6 C
Bratislava
utorok, 28 januára, 2025

Bylinné antidepresíva

Žijeme v dobe termínov, hypoték, v čase krízy, kde sa na nás z každej strany valí neistota a strach. Trpíme pocitom skľúčenia, pocitmi menejcennosti, úzkosti, či depresie. Depresia ako taká, patrí v súčasnosti medzi najzákladnejšie diagnózy na svete. Niekedy to príde náhle, pri strate milovaného človeka, inokedy sa táto choroba môže rozvíjať pomaly a nepozorovane pod vplyvom dlhodobého stresu v práci, neustáleho naháňania sa alebo počas rozvíjajúcich sa zdravotných problémov.

Odhaduje sa, že tretina až polovica z nás prekoná počas života menej závažnú depresiu. Ak aj vy trpíte týmito stavmi netreba zúfať. Aj na to sú tu zázračné bylinky, ktoré vám pomôžu zažehnať zlé myšlienky, uvoľnia z vás stres a pomôžu navrátiť stratený spánok.

V boji proti nespavosti, či úzkostlivým myšlienkam sú veľmi účinné bylinkové čaje. Medzi tie najpoužívanejšie bylinky patrí medovka, ľubovník, chmeľ, či valeriána.

Jedným z najlepších prírodných antidepresív je ľubovník bodkovaný, ktorý pri miernejších formách depresie dosahuje výsledky porovnateľné so syntetickými liekmi. Čaj z ľubovníka je veľmi dobrý na nervy, upokojuje a priaznivo vplýva na psychiku, pomáha zbaviť sa stavov strachu, úzkosti, depresie, neurózy a nespavosti. Starovekí Rimania odporúčali olejový extrakt z rastliny pri liečení rán a popálenín. Najviac sa však využívali jeho účinky na zamračenú dušu – zlepšenie nálady, čo sa traduje dodnes.

Medovka lekárska je oddávna používaná pri poruchách nervovej sústavy. Jej sedatívny účinok používaný pri rôznych formách nespavosti dnes pozná už takmer každý. Večerný čaj pripravený z medovky uľahčí zaspávanie a zlepší kvalitu spánku ako deťom tak i dospelým. Odvar z medovky si môžete pridať dokonca aj do kúpeľa. Takýto jemne citrónovo voňajúci kúpeľ vás krásne uvoľní a ak si ho doprajete večer, príjemne vás naladí na spánok.

Chmeľ obyčajný sa v praxi využíva najmä pre sedatívny účinok drogy pri nervovej podráždenosti, nepokoji, nespavosti, migréne, stavoch napätia a vyčerpania. Horčiny napomáhajú aj vylučovanie žalúdočnej šťavy. Má aj bakteriostatické účinky. Je vhodné si pred spaním urobiť chmeľový čaj.

Valeriána lekárska je bylina s ukľudňujúcimi účinkami na nervový systém a je používaná pri nespavosti a to najmä vplyvom vyčerpania. Pomáha prekonávať chronické poruchy spánku, depresiu a hysterické stavy, uvoľňuje svalové napätie, upokojuje búšenie srdca, bolesti hlavy, pôsobí proti žalúdočnej neuróze, črevným ťažkostiam, proti nadúvaniu a kŕčom.

Pomôcť si vieme aromaterapiou. Je to ten druh alternatívnej medicíny, ktorý využíva liečivé účinky esenciálnych olejov a ďalších aromatických rastlinných zložiek, ktoré sú zamerané na zlepšenie zdravia človeka. Viaceré štúdie potvrdili, že aromaterapia skutočne lieči. Navyše zlepšuje náladu, odstraňuje depresie a budete po nej príjemne zrelaxovaní. Pri aromaterapii sa používajú esenciálne oleje, ktoré sa buď vmasírujú do pokožky alebo sa inhalujú, kedy majú veľký liečivý účinok na dýchacie cesty. Na tieto účely sú vhodné oleje z levandule, eukalyptu, čajovníkový olej, tymián, mäta a borovica. Vhodné je pridať tieto oleje aj do kúpeľa, týmto spôsobom si okrem ukľudnenia mysle aj zregenerujete a očistíte telo.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY