3 C
Bratislava
utorok, 3 decembra, 2024

Bylinky, ktoré vám môžu pomôcť znížiť vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak alebo hypertenzia trápi tisíce Slovákov. Aj keď hypertenzia nebolí a ani ju necítite je zodpovedná za množstvo ďalších vážnych chorôb ako sú srdcové choroby, mŕtvica či infarkt. Lieky a správny životný štýl môžu vysoký krvný tlak znížiť. Existuje ale aj pár byliniek a potravín, ktoré by ste pri hypertenzii mali zaradiť do jedálnička.

Vysoký krvný tlak

Hypertenzia

je chronické ochorenie. Hovoríme o nej ak sú opakovane namerané hodnoty tlaku nad 140/90 mmHg. Pri tomto ochorení v podstate prúdi krv v žilách pod vyšším tlakom, čo môže mať negatívne následky hlavne na cievy, srdce a mozog ale aj ďalšie orgány.

Vysoký krvný tlak je chronické ochorenie a sám od seba sa neupraví. Ak sa vám ho podarí aspoň trochu znížiť výrazne znížite riziko mŕtvice alebo srdcových chorôb. Okrem liekov, ktoré vám predpíše lekár by ste mali dodržiavať aj dostatok fyzickej aktivity, znížiť hmotnosť, zbaviť sa zlozvykov ako je alkohol či fajčenie a upraviť jedálniček. Kombinácia liekov, pohybu a zdravého stravovanie vám pomôže udržať krvný tlak pod kontrolou. Znížiť vysoký krvný tlak môžete aj pomocou byliniek a potravín.

Bylinky na zníženie vysokého krvného tlaku

Skôr ako si povieme o bylinkách, ktoré znižujú krvný tlak je dôležité aby ste ich užívanie dopredu konzultovali s lekárom. Môže sa stať, že v kombinácii s liekmi môžu váš tlak znížiť príliš alebo ovplyvňovať účinnosť liekov. Bez konzultácie s lekárom ich svojvoľne neužívajte.

Bazalka - vysoký krvný tlak

Bazalka

Bazalka sa bežne používa v tradičnej čínskej medicíne na liečbu srdcových chorôb. Bez bazalky sa nezaobíde talianska kuchyňa. Nájdete ju takmer v každom talianskom jedle.

Táto bylinka obsahuje antioxidant eugenol, ktorý sa spája so znižovaním krvného tlaku. Ide o blokátor vápnikových kanálov, čo je trieda liekov, ktoré sa používajú pri liečbe hypertenzie.

Cesnak

Cesnak nemusí byť po chuti každému, ale ľudia s hypertenziou by sa mu nemali vyhýbať. Obsahuje alicín, čo je látka, ktorá uvoľňuje a rozširuje krvné cievy a podporuje krvný obeh. Existujú štúdie, podľa ktorých má cesnakový extrakt účinky na krvný tlak porovnateľné s niektorými liekmi. Ľudia, ktorý v štúdii konzumovali cesnakový extrakt mali v priemere systolický krvný tlak znížený o 7 mmHg a diastolický krvný tlak o cca 5 mmHg.

Tymian

Tymian je bylinka, ktorá sa často využíva na dochucovanie rôznych jedál v domácnosti. Okrem kuchyne sa používa v liečiteľstve aj na liečbu všetkých druhov kašľu. Táto bylinka obsahuje aj látky, ktoré blokujú ACE čím môžu výrazne znižovať krvný tlak.

Zázvor

Zázvor

sa používa na liečbu množstva ochorení a často po zázvorovom čaji siahneme keď sme prechladnutí. Táto rastlinka ale pôsobí aj na krvný tlak. Obsahuje zložky, ktoré môžu v organizme pôsobiť podobne ako blokátor vápnikových kanálov a aj ACE inhibítor. Navyše, priaznivo vplýva na krvný obeh čím môže znížiť krvný tlak.

Škorica

Škoricu si nemusíte spájať len s vianočnými sviatkami. Podľa viacerých štúdií škorica uvoľňuje krvné cievy čím znižuje krvný tlak. Okrem toho môže priaznivo vplývať na kardiovaskulárne ochorenie, podporiť imunitný systém a znižovať zápal.

Ďalšie štúdie prisudzujú škorici priaznivý vplyv na hladinu cukru v krvi. Ako presne pomáha škorica kontrolovať hladinu cukru v krvi sa zatiaľ nevie, ale môže zlepšiť citlivosť na inzulín a regulovať spracovanie glukózy organizmom.

Vysoký krvný tlak. Škorica

Ľanové semienka

Ľanové semienko obsahuje veľké množstvo omega – 3 mastných kyselín a najmä kyseliny alfa-linolénovej (ALA). Práve táto látka sa spája s nízkym krvným tlakom, znížením hladiny cholesterolu a chráni aj pred zápalovým ochorením čriev a artritídou. Rovnaké účinky ako konzumácia ľanového semienka by mal mať aj ľanový olej.

Hloh čínsky

V tradičnej čínskej medicíne sa hloh používa na liečbu opuchov tváre a zníženie krvného tlaku. Obsahuje typ flavonoidov a oligomérne prokyanidíny, ktoré majú silné antioxidačné účinky a pomáhajú riediť krv. Navyše zlepšujú uvoľňovanie oxidu dusného z ciev, čo zlepšuje pružnosť ciev, podporuje regeneráciu buniek srdca a aj endotelu.

Zeler

Zeler je známy diuretickými účinkami. Vďaka tomu pomáha odvádzať z organizmu prebytočnú vodu a sodík močom, čo pomáha udržiavať krvný tlak nižší. Štúdie na zvieratách preukázali, že zeler (zelerové semená) znižujú vysoký krvný tlak ale nijako neovplyvňujú normálny krvný tlak.

Petržlen

Petržlen obsahuje veľa vitamínu C a karotenoidy, ktoré môžu znižovať  krvný tlak a zlý cholesterol, čím znižuje riziko vzniku srdcových chorôb. Niektoré štúdie na zvieratách preukázali, že petržlen znižuje systolický aj diastolický tlak podobne ako blokátor vápnikových kanálov.

Levanduľa

Zdá sa, že levanduľa je ďalšia bylinka na zníženie vysokého krvného tlaku. Pôsobí priamo v mozgu, v časti, ktorá reguluje krvný tlak. Čaj z levandule by sa mal konzumovať tri krát denne.

Vysoký krvný tlak. Levanduľa

Kakaové bôby

Kakaové bôby obsahujú flavonoidy, ktoré stimulujú tvorbu oxidu dusnatého, zvyšujú vazodilatáciu (roztiahnutie) ciev a znižujú endoteliálnu dysfunkciu. Denná konzumácia čokolády s vysokým obsahom kakaa môže podľa niektorých výskumov znížiť systolický krvný tlak o 5 m Hg a diastolický tlak o cca 3 mmHg.

Doplnky výživy na zníženie vysokého krvného tlaku

Okrem byliniek vám môžu pomôcť znížiť vysoký krvný tlak aj niektoré doplnky stravy.

L – arginín – aminokyselina, ktorá podporuje uvoľňovanie oxidu dusnatého  do krvi. To pomáha rozširovať krvné cievy a prietok krvi sa zlepšuje.

Melatonín – táto látka sa spája so spánkom. Ide o hormón, ktorý navodzuje ospalosť ale zároveň môže znižovať krvný tlak.

Byliniek, ktoré vplývajú na krvný tlak je viac. Skôr ako niektoré zaradíte do svojho jedálnička mali by ste sa o tom porozprávať s lekárom. Štúdie, ktoré sa ohľadom byliniek a ich účinkov na krvný tlak vykonali je málo, alebo sa uskutočnili na malom množstve ľudí. Aj keď sú ich výsledky sľubné je potrebné vykonať ich viac.

Niekomu bylinky na zníženie vysokého krvného tlaku môžu pomôcť, iným nie. Každý organizmus reaguje na ne inak. Bylinky ale nenahradia lieky na liečbu hypertenzie a určite by ste ich nemali prestať užívať

ZDROJ

khealth.com/learn/hypertension/herbs-for-high-blood-pressure

verywellhealth.com/herbs-and-supplements-to-naturally-lower-blood-pressure-6466120

medicinenet.com/19_herbs_that_may_help_lower_high_blood_pressure/article.htm

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY