Náš tráviaci systém pracuje neustále. Kým je naše trávenie v poriadku ani si to nevšimneme. Ak ale prídu problémy ako nadúvanie, kŕče, nevoľnosť alebo zápcha začneme nad ním rozmýšľať. Príčin je mnoho, ako ale trávenie dostať zas do formy? Bylinky na trávenie vám môžu pomôcť s množstvom tráviacich problémov.
Bylinky na trávenie
Pri rôznych zdravotných problémoch vrátane trávenia vám môžu pomôcť bylinky. Ak po jedle cítite ťažobu na žalúdku alebo máte zápchu súvisí to s trávením a práve v týchto prípadoch a mnohých ďalších sa môžete obrátiť na bylinky. Pokiaľ ale problémy s trávením pretrvávajú, alebo sa zhoršujú vyhľadajte lekára.
Bylinky na trávenie je najlepšie konzumovať vo forme čaju. Vždy keď začnete mať problémy môžete si pripraviť čerstvý čaj. Na trhu nájdete ale aj bylinné extrakty alebo doplnky výživy, ktoré podporujú trávenie. Vybrať najlepší čaj na žalúdok záleží od toho čo vás trápi. Cítite len ťažobu na žalúdku alebo máte kŕče? Trápi vás nevoľnosť, alebo reflux?
Ak užívate lieky konzultujte užívanie byliniek s lekárom. Niektoré liečivky môžu s liekmi interagovať a ovplyvniť ich účinnosť.
Mäta pieporná
Trvácna bylinka, ktorá má príjemnú osviežujúcu arómu sa už stáročia používa v ľudovom liečiteľstve na podporu trávenia. Okrem toho podporuje aj tvorbu žalúdočných štiav. Mätový čaj je výborný na nevoľnosti. Môže pomôcť zmierniť tehotenské a cestovateľské nevoľnosti a poradí si aj s nevoľnosťou po jedle. Viaceré štúdie potvrdili, že mäta upokojuje žalúdok, zmierňuje kŕče a môže zlepšiť aj syndróm dráždivého čreva.
Z mäty si môžete pripraviť čaj, výborný je ale aj mätový olej. Túto bylinku si môžete pridať aj do šalátov, jogurtov alebo ňou vylepšiť chuť mäsa.
Harmanček
U nás veľmi známa a aj často používaná bylinka harmanček sa používa na množstvo zdravotných problémov a pokojne po nej môžete siahnuť aj keď máte problémy s trávením. Má antibakteriálne, upokojujúce a antispasmodické (proti kŕčom) účinky. Po harmančekovom čaji môžete siahnuť ak vás trápi kolika, plynatosť, hnačka a žalúdočné kŕče. Je vhodný aj pri peptických vredoch a zápaloch tráviaceho systému.
Fenikel
Fenikel je perfektná bylinka na trávenie, ktorá vám môže pomôcť s nadúvaním a celkovo podporiť trávenie. Éterické oleje, ktoré nájdete v semenách fenikla podporujú pohyb čriev čím zrýchľujú trávenie a pomáha pri zápchach. Niektoré štúdie potvrdili, že fenikel pomáha predchádzať žalúdočným vredom. Pravdepodobne to je spôsobené antibakteriálnymi zložkami, ktoré táto bylinka obsahuje.
Fenikel má jemne korenenú chuť. Pokiaľ vám feniklový čaj nechutí môžete si touto bylinkou dochutiť jedlá.
Zázvor
Medzi bylinky na trávenie patrí aj zázvor. Táto bylinka je známa svojimi antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami. Zázvor prehrieva organizmus vrátane žalúdka, prekrví tráviaci systém a zlepší trávenie. Je vhodný pri infekciách tráviaceho systému, pomôže zmierniť reflux a je vhodný aj proti nevoľnostiam, nadúvaniu a plynatosti. Ak vás trápia tehotenské nevoľnosti, kinetóza alebo zvraciate pre chemoterapiu môže vám zázvor pomôcť. Potvrdili to aj viaceré štúdie.
Zázvor môžete konzumovať vo forme čaju ale môžete si aj plátok zázvoru vložiť do úst a cmúľať.
Ak užívate lieky na riedenie krvi alebo máte peptické vredy konzultujte užívanie zázvoru v akejkoľvek forme s lekárom. Vysoké dávky zázvoru nie sú vhodné v tehotenstve.
Horec
Horec je rastlinka, ktorá rastie na celom svete a nájdete ju aj u nás. Na žalúdočné problémy sa už stáročia využíva koreň horca. Účinky na trávenie sa pripisujú horkastým zlúčeninám známym ako iridoidy. Práve tieto látky zvyšujú tvorbu tráviacich enzýmov. Pitie vody s koreňom horca zvyšuje prekrvenie tráviaceho systému čím môže podporovať trávenie.
Čaj z koreňa horca je horký a aj preto ho nájdete často ako súčasť čajov na podporu trávenia. Môže vám pomôcť pri nadmernej plynatosti a s ňou súvisiacimi bolesťami. Zmierňuje kŕče, pomôže s kolikou a vďaka antibakteriálnym zložkám pomáha udržiavať zdravú črevnú mikroflóru.
Koreň angeliky
Angelika je bylinka, ktorá má jemne horkastú, zelerovú chuť. V ľudovom liečiteľstve sa používajú všetky časti bylinka, pokiaľ ale hľadáte niečo na podporu trávenia určite siahnite po koreni. Polysacharidy v koreni angeliky chránia žalúdok pred poškodením voľnými radikálmi a podporujú tvorbu zdravých buniek. Tiež môže stimulovať tvorbu tráviacich enzýmov a zmierňuje zápchu.
Ibiš lekársky
Táto bylinka sa používa na množstvo zdravotných problémov ako podpora imunitného systému, pri angíne, bronchitíde, čiernom kašli, zmierňuje bolesti má antiseptické účinky a používa sa aj pri problémoch s trávením. Ibiš lekársky obsahuje slizovité látky, ktoré pokrývajú pažerák a sliznicu žalúdka čím zabraňujú kontaktu kyseliny žalúdočnej so sliznicou žalúdka. Má upokojujúce účinky a zmierňuje zápaly tráviaceho systému. Môže vám pomôcť zmierniť problémy pri refluxe, peptických vredoch a gastritíde.
Pri príprave čaju si dajte pozor na teplotu vody. Nezalievajte ho horúcou ani vriacou vodou. Vysoká teplota môže slizovité látky v bylinke zničiť, čím sa zničí aj jej liečivý účinok.
Púpava
Púpava, bylinka so žltými kvetmi, ktorá rastie na celom svete. Aj keď ju väčšina ľudí považuje za burinu má množstvo zdraviu prospešných účinkov vrátane podpory trávenia. Púpava lekárska obsahuje zlúčeniny, ktoré stimulujú svalové kontrakcie tráviaceho systému a podporujú prechod potravy zo žalúdka do tenkého čreva. Púpava má aj protizápalové účinky, čím chráni tráviaci systém pred vznikom žalúdočných vredov a tiež znižuje produkciu žalúdočnej kyseliny.
Na čaj sú najlepšie kvety púpavy.
Artičoky
Artičoky obsahujú látku známu ako cynarín. Táto látka podporuje tvorbu žlče, pomáha s trávením tukov a zrýchľuje pohyb čriev. Pomôže vám hlavne s trávením tukov a vstrebávaním vitamínov. Siahnuť po nej sa vám oplatí ak máte problémy s nadúvaním, trávením (konkrétne s pečeňovou nedostatočnosťou) a zápchou.
Ak máte problém so žlčníkom konzultujte užívanie artičokou s lekárom.
Kasia senná
Kasia senná je poloker alebo nízky krík, z ktorého sa v liečiteľstve používajú listy a kvety. Obsahuje zlúčeniny nazývané sennosidy, ktoré sa rozkladajú v hrubom čreve a podporujú pohyb čriev. Táto rastlinka má pomerne silné laxatívne účinky. Ide o preháňadlo, ktoré vám pomôže zo zápchou z akýchkoľvek príčin.
Čaj z kasie sennej sa odporúča užívať len zriedka. V opačnom prípade by vás mohlo trápiť preháňanie.
Ďalšie bylinky na trávenie
Na podporu trávenie a zmiernenie príznakov môžete užívať aj iné bylinky.
- Rasca – uľavuje od plynatosti, zmierňuje kŕče a podporuje tvorbu tráviacich štiav.
- Aníz – zmierňuje nadúvanie a kŕče, podporuje pohyb čriev.
- Kôpor – podporuje funkcie žalúdka, zmierňuje nadúvanie a žalúdočné kŕče.
- Rebríček – upokojuje podráždený tráviaci systém.
- Kurkuma – pomáha pri zápalových ochoreniach tráviaceho traktu, podporuje vylučovanie žlče a spomaľuje rast baktérií spôsobujúcich žalúdočné vredy (Helicobacter pyroli).
Ako užívať bylinky na trávenie
Bylinkový čaj na žalúdok
je najlepší spôsob ako môžete využiť bylinky na zmiernenie tráviacich problémov. Nie je to ale jediný spôsob ako ich užívať. Niektoré z nich môžete pridať do šalátov alebo smoothie. Feniklové semiačka alebo rascu môžete pokojne žuvať a plátok závoru len cmúľať v ústach.
Rady na záver
So zlým trávením sa nerodíme. Väčšina našich tráviacich ťažkostí vzniká dlhodobou konzumáciou nesprávneho jedla, alebo prejedaním sa. Tou dobrou správou je, že takéto ťažkosti, či už je to zápcha, hnačka, bolesti žalúdka, alebo plynatosť sú v prevažnej miere odstrániteľné. Dokonca, pri liečení takýchto problémov si často krát vieme pomôcť aj sami bez návštevy lekára.
Prvá rada: zmeňte svoju stravu a zmenšite porcie jedál
Ak sa vaša strava skladá prevažne z pečiva z bielej múky, mäsa, mastných jedál , sladených nápojov, stravy plnej cukru (pozor – skrytý cukor nájdete aj v syroch, omáčkach, jogurtoch, kečupe aj chlebe!) nečakajte, že budete fit. Práve naopak, organizmus je zanesený škodlivinami, ktoré sa začnú zachytávať na stenách čriev. Potrava zahníva v organizme, čoho následkom sú nafukovanie, páchnuce plyny, hnačky a iné ťažkosti, ktoré môžu vyvolať chronické ochorenia a tie môžu postupom rokov prerásť v iné závažné ochorenia. Nie je potrebné sa úplne vzdávať vašich obľúbených jedál, ale je potrebné zmeniť ich podiel v celkovom príjme stravy. Do stravy pridajte viac celozrnných výrobkov, čerstvej zeleniny a ovocia, chudšieho mäsa, rýb a začnite prijímať viac vody a nesladených bylinkových čajov. Špeciálny tip: zmenšite objem vašich porcií, ale jedzte častejšie – nezaťažíte tak vaše trávenie.
Druhá rada: hladovka, alebo cielená detoxikácia – prečistite vaše telo zvnútra
Ak okrem „bežných“ tráviacich ťažkosti mávate pocit únavy, trpíte vyrážkami, suchou pokožkou, bolesťami hlavy, je čas na detoxikáciu. Spravte si ju aspoň raz – dva krát ročne, na jar a na jeseň. Či už vo forme krátkodobej, alebo viactýždňovej, jednodňovej hladovky, alebo víkendovej ryžovej diéty. Viac o detoxikácii sa môžete dočítať TU.
ZDROJ:
fitshaker.sk/mas-traviace-tazkosti-toto-je-11-byliniek-ktore-mozu-pomoct
endeavour.edu.au/about-us/blog/7-herbs-support-digestive-concerns
healthline.com/nutrition/tea-for-digestion#TOC_TITLE_HDR_8
traditionalmedicinals.com/blogs/ppj/4-ways-to-improve-digestion-with-
Obrázky: freepik.com, pixabay,com