Je druh hlúbovej zeleniny so zhrubnutou stonkou zakončenou zelenými alebo modrastými kvetmi v tvare ružice. Je kultivarom kapusty obyčajnej, ktorý sa pokladá za kvalitnejšieho príbuzného karfiolu.
Patrí medzi najzdravšie druhy zeleniny, ktoré sú zároveň aj veľmi ľahko stráviteľné.
Pôvod
Brokolica vznikla z divoko rastúcich druhov v oblasti Stredozemného mora. Jej domovom je pravdepodobne Apeninský polostrov. Pestovala sa vraj už v stredoveku a do súčasnej podoby ju vyšľachtili Taliani. Do Francúzska sa dostala na začiatku 16. storočia v batožine Kataríny Medicejskej pod názvom „taliansky špargľu“.
Najväčšie rozšírenie brokolica zaznamenala až v storočí dvadsiatom, kedy v 30. rokoch, v období silnej talianskej imigrácie, prenikla až na americký kontinent. Hlavné pestovateľské oblasti v súčasnosti sú stredomorské krajiny a USA.
Iné názvy
brassica oleracea var. italica (lat), brokolice (cz), broccoli (en, de), brokkoli (de), brocoli (fr), brécol (es), brócoli (es), broccolo (it)
Nutričné hodnoty
100g brokolice obsahuje: 6.64g sacharidov, 2.82g bielkovín a 2.6g vlákniny.
Minerály: Draslík – 316mg Fosfor – 66mg Horčík – 21mg Mangán – 0.21mg Vápnik – 47mg Zinok – 0.41mg Železo – 0.73mg |
Vitamíny: Vitamín A – 30.9µg Vitamín B1 – 0.071mg Vitamín B2 – 0.117mg Vitamín B3 – 0.639mg Vitamín B5 – 0.573mg Vitamín B6 – 0.175mg Vitamín B9 – 63mg Vitamín C – 89mg Vitamín E – 0.8mg Vitamín K – 102µg |
Ďalšie účinné látky
Má tiež vysoký obsah antioxidačného betakaroténu. Žiadna iná zelenina neobsahuje v takej miere zastúpenú látku sulforafán, ktorá zabraňuje tvorbe rakovinových buniek v prsníkoch.
Význam pre zdravie
– pôsobí preventívne proti infekciám
– vďaka vysokému obsahu vlákniny zlepšuje trávenie a odstraňuje zápchu
– stimuluje metabolizmus sacharidov a bielkovín
– posilňuje činnosť svalov
– podporuje imunitný systém
– posilňuje srdce a krvný obeh
– podnecuje krvotvorbu, zabezpečuje výživu buniek kyslíkom
Zaujímavosť
Brokolica svojím zložením je účinnejšia v boji proti baktérii spôsobujúcej žalúdočné vredy a zápal sliznice žalúdka (Helicobacter pylori) ako moderné antibiotiká.
Upozornenie
Brokolica musí byť tmavozelená až modrastá. Nie je čerstvá, keď sú listy a ružičky sfarbené dožlta. Brokolicu musíme pripravovať nanajvýš šetrne, pretože dlhým varením netrpí iba chuť, strácajú sa aj v nej obsiahnuté účinné látky.
Využitie v kuchyni
Z brokolice sa konzumujú ružičky, jemné listy a stopka. Uvarená sa dáva do šalátov, ako príloha do polievky a hustej desiatovej polievky (eintopfu).
Recept
Brokolicová polievkaIngrediencie:
1kg brokolice, 1 l vody, 2 PL masla, 2 PL hladkej múky, 2 bujónové kocky, 2 žĺtky, 1 dl smotany
Postup prípravy: Brokolicu dajte variť na 2-3 min. do zmäknutia a vyberte ju z vody. Ak hlúbiky nie sú dosť mäkké, nechajte ich osobitne ešte krátko povariť. Do vývaru pridajte bujónové kocky. Žĺtky, smotanu a múku vyšľahajte, pridajte do vriacej polievky a dochuťte. Nakoniec pridajte uvarenú brokolicu rozobranú na malé ružičky. Polievku podávajte horúcu.
Zdroje
[1] Kulinárska encyklopédia – viac než 1000 potravín, surovín a prísad. 1.vydanie. Vydavateľstvo SLOVART, spol. s r.o., ISBN 978-80-556-0492-3