Čaj je druhým najobľúbenejším nápojom na svete, hneď po vode. História čaju je plná zaujímavých a exotických faktov a jeho cesta tisícročiami histórie nebola vždy jednoduchá. Skôr ako si vychutnáte šálku obľúbeného čaju zistite ako vplýva na vaše zdravie. Svojimi účinkami na podporu zdravia vás isto príjemne prekvapí a možno nezostanete len pri jednej šálke.
Nie je čaj ako čaj
Za čaj sa považuje nápoj, ktorý je pripravený z lístkov rastliny Camellia sinensis. Nápoj, ktoré si pripravujete z byliniek, ovocia, semienok,… nie je čaj ale skôr nálev lebo odvar.
Čaj má pôvod v Číne. Jedna legenda hovorí, že v roku 2732 pred našim letopočtom padlo pár lístkov z divokého čaju cisárovi Shen Nung do hrnca s vriacou vodou. Nápoj cisárovi chutil a tak sa začal o rastlinu viac zaujímať. Z Číny sa čaj dostal do okolitých krajín a v 16. storočí aj do Anglicky. Cena čajových lístkov bola ale tak drahá, že si ich mohli dovoliť len bohatí ľudia.
V súčasnosti sa Camellia sinensis (čajovník čínsky) pestuje takmer na celom svete a čaj sa stal dostupným nápojom pre všetkých ľudí.
Chuť čaju
Aj keď čajové lístky pochádzajú z jedného druhu rastliny môže sa ich chuť líšiť. Chuť čaju ovplyvňuje miesto, kde rastie, čo sa z rastliny zbiera a ako sa ďalej spracováva. Teoreticky by sa dalo povedať, že z lístkov každého čajovníka, ktorý rastie kdekoľvek na svete, zvládnete pripraviť akýkoľvek druh čaju. Pravdou ale je, že chuť tak či tak ovplyvnia podmienky pestovania či podnebie.
Druhy čaju
Možno poznáte zelený čaj, čierny, oolong,… celkovo ale poznáme až 6 druhov čaju. Čajové lístky počas spracovania prechádzajú až 5 fázami
- Zavädnutie – odstraňovanie vlhkosti z lístkov ich vystavením slnku alebo teplému vzduch
- Zvinovanie – lístky sa rolujú (strojmi) čím dochádza k narušeniu ich štruktúry
- Fermentácia – alebo aj oxidácia. V tejto fáze sa lístky vystavujú pôsobeniu vzduchu čím si vytvárajú chuť aj vôňu
- Sušenie – čajové lístky sa úplne vysušia čím sa zastaví oxidácia
- Triedenie – vysušený čaj sa vyčistí a triedi podľa veľkosti lístkov.
V závislosti od spôsobu spracovania lístkov rozpoznávame 6 druhov čaju
- Biely čaj – najmenej spracovaný.
- Žltý čaj
- zelený čaj
- oolong
- čierny čaj
- pu-ehr (tmavý čaj)
Každý jeden druh čaju prechádza istým stupňom oxidácie, ktorá mu dodáva typickú vôňu a chuť. Čierny čaj prechádza najvyššou úrovňou oxidácie, preto je nie len tmavý ale má aj charakteristickú vôňu a chuť.
Príprava čaju
Zaliať čaj prevarenou vodou je najbežnejší spôsob prípravy. Pokiaľ si ale chcete čaj naozaj vychutnať dajte si pozor ako ho pripravujete.
Biely a zelený čaj – prevarenú vodu nechajte 3 – 4 minúty chladiť. Za ten čas by mala mať teplotu okolo 70°C. Zalejte ňou čaj a lúhujte ho 1 až 2 minúty.
Oolong – prevarenú vodu nechajte cca 1 minútu odstáť. Keď dosiahne teplotu 80 až 90°C zalejte ňou čaj. Oolong nechajte lúhovať asi 4 minúty.
Čierny čaj – znesie aj vriacu vodu (100°C). Čaj nechajte lúhovať asi 2 minúty.
Čaj a kofeín
Čajové lístky obsahujú kofeín, z čoho vyplýva, že ho nájdete v každom jednom druhu čaju. Koľko kofeínu sa ale z lístkov uvoľní do nápoja záleží od
- množstva lístkov, ktoré použijete pri príprave čaju
- teploty vody, v ktorej ich lúhujete
- časom, ako dlho lístky lúhujete
Priemerne má šálka čaju asi 30 mg kofeínu, zatiaľ čo šálka kávy aj vyše 100 mg.
Radšej tri dni bez soli, než jeden deň bez čaju.
čínske príslovie
Vplyv čaju na zdravie
Čaj obsahuje živiny a dôležité minerály ako flavonoidy, katechíny, polyfenoly, draslík, fosfor, sodík, magnézium, meď, zinok, vápnik a fluór. Viacero z týchto minerálov obsahuje v stopovom množstve. Počas spracovania čajových lístkov a pri zaliatí čaju horúcou (vriacou) vodou sa značná časť živín zničí. Napriek tomu môže zlepšiť vaše zdravie.
Nižší cholesterol
Čierny čaj obsahuje theaflavíny a thearubigíny, antioxidanty, ktoré môžu znižovať hladiny vysokého cholesterolu. Tieto antioxidanty tiež znižujú riziko vzniku hyperglykémie, teda vysokej hladiny cukru v krvi.
Kardiovaskulárne problémy
Polyfenoly, ktoré sú v čaji hojne zastúpené majú priaznivé účinky na srdce a kardiovaskulárne problémy. Pitie aspoň 3 šálok zeleného, oolong alebo čierneho čaju znižuje riziko mŕtvice a kardiovaskulárnych ochorení o cca 21%
Hypertenzia
Flavonoidy v čaji môžu prospievať aj krvným cievam, pomáhajú udržať výstelku ciev pružnú a hladkú. Menšia štúdia potvrdila účinok zeleného čaju na zníženie krvného tlaku u ľudí s nadváhou a obezitou.
Rakovina
Zelený a čierny čaj obsahujú typ polyfenolov, ktoré regulujú rast a prežívanie rakovinových buniek. Zelený čaj môže zmierňovať riziko rakoviny prsníka, vaječníkov, prostaty a endometria. Výsledky štúdií sa ale rôznia a kým niektoré účinok potvrdzujú iné nie.
Zlepšuje pozornosť
Zelený čaj obsahuje zložku L-theanín, ktorá, podľa štúdií, priaznivo vplýva na mozog. Ukazuje sa, že môže zlepšovať pozornosť a pamäť.
Nežiaduce účinky čaju
Všetkého veľa škodí a platí to aj o čaji. Konzumácia 3 – 4 šálok denne sa všeobecne považuje za bezpečnú a má na organizmus priaznivý vplyv. Väčšie množstvo čaju ale môže viest k problémom.
Znížená absorpcia železa
Čaj obsahuje taníny, ktoré môžu viazať železo, ktoré sa tak stáva nedostupné pre organizmus. Pokiaľ máte problém s nedostatkom železa nadmerná konzumácia čaju môže váš stav zhoršiť.
Stres, nepokoj, úzkosť
Kofeín, ktorý sa v čaji nachádza môže u citlivých ľudí viesť k pocitu úzkosti, stresu alebo nepokoja. Pokiaľ ale čaju neviete odolať a ide o váš obľúbený nápoj vyberte si druh, ktorý obsahuje minimum kofeínu.
Najnižšie množstvo kofeínu je v zelenom a bielom čaji. Najväčšie množstvo sa nachádza v čiernom čaji. Čím kratšie ho lúhujete tým menej kofeínu sa z neho uvoľní.
Nevoľnosť
Taníny sú zlúčeniny v čaji, ktoré mu dávajú horkastú chuť. Priveľké množstvo týchto zlúčenín môže spôsobiť nevoľnosť alebo bolesť žalúdka. Koľko je priveľa sa líši. U niekoho sa môžu tieto symptómy prejaviť po vypití 1 – 2 šálok čaju i iného sa neprejavia ani po 5 šálkach čaju.
Ak po vypití čaju pociťujete vyššie spomenuté príznaky obmedzte jeho konzumáciu. Pomôcť zmierniť nevoľnosť môže aj keď si do čaju pridáte trochu mlieka alebo si k nemu dáte pečivo. Tanín sa naviaže na bielkoviny a cukry v potravinách a nespôsobí problémy.
Mlieko do čaju – áno či nie?
Veľa ľudí si pridáva do čaju mlieko. Pravdou je, že tak môžete tento nápoj vylepšiť o množstvo vápnika, ktorý potrebuje organizmus na zdravé kosti. Niektoré výskumy ale naznačujú, že bielkoviny a tuk v mlieku môžu znižovať množstvo antioxidantov v čaji.
Čaj a chudnutie
Ak chcete zhodiť zo svojej hmotnosti pomocou čaju sklameme vás, nejde to. Pokiaľ ale nahradíte fľašu sladeného nápoja za pár šálok čaju denne (bez cukru a mlieka) môžete schudnúť. Nevďačíte za to čaju, ale obmedzeniu množstva prijatých kalórií. Pokiaľ si ale do čaju pridáte cukor o nízkom príjme kalórií sa nedá hovoriť.
ZDROJ:
webmd.com/diet/tea-health-benefits
eatright.org/health/wellness/healthful-habits/the-health-benefits-of-tea
eatingwell.com/article/8044312/is-tea-good-for-you/
thecollector.com/history-of-tea-facts/
camellios.com/blogs/the-camellios-blog/the-5-most-expensive-teas-in-the-world
Obrázky: pixabay.com