Detoxikácia je v poslednej dobe v móde. Prostredníctvom detoxu by sa mali z organizmu odstraňovať toxíny a škodlivé látky, vďaka čomu by sa mal váš zdravotný stav zlepšiť. Spôsobov detoxu je veľa a jedným z nich sú aj bylinky na detoxikáciu. Ktoré bylinky prečistia váš organizmus a ako ich užívať sa dozviete v tomto článku.
Detoxikácia
Detoxikácia je často prezentovaná ako liek na všetky zdravotné problémy. Nie je to tak. Ľudský organizmus sa dokáže zbaviť toxínov a škodlivých látok aj sám. Využíva na to obličky, pečeň, lymfatický systém či kožu. Ak by ste mali v tele veľa škodlivých látok znamenalo by to poškodenie niektorého z týchto orgánov alebo by z toho vzniklo závažnejšie ochorenie.
Téma detoxu je v odborných kruhoch stále otázna, nakoľko má ľudské telo orgány, ktoré ho škodlivín zbavia. Napriek tomu vám môžu bylinky na detoxikáciu pomôcť s ich odvádzaním.
Bylinky na detoxikáciu môžu podporiť činnosť a zdravie orgánov, ktoré sú pre detoxikáciu dôležité. Konzumáciou jedál, ktoré sú pre nás ťažké (mastné ťažké jedlá, alkohol, údeniny, …) dáme týmto orgánom zabrať. Začlenením byliniek môžeme podporiť ich zdravie a funkčnosť.
Bylinky
Pri užívaní byliniek buďte opatrní. Každá bylinka obsahuje účinné látky, ktoré môžu ovplyvňovať účinnosť liekov, ktoré užívate.
Bylinky sú prírodné, napriek tomu si dajte pozor na množstvo, ktoré užijete. Neužívajte viac byliniek za deň. Ak užívate detoxikačné nápoje, ktoré obsahujú výťažky z rastlín zistite aké bylinky obsahujú. Užívanie väčšieho množstva detoxikačných bylinkových nápojov v kombinácii s bylinkovými čajmi za deň môže viesť k nežiaducim účinkom ako nevoľnosť, dehydratácia, chvenie, slabosť a ďalšie.
Ak si kúpite čaj na detoxikáciu dodržujte odporúčané užívanie a neprekračujte dávkovanie. Aj pri detoxikácii bylinkami platí to, čo pri užívaní byliniek. Čaj by ste nemali užívať dlhšie ako 2 týždne a potom si dajte aspoň na týždeň prestávku v jeho užívaní.
Bylinky na detoxikáciu
Detox má množstvo foriem, ak hľadáte prírodnú formu detoxu siahnite po bylinkách. Tie podporia funkčnosť trávenia, pečene, obličiek, môžu zlepšiť imunitu alebo prečistiť lymfatický systém. Vďaka tomu bude odplavovanie toxínov z organizmu ľahšie a rýchlejšie.
Púpava lekársky
Púpava sa bežne v ľudovom liečiteľstve používa na liečbu viacerých ochorení. Má močopudné účinky a podporuje funkciu pečene a žlčníka. Horkasté zlúčeniny v tejto bylinke stimulujú chuťové poháriky, čím spúšťajú reťazovú reakciu, podporuje tvorbu žlče čím napomáha rozkladať tuky v potrave.
Najúčinnejší je v tomto smere koreň púpavy, ktorý môžete konzumovať vo forme čaju alebo doplnkov výživy. Na zmar nevyjde ani jedna časť tejto bylinky. Listy a kvety môžete použiť do šalátov. Neobsahujú tak veľa horkých látok ako koreň ale môžu mierne podporiť funkciu pečene a žlčníka.
Červená ďatelina
Červenú ďatelinu môžete nájsť v množstve prípravkov ako čaje, tinktúry alebo kapsuly. Kvety tejto rastliny podporujú funkcie pečene a stimulujú tvorbu žlče. Ide aj o účinné diuretikum, ktoré podporuje funkciu obličiek, pomáha čistiť krv a odstraňovať z tela prebytočné tekutiny.
Červená ďatelina je bohatá na izoflavóny, zlúčeniny, ktoré zlepšujú krvný obeh, podporujú lymfatický systém, zdravie srdca a zmierňujú príznaky menopauzy. Okrem toho sa červená ďatelina používa aj na podporu pľúc a dýchacích ciest a môže pomôcť čistiť pľúca.
Pestrec mariánsky
Pestrec mariánsky je základom detoxikačných kúr. Obsahuje látku silymarín, ktorá má protizápalové účinky, podporuje činnosť pečene a pomáha regenerovať pečeňové bunky. Táto bylinka obsahuje aj veľa antioxidantov, ktoré zachytávajú voľné radikály a zmierňujú oxidačný stres.
Silymarín, ktorý sa v rastline nachádza nie je dobre rozpustný vo vode. Ak siahnete po doplnkoch výživy s pestrecom mariánskym zväčša obsahujú 70 až 80% silymarínu.
Oman pravý
Táto bylinka nie je tak známa, ale ak hľadáte niečo na podporu detoxikácie určite si ju aspoň všimnite. Oman pravý podporuje funkčnosť každého orgánu, ktorý sa podieľa na detoxikácii. Užíva sa hlavne na podporu trávenia a na prečistenie a podporu dýchacích ciest. Pomáha odstrániť patogény s pľúc, reguluje chuť do jedla a pomáha vylučovať nadbytočnú vodu z organizmu.
Lipkavec obyčajný
Lipkavec obyčajný je u nás hojne rozšírená rastlinka, ktorá je známa tým, že sa vám ľahko prichytí na oblečenie. To, že má lipkavec podporuje lymfatický systém a činnosť obličiek, má močopudné účinky, odstraňuje prebytočnú vodu z organizmu a pomáha so zápalmi je už známe menej. Vďaka jeho kombinácií účinkov pomáha zmierňovať zápaly a opuchy v lymfatickom systéme čím ho udržuje funkčným.
Lipkavec obyčajný si môžete pridať do pesta alebo si z neho pripraviť čaj. Dajte ale pozor, ak má hrubšie listy môžu podráždiť hrdlo, preto ho pri príprave pesta poriadne rozmixujte.
Žihľava dvojdomá
U nás veľmi dobre známa bylinka, ktorá sa v tradičnom liečiteľstve používa od nepamäti. Žihľava dvojdomá obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ktoré priaznivo pôsobia na zdravie organizmu. Užíva sa pri bolestiach kĺbov, priaznivo pôsobí na močové cesty, podporuje funkcie pečene, žlčníka a obličiek, stimuluje hladinu cukru v krvi, podporuje krvotvorbu a prečisťuje krv.
Detoxikačnú kúru zo žihľavy poznali už naše babičky a išlo o jednoduchý a rýchly spôsob ako zrýchliť metabolizmus a podporiť aj chudnutie.
Nechtík lekársky
Nechtík lekársky zohráva dôležitú úlohu pri čistení lymfatického systému, čím podporuje vylučovanie toxínov z organizmu. Má protizápalové účinky, podporuje hojenie a zdravie pokožky. Pomáha detoxikovať organizmus cez kožu. Môžete ho konzumovať vo forme čaju ale ak chcete mať zdravú pokožku, zmierniť začervenanie a zrýchliť hojenie rán siahnite po krémoch a mastiach s nechtíkom.
Zázvor
Počas detoxu môžete popíjať občas zázvorový čaj. Zázvor zvyšuje krvný obeh, zahrieva a môže vyvolať potenie, čím sa môžu odstrániť toxíny z pokožky.
Ako začleniť bylinky na detoxikáciu do jedálnička
Najčastejším spôsobom užívania byliniek je čaj. Môžete si ho pripraviť zo sušených alebo čerstvých byliniek alebo si čaj kúpiť v lekárni.
Siahnuť môžete aj po doplnkoch výživy z lekárne. Ak ich užívate neprekračujte odporúčané dávkovanie. Nie je vhodné ani užívať doplnky stravy na detoxikáciu a čaje s bylinkami na detox. Vyberte si jeden spôsob.
Listy byliniek môžete pridať do šalátov alebo smoothie.
Nežiaduce účinky
Väčšina byliniek na detoxikáciu funguje ako diuretikum, majú močopudné účinky, čím zvyšujú činnosť obličiek. Ak máte s obličkami problémy, alebo užívate lieky konzultujte ich užívanie s lekárom. Keďže bylinky vplývajú na rôzne orgány nie je bylinný detox vhodný ani pre ľudí s ochorením pečene, Crohnovou chorobou, s rakovinou, cukrovkou alebo ulceróznou kolititídou
Pri užívaní byliniek s močopudným účinkom sa u vás zvyšuje aj riziko dehydratácie. Nezabúdajte preto popri bylinkových čajoch piť aj dostatok tekutín.
Pre tehotné a dojčiace ženy, deti a dospievajúcich ľudí nie je bylinný detox vhodný.
ZDROJ:
astoncliniclondon.co.uk/natural-herbs-to-enhance-your-bodys-detox-process/
traditionalmedicinals.com/blogs/ppj/herbs-for-natural-detox?srsltid=AfmBOorN3NcTaezZRMSefAgMzptx__1m-GKIEHDZNDkz3r4SvtGO9Qyr
healthline.com/nutrition/herbal-detox#bottom-line
canyonranch.com/well-stated/post/5-herbs-and-spices-for-natural-detoxification/
Obrázky: pexels.com