.

Domáca liečba na bradavice nezaberá

Áno aj nie. Každý z nás je iný a na každého účinkuje niečo iné. Vyskúšať môžete šťavu z citróna alebo púpavy. Medzi známu a aj pomerne úspešnú sa radí aj liečba šťavou z lastovičníka ale aj cesnakom či propolisom. Ak je bradavica odolnejšia a domáca liečba nezaberá môžete siahnuť po produktoch v lekárni.

Bradavica nebolí

Záleží to od miesta na tele, kde sa nachádza. Bradavice, ktoré rastú na chodidle môžu pri chôdzi bolesť spôsobovať. Bolestivé sú aj periungválne bradavice, teda bradavice, ktoré rastú okolo a pod nechtami. Bradavice, ktoré rastú inde na tele bolestivé nie sú.

Bradavice sú infekčné

Áno. Bradavica sa môže rozšíriť priamym kontaktom z človeka na človeka ale aj dotykom bradavice s inou časťou tela. Týmto spôsobom si môžete bradavice rozniesť na ktorúkoľvek časť tela. Zabrániť prenosu môžete ak bradavicu prekryjete obväzom.

Bradaviciam sa dá predchádzať

Áno. Pravidelné a dôkladné umývanie rúk, nosenie topánok vo verejnom priestranstve (napríklad verejné sprchy), vyhýbanie sa priamemu kontaktu s bradavicou,… Bradavica sa môže preniesť aj zdieľaním uterákov, holiacich strojčekov alebo ďalších osobných vecí. Vyhnite sa tomu a infikovanie bradavicami, alebo skôr HPV minimalizujete.

Genitálne bradavice dostanete len pri nechránenom pohlavnom styku

Genitálne bradavice

sú najrozšírenejšou sexuálne prenosnou infekciou. Akýkoľvek kontakt s infikovanou časťou tela môže byť dôvodom vzniku genitálnych bradavíc.

Ak pri pohlavnom styku použijete kondóm riziko prenosu infekcie znížite ale úplne mu nezabránite. Značná časť kože v lonovej oblasti je nechránená čím je prenos vírusu možný.

Bradavice. Očkovanie

Genitálne bradavice majú len ženy

Nie. Tento mýtus vznikol pravdepodobne z poznatku, že rakovinu krčka maternice a aj bradavice spôsobuje ľudský papilomavírus (HPV). Ide ale o rozdielne druhy vírusu. Genitálne bradavice spôsobujú kmene HPV 6 a 11, ktoré môžu infikovať ako ženy tak aj mužov. Rakovinu krčku maternice spôsobuje HPV 16 a 18.

Výbornou prevenciou proti HPV je očkovanie.

Nevidím žiadne bradavice takže ich nemám

Tento mýtus sa týka hlavne genitálnych bradavíc. Veľmi mu neverte. Inkubačná doba genitálnych bradavíc je od troch týždňov do 2 rokov. Počas tejto doby sa môžu kedykoľvek objaviť.

Bradavica / bradavice sú znakom vážneho ochorenia

Nie, aspoň nie vždy. Väčšinou je postihnutá len koža. HPV vírus sa dostal len do kože, kde spôsobil infekciu. Bradavice sú povrchové s výnimkou genitálnych bradavíc. Liečbu genitálnych bradavíc nechajte v rukách lekárov. Zvyšné bradavice môžete liečiť aj doma. Ak je bradavica odolnejšia a na domácu liečbu nereaguje poraďte sa s lekárom.

ZDROJ

jerseyshorefootdoctor.com/fact-vs-myth-the-truth-about-warts

theindependentpharmacy.co.uk/genital-warts/guides/hpv-myths-debunked

atlantamedicaldermatology.com/5-myths-and-5-truths-about-warts/

Obrázky: freepik.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY