Pri slove celulitída spozornie asi každá žena. Aj keď sa tento problém týka prevažne žien môžu ním trpieť aj muži. Aj keď si ju často spájame s nadváhou a obéznejšími ženami môže potrápiť aj mladšie a štíhle ženy. Čo je celulitída, ako jej predchádzať a dá sa jej vôbec zbaviť?
Čo je celulitída – pomarančová koža
Celulitída trápi približne 90% žien na celom svete a asi 10% mužov. Sama o sebe nepredstavuje vážny zdravotný problém, ide skôr o estetický problém. Zhoršovanie celulitídy ale môže byť príznakom iných ochorení ako
- Nedostatočnosť funkcie lymfatického systému (problém s odvádzaním odpadových látok).
- Žilová nedostatočnosť (môžu sa objaviť kŕčové žily).
Pre celulitídu sa udomácnil aj pojem pomarančová koža. Dôvod je celkom jednoduchý. V prvom štádiu sa koža podobá na pomarančovú šupku. Samotný výraz celulitída ale nie je pre toto ochorenie správny. Pod pojmom celulitída sa skrýva zápal buniek. Po správnosti by sme mali hovoriť o celulite. Keďže je ale pojem celulitída rozšírený a zaužívaný budeme aj naďalej písať o celulitíde.
Príznaky celulitídy
Symptómy celulitídy sú dobre známe. Jamky, priehlbinky a hrbolčeky na pokožke sa objavujú najčastejšie na stehnách, zadku, bruchu, bokoch alebo pažiach.
Príznaky môžu byť viditeľné alebo len keď kožu stlačíte. V závislosti od toho existujú 4 stupne celulitídy
1.stupeň – pomarančová koža sa objaví len keď kožu stisnete (štípací test)
2.stupeň – nerovnosti na koži sú viditeľné voľným okom, prejavia sa keď sedíte, stojíte alebo máte napnuté svaly. Keď ležíte celulitídu nie je vidieť.
3.stupeň – hrbolčeky a jamky sú na pokožke výraznejšie viditeľné, pokožka je bledá. Nerovnosti na pokožke je vidieť aj keď ležíte.
4.stupeň – výrazné nerovnosti na koži. Koža je napätá, citlivá a na dotyk aj bolestivá.
Príčina vzniku celulitídy
Ako sa už spomínalo, celulitída je estetický problém, ktorý má základ v hlbších vrstvách kože. Jej presná príčina vzniku nie je známa. Súvisí ale s väzivovým tkanivom (tkanivo spájajúce kožu so svalom) a tukom, ktorý je v koži. Väzivové tkanivá sa napnú a stiahnu pokožku čím sa tukové tkanivo tlačí nahor. Výsledkom sú viditeľné hrbolčeky a jamky na povrchu kože.
Prečo muži nemajú celulitídu?
Prečo celulitída často postihuje ženy a len zriedkavo mužov sa taktiež presne nevie. Existuje ale niekoľko teórií prečo je tomu tak:
- Väzivové tkanivo u žien tvorí paralelne pásy (jeden pás vedľa druhého) U mužov sa toto tkanivo križuje. Tuková hmota ľahšie prejde cez paralelne uložené tkanivo čím vzniká celulitída.
- Estrogén je ženský hormón, ktorý súvisí aj s celulitídou. Čím viac je tohto hormónu v tele tým je vyššie riziko vzniku celulitídy. Priveľa estrogénu spôsobuje ukladanie tuku v organizme. Zatiaľ čo estrogén prispieva k ukladaniu tuku v tele ženy, testosterón (mužský hormón) tuk rozpúšťa.
Rizikové faktory
Pri vzniku celulitídy zohrávajú úlohu viaceré faktory.
- Hormóny
Estrogén spôsobuje ukladanie tuku v organizme. Jeho nadbytok ale aj jeho nedostatok môžu viesť k vzniku celulitídy. Jeho nedostatok (v období menopauzy) znižuje prietok krvi v spojivovom tkanive. Menej krvi znamená aj menej kyslíka čo vedie k zníženej produkcii až rozpadu kolagénu. Ako dochádza k rozpadu väzivového tkaniva začnú byť tukové zásoby pod ním viditeľnejšie. Ďalším dôvodom môže byť fakt, že estrogén môže organizmus získať aj z tukov. Pri menopauze si tak organizmus vytvára väčšie tukové zásoby aby bolo z čoho tento hormón vytvárať.
- Genetika
Celulitídou môžu trpieť aj štíhli ľudia. Z toho dôvodu sa predpokladá, že genetika a dedičnosť zohrávajú pri celulitíde podstatnú úlohu.
- Životný štýl
Strava bohatá na tuky a sacharidy môže spôsobiť nadváhu a aj nerovnomerné ukladanie tukov. Nedostatok pohybu môže tiež viesť k nadváhe a zvýšenej tvorbe tukových zásob.
K vzniku celulitídy prispieva aj nevhodné, tesné oblečenie, ktoré zhoršuje prietok lymfy a tým pádom sa zhoršuje odvod odpadových a toxických látok z tela. Ďalej to je fajčenie, dlhé státie alebo sedenie.
Ako sa zbaviť celulitídy
Hneď na začiatku treba poznamenať, že celulitídy sa nezbavíte. Jej príznaky ale zmierniť môžete.
Krémy
Existuje množstvo krémov na celulitídu. Zamerané sú hlavne na rozloženie tuku a jeho premenu na energiu. Ďalšie kozmetické krémy na celulitídu môžu blokovať tvorbu tukov. Väčšina týchto produktov je zameraná len na tukové bunky. Krémy pomôžu zmierniť príznaky celulitídy ale len na pár hodín až dní, Ich účinok nie je dlhodobý. Krémy proti celulitíde môžu obsahovať
- Kofeín – dehydratuje bunky, čím zmierňuje viditeľnosť celulitídy. Prípravky s kofeínom treba používať každý deň.
- Retinol – táto látka spôsobí zhrubnutie kože, vyživí ju, podporí tvorbu kolagénu,…Príznaky celulitídy nebudú po používaní retinolu tak viditeľné. Výsledky zbadáte až po pár mesiacoch pravidelného používania.
Zlepšiť stav pokožky ale môžete aj inak. Zamerajte sa na to, čo môžete ovplyvniť.
- Kolagén – kolagén je jedným zo základných prvkov kože. Jeho rozpadom môže tuk ľahšie prejsť k vrchnej vrstve kože a vytvoriť nevzhľadný hrbolček. Doplnením kolagénu zlepšíte celkovú štruktúru pokožky.
- Obmedzte tuk – zamerajte sa na zdravé stravovanie a aktívny pohyb. Znížite tak množstvo tuku v organizme. Aj keď sa celulitídy nezbavíte zmiernite jej symptómy.
- Krvný obeh – hýbte sa, nezostávajte dlhšiu dobu v jednej polohe (sedavé zamestnanie, státie,…), dodržujte pitný režim a cvičte.
Laser
Pomocou laseru sa rozbíjajú tukové bunky. Tenké laserové vlákno sa zavedie pod kožu. Následne dochádza k rozbíjaniu tukových buniek. Okrem toho laser podporuje tvorbu kolagénu, čím sa zlepší stav kože. Liečba celulitídy laserom zmierni príznaky celulitídy na 6 mesiacov až rok.
Rádiofrekvencia
Pomocou rádiofrekvenčných vĺn sa rozloží tukové tkanivo. Táto liečba taktiež podporuje tvorbu kolagénu. Výsledkom je hladšia a pružnejšia koža. Pravdepodobne budete potrebovať viac sedení aby ste videli výsledok. Príznaky celulitídy sa zmiernia na pár mesiacov. Tento typ liečby musíte absolvovať častejšie ako liečbu laserom.
Akustické vlny
Na postihnuté miesto sa nanesie gél a pomocou malého prístroja, ktorý vysiela zvukové vlny do kože sa rozbíja tuk. Aj v tomto prípade budete potrebovať pravdepodobne viac sedení kým si zmiernenie príznakov celulitídy všimnete.
Masáž
Lymfodrenážna masáž
(ručná alebo prístrojmi) a hĺbková masáž môžu pomôcť s prejavmi celulitídy. Pri masáži sa zlepší prietok lymfy a aj cirkulácia krvi, napnuté väzivové tkanivo môže povoliť čím sa zníži prienik tuku cez tkanivo k vrchnej časti kože.
Celulitída nie je závažný zdravotný problém, preto jej liečbu neprepláca žiadna poisťovňa. Lepší životný štýl, viac pohybu, zdravé stravovanie, zníženie hmotnosti alebo detoxikačná diéta,…. možností ako zmierniť príznaky celulitídy je veľa. V kombinácii s vyššie spomenutými liečebnými procedúrami môžete mať celulitídu pod kontrolou. Aj keď sa jej nikdy nezbavíte môžete jej symptómy minimalizovať.
Zdroj
scientificamerican.com/article/is-cellulite-forever/
mayoclinic.org/diseases-conditions/cellulite/symptoms-causes/syc-20354945
my.clevelandclinic.org/health/diseases/17694-cellulite
Obrázky: freepik.com