Vláknina
je potrebná pre správne fungovanie čriev, udržuje v nich dobrú mikroflóru a zlepšuje trávenie a vstrebávanie výživných zložiek potravy, ktoré pre zdravie nevyhnutne potrebujeme. Má na ľudský organizmus priaznivý vplyv len za predpokladu, že ju organizmus dokáže spracovať. V tom mu významne pomáha práve tráviaci enzým nazývaný celuláza.
Vláknina, celulóza, celuláza – ako spolu súvisia?
Vláknina
Delíme ju na:
a) rozpustnú – v organizme nasiakne tekutiny, zväčší svoj objem a má probiotický účinok,
b) nerozpustnú – tá na seba vodu neviaže, urýchľuje trávenie a prechod potravy cez črevá.
Jednou zo zložiek nerozpustnej vlákniny je aj celulóza. Nájdete ju v celozrnnom pečive, strukovinách, celozrnnom obilí, ovocí, zelenine a orechoch. Najviac je zastúpená práve v šupkách a plevách.
Celulóza
Celulóza je rastlinný polysacharid, ktorý sa nachádza na stenách rastlinných buniek. Rozštiepiť tento pevný a dlhý reťazec je pre ľudský organizmus samo o sebe nemožné. Pri absencii potrebných tráviacich enzýmov prechádza celulóza preto tráviacim traktom bez zmeny. Rozštiepiť celulózu dokáže len pár enzýmov a jedným z nich je celuláza. Jej rozštiepením vzniká beta – glukóza známa tiež ako krvný cukor.
Celuláza
Celulázu si organizmus sám nedokáže vytvoriť. Sme závislí od jej prijímania z vonku. Produkujú ju baktérie, huby a prvoky, ktoré zároveň tvoria aj celulózu. Z nich sa získava aj celuláza vo výživových doplnkoch.
Vplyv na organizmus
Celuláza okrem toho, že nám pomáha tráviť celulózu, má na náš organizmus súčasne aj detoxikačný účinok. Odstraňuje toxíny, voľné radikály a škodlivé látky z bunkových membrán. Tiež zabraňuje vstrebávaniu škodlivín do organizmu. Pri správnom použití môže znižovať vstrebávanie sacharidov a tukov do organizmu.
Tento enzým zvyšuje vstrebateľnosť živín z potravín rastlinného pôvodu. Zlepšuje ich štiepenie a umožňuje tak organizmu vstrebať viac vitamínov, minerálov a antioxidantov.
Druhy celulázy
Existuje niekoľko druhov celulázy podľa toho ako reagujú s celulózou. Na rozložení jednej molekuly celulózy sa podieľa niekoľko druhov celuláz:
- endocelulázy – náhodne štiepia a vytvárajú tak menšie reťazce celulózy,
- exocelulázy – štiepia konce novovzniknutých krátkych reťazcov celulózy,
- cellobiázy – štiepia produkty exocelulázy na jednotlivé monosacharidy,
- oxidačné celulázy – rozkladajú celulózu radikálovými reakciami,
- celulóza fosforytázy – štiepi celulózu fosfátmi.
Príjem celulázy je dôležitý hlavne keď sa snažíte schudnúť. Zdravá strava s dostatkom vlákniny vám v chudnutí síce pomôže, ale na druhú stranu vám môže aj ublížiť. Vláknina na seba viaže tekutinu a tým pádom aj minerály a vitamíny, ktoré stravou prijímate. Nerozpustná časť vlákniny sa zas postará o to, aby všetko čo ste zjedli rýchlo prešlo vašim tráviacim systémom. Vláknina takto zabraňuje absorpcii živín. Bez jej rozštiepenia nebude organizmus získavať iné, životne dôležité živiny.
Celuláza a priemysel
V potravinárskom priemysle sa celuláza pridáva do ovocných a zeleninových štiav. Zvyšuje dostupnosť živín, ktoré v nich sú a bez rozloženia by ich organizmus nedokázal vstrebať.
Celuláza je enzým, ktorý sa vo veľkom používa aj v priemysle. Používa sa pri spracovávaní kávy (pri sušený kávových zŕn štiepi celulózu) a výrobe papiera. Je súčasťou pracích, čistiacich a umývacích prostriedkov. V poslednej dobe sa pokusne používa pri spracovaní bio-odpadu (fermentáciou premieňa biomasu na biopalivo).