1.8 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Červený melón

Melón, vodný melón, dyňa, červený melón, … toto ovocie či skôr zelenina má mnoho pomenovaní ale každý vie, čo sa pod ním skrýva. Keďže ide asi o jedinú zeleninu, ktorú si môžete vychutnať v tej najlepšej kvalite len v lete rozhodne by ste sa mali do neho zahryznúť čo najskôr. Táto nízkokalorická zelenina obsahuje viac ako 90% vody. Nie len že vám pomôže v lete dodržať pitný režim, ale obsahuje aj zložky, ktoré sa podieľajú na množstve procesov v ľudskom tele.

Červený melón vitamíny

Melón je nie len osviežujúca zelenina ale má aj množstvo benefitov na ľudský organizmus. Obsahuje množstvo vitamínov a zlúčenín, ktoré priaznivo vplývajú na organizmus. Patria medzi ne

  • draslík
  • horčík
  • vitamín A
  • vitamín C
  • citrulín
  • lykopén
  • cucurbitacín E

Vitamíny a mineráli môžete získať aj z inej potravy, ale zlúčeniny ako citrulín či cucurbitacín E nájdete len v niektorom ovocí a zelenine v obmedzenom množstve. Výnimkou je lykopén, ktorý sa nachádza v každom červenom ovocí a zelenine. Pravdou ale je, že najviac sa ho nachádza práve v zrelom červenom melóne.

Bohatým zdrojom lykopénu je aj paradajka. V červenom melóne sa ale nachádza až o 40%  lykopénu viac ako v surovej paradajke.

Srdce

Citrulín a lykopén sú látky, ktoré majú v melóne pomerne dobré zastúpenie. Podľa viacerých štúdií práve tieto látky pomáhajú znižovať krvný tlak, podporujú cirkuláciu krvi a zabraňujú ukladaniu zlého cholesterolu.

Podľa ďalších štúdií citrulín znižuje stuhnutosť tepien u žien po menopauze a priaznivo účinkuje aj na aterosklerózu.

Červený melón

Zápaly

 

Lykopén je jedným z najlepších protizápalových karotenoidov. Jedenie melónu tak prispieva k znižovaniu zápalov v tele. Spolu s ďalšími zložkami v melóne (antioxidanty, vitamín C) znižuje oxidačný stres.

Existujú predpoklady, že lykopén môže oddialiť nástup a spomaliť rozvoj Alzheimerovej choroby. Aj keď sú výsledky sľubné sú potrebné ďalšie štúdie.

Rakovina

Zaujímavé účinky má lykopén a cucurbitacín E na rakovinové bunky. Pre rakovinu je typické nekontrolovateľné delenie buniek. Lykopén znižuje hladiny hormónu IGF, ktorý podporuje delenie buniek. Cucurbitacín E zas spomaľuje rast nádoru tak, že podporuje autofágiu (prirodzený proces organizmu, pri ktorom dochádza k redukovaniu a odstraňovaniu poškodených a starých buniek).

Lykopén môže znížiť riziko vzniku rakoviny prostaty a rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Zrak

Vekom podmienená degenerácia makuly

je pomerne bežný problém so zrakom, ktorý sa týka hlavne starších ľudí. Lykopén má protizápalové účinky, znižuje schopnosť zápalových markerov poškodzovať bunky v oku.

Svaly

Ak športujete mali by ste si pred a aj po každom tréningu dať červený melón. Citrulín je aminokyselina, ktorá zmenšuje bolesti svalov po fyzickej námahe.

  • zrýchľuje odstraňovanie kyseliny mliečnej zo svalov
  • rozširuje cievy, čím zlepšuje prísun kyslíka ku svalom a zrýchľuje ich regeneráciu
  • upokojuje tep srdca po náročnom tréningu.

Citrulín vplýva aj na výkon. Zvyšuje tvorbu oxidu dusnatého a rozširuje krvné cievy čím uľahčuje prietok krvi. Vďaka tomu sa môže váš výkon zlepšovať.

Vodný melón si môžete pokojne dať aj pred tréningom. Kombinácia aminokyselín, antioxidantov a draslíka vám dodá energiu.

Množstvo draslíka v červenom melóne môže zmierniť kŕče svalov.

Červený melón

Pokožka a vlasy

V červenom melóne sa nachádza viac zložiek, ktoré prispievajú k zlepšeniu stavu pokožky a vlasov.

Vitamín C podporuje tvorbu kolagénu, ktorý udržuje pokožku pružnú a zlepšuje stav vlasov

Lykopén podľa niektorých štúdií chráni pokožku pred spálením (sú potrebné ďalšie testy). Neznamená to ale, že konzumácia červeného melóna môže nahradiť opaľovací krém s primeraným ochranným faktorom.

Vitamíny A, B6 a C pokožku vyživujú a podporujú regeneráciu a tvorbu nových kožných buniek.

Melón je plný vody ktorá zabezpečí hydratáciu nie len organizmu ale aj suchej pokožky. Konzumáciou dyne môžete svoju pokožku udržať jemnú, pružnú a hladkú.

Pleťová maska z melóna môže pleť hydratovať rýchlejšie. Vyrobíte si ju aj doma. Zmiešajte šťavu z červeného melóna s gréckym jogurtom v pomere 1:1. Masku naneste na tvár a po 10 minútach pôsobenia zmyte čistou vodou.

Trávenie

Červený melón okrem vody obsahuje aj vlákninu čo je výborná kombinácia na trávenie. Voda napomáha tráveniu a správnemu fungovaniu tráviaceho systému a vláknina odvádza odpad a škodlivé látky z čriev a zabraňuje zápche. Melón je tiež vhodný pre ženy, ktoré trápi počas menštruačného cyklu nadúvanie alebo zápcha.

Hydratácia

Letné horúčavy a červený melón idú dokopy. Šťavnatá dyňa obsahuje viac ako 90% vody takže o hydratáciu organizmu máte postarané. Zároveň sa zníži riziko prehriatia organizmu, čo v letných horúčavách môže viesť k úpalu.

Močové cesty

Ak hľadáte prírodné diuretikum vsaďte na melón. Červený melón obsahuje veľa vody, čo má na organizmus močopudný účinok. Časté chodenie „na malú“ spôsobí, že sa baktérie spôsobujúce zápal močových ciest dostanú z močom von rýchlejšie než sa stihnú usadiť a rozmnožiť. Môžete tak predchádzať alebo zmierniť zápal močových ciest.

Kĺby

Okrem lykopénu obsahuje červený melón aj ďalšie prírodné farbivo beta-kryptoxantín. Podľa najnovších výskumov môže práve táto zlúčenina znížiť riziko vzniku reumatoidnej artritídy.

Astma

Zdá sa, že lykopén môže znížiť záchvaty astmy u detí ale aj u dospelých. Výsledky sú sľubné ale na ich potvrdenie sú potrebné ďalšie testy.

 

Červený melón pre tehotné ženy

Melón je vhodný aj pre tehotné ženy.

Opuchy – tým, že mierne rozširuje cievy pomáha predchádzať opuchom nôh a rúk.

Ranná nevoľnosť – vyskúšajte melón na raňajky. Látky, ktoré obsahuje niektorým tehotným ženám pomohli zmierniť ranné nevoľnosti.

Zabraňuje dehydratácii, ktorá môže spôsobiť kontrakcie vedúce k predčasnému pôrodu.

Preeklampsia – podľa staršej štúdie môže lykopén v červenom melóne znížiť riziko rozvoja preeklapsie o 50%.

Červený melón a chudnutie

Aj keď sa to nezdá, práve melón vám môže pomôcť zhodiť. Ako sa už vyššie spomínalo dodá vám energiu pred cvičením, zvýši vašu vytrvalosť a zmierni bolesti a kŕče svalov po cvičení.

Ďalším dôvodom, pre ktorý by ste po červenom melóne v rámci zhadzovania hmotnosti mali siahnuť je jeho kalorická hodnota. Cca 100 g melónu má približne 30 kalórií. Rovnaké množstvo zmrzliny má viac ako 200 kalórií. Navyše melón obsahuje minimum tuku, žiadny cholesterol, žiadne pridané cukry, z ktorých priberáte a obsahuje sodík-

Sladká chuť červeného melónu vám pomôže zahnať chuť na sladké, ktorá vás pri držaní diét s obmedzeným príjmom sacharidov stále prenasleduje. Vymeňte koláče, zákusky a iné kalorické dezerty za melón. Znížite tak príjem kalórií čo sa priaznivo odzrkadlí na vašej hmotnosti.

Pokiaľ si nedokážete zmrzlinu v lete odoprieť urobte si sorbet z melónu. Rozmixujte trochu melónu v mixéri, pridajte šťavu z limetky (podľa chuti), premiešajte a dajte zamraziť do mrazničky.

Vzhľadom na vysoký obsah vody a vlákniny vás červený melón zasýti, zrýchli metabolizmus a vyplaví z tela toxické látky.

Červený melón

Nežiaduce účinky červeného melónu

Aj keď má melón množstvo kladných účinkov na organizmus môžu sa u niekoho objaviť aj nežiaduce účinky, hlavne, ak to s jeho konzumáciou preženiete.

  • U tehotných žien môže nadmerná konzumácia melónu spôsobiť tehotenskú cukrovku.
  • Ak konzumujete veľké množstvo melónu preto aby ste sa zbavili toxínov a škodlivých látok berte do úvahy, že z organizmu sa začnú vyplavovať aj základné, pre zdravie potrebné živiny. Na detoxikáciu si zaobstarajte radšej niečo iné.
  • Melón, pokiaľ nie je dobre uskladnený (v chladničke) sa rýchlo kazí. Jesť by ste preto mali len čerstvo nakrájaný melón. V opačnom prípade vám môže spôsobiť gastrointestinálne problémy (nevoľnosť, zvracanie, bolesti žalúdka,…).

Na červený melón by si mali dať pozor ľudia alergický na peľ. Konzumujte ho opatrne a sledujte svoj stav. Nie je to pravidlo ale melón môže byť dôvodom vzniku syndrómu orálnej alergie. Prejavuje sa svrbením a/alebo opuchom pier, jazyka či inými zmenami v ústnej dutine.

Koľko melónu denne zjesť aby váš organizmus získal potrebné množstvo zdraviu prospešných látok? 3 až 4 šálky (cca 0,5 kg) nakrájaného melónu postačia. Pozor si dajte na konzumáciu červenej dyne večer. Nakoľko ide o prírodné diuretikum môže sa stať, že sa veľa nevyspíte a budete často chodiť na malú.

Ako vybrať zrelý červený melón?

Aby ste využili všetky benefity, ktoré červený melón má mali by ste si pri jeho kúpe vyberať. Melón by nemal mať žiadne priehlbiny, vypukliny ani zárezy. Ak je na povrchu niekde mäkký začína hniť a nie je dobrý.

Rozoznať zrelý červený melón môže byť náročnejšie. Každý má na to svoje triky.

  • Poklopte po ňom – čerstvý melón znie duto.
  • Váha – keďže je melón plný vody bude aj dosť ťažký. Vyberte si dva rovnako veľké melóny. Poťažkajte ich a vyberte si ten ťažší.
  • Žltý fľak – zamerajte sa na fľak, ktorý je na každom červenom melóne. Jasne žltý fľak je znakom toho, že melón dozrel. Neuspokojte sa s bledým, bledožltým či bielym fľakom, ktoré sú znakom toho, že plodina bola odtrhnutá ešte skôr ako dozrela.
  • Tmavé semená – ak kupujete rozkrojený melón vyberte si kúsok, ktorý má jasne červenú dužinu a čierne či tmavohnedé semená. Vyhnite sa melónom, ktoré majú bledé až biele semená

Ako vybrať červený melón

Nie je melón ako melón

Lykopén, ktorý hrá v melóne najdôležitejšiu zložku sa nachádza len v červených melónoch.

Lykopén je červené farbivo, ktorému vďačí ovocie a zelenina za svoju farbu. Najviac ho nájdete v zrelých melónoch s jasne červenou dužinou. Viac lykopénu má melón bez jadierok než melón s jadierkami.

Červený melón je v našich končinách sezónna zelenina. Aj keď ho v obchode zoženiete kúpiť aj v inom období nebude chuťovo taký dobrý ako ten letný (keďže sa oberajú skôr než dozrejú).

Ak ste si kúpili veľký melón nemusíte ho zjesť hneď. Nakrájajte ho, zakryte a uložte do chladničky. Takto vám môže vydržať 3-4 dni.

Celý nerozrezaný melón môžete v chladničke skladovať až týždeň.

Pokiaľ si chcete červený melón uskladniť na dlhšie môžete ho nakrájať a dať zamraziť. Po rozmrazení už síce nebude chrumkať ako čerstvý ale môžete ho použiť na melónové smoothie.

Červený melón: zaujímavosti

  • Najťažší melón aký bol kedy vypestovaný mal hmotnosť cca 350 libier (cca 159 kg).
  • Na celom svete sa pestuje viac ako 1200 druhov melónov.
  • Aj keď sa všeobecne považuje melón za ovocie je to zelenina, ktorá patrí do čeľade tekvicovitých (rovnako ako uhorka, tekvica či cuketa).
  • Z melóna môžete konzumovať aj šupku. V Čína sa zelená šupka z melóna vypráža, dusí, nakladá alebo suší a praží rovnako ako tekvicové semienka.
  • V Japonsku bežne pestujú štvorcové melóny. Pestujú ich v sklených štvorcových fľašiach. Ako melón rastie prispôsobuje sa tvaru nádoby. A prečo štvorcové? V chladničke sa skladujú lepšie ako guľaté. To ale nie je všetko. Pestujú aj melóny v tvare srdca či pyramídy.

ZDROJ

healthline.com/nutrition/watermelon-health-benefits#TOC_TITLE_HDR_3

stylecraze.com/articles/benefits-of-eating-watermelon-during-pregnancy/

bebodywise.com/blog/watermelon-benefits-for-women/#side-effects-of-watermelon-for-women

webmd.com/diet/ss/slideshow-health-benefits-of-watermelon

agresearchmag.ars.usda.gov/2002/jun/lyco

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY