V zemi má cibuľu vytvorenú z cibuliek — strúčikov zabalených do belavých šupiek. Z cibule vyrastá oblá stonka. Dosahuje výšku až vyše pol metra. Na konci stonky je okolík špinavobielych kvetov. Okolíky majú okrem kvetov aj pa-cibuľky, ktorými sa rastlina rozmnožuje.
Pôvod
Cesnak pravdepodobne pochádza zo Sibíru. Poznal ho celý staroveký svet od Španielska až po Čínu. Dokonca aj starí Egypťania ho využívali na zvýšenie sily, vitality a podporu imunitného systému a zdarma ho rozdávali otrokom a robotníkov. V 5. storočí grécky historik Herodotus napísal, že na jednej z pyramíd je nápis popisujúci množstvo cesnaku, cibule a reďkoviek, ktoré skonzumovali stavitelia veľkej Cheopsovej pyramídy. Rimania jedli cesnak na dodanie síl pred bojom. V bývalom Sovietskom zväze bol známy ako „ruský penicilín“, vzhľadom na jeho silné liečivé účinky.
Iné názvy
allium sativum (lat), česnek (cz), garlic (en), knoblauch (cz)
Nutričné hodnoty
100g cesnaku obsahuje: 33.06g sacharidov, 6.36g bielkovín a 2.1g vlákniny.
Minerály: Draslík – 401mg Fosfor – 153mg Horčík – 25mg Mangán – 1.672mg Selén – 14.2µg Sodík – 17mg Vápnik – 181mg Zinok – 1.16mg Železo – 1.7mg |
Vitamíny: Vitamín B1 – 0.2mg Vitamín B2 – 0.11mg Vitamín B3 – 0.7mg Vitamín B5 – 0.596mg Vitamín B6 – 1.235mg Vitamín B9 – 3mg Vitamín C – 31mg |
Ďalšie účinné látky
Podľa odborníkov obsahuje viac ako 400 liečivých zložiek, ktoré okrem iného aj zlepšujú náladu a znižujú stres. Nájdeme v ňom aj kyselinu alylsulfénovú, ktorá sa ďalej mení na páchnuci alicín so silným antibakteriálnym, antivírusovým a antimykotickým účinkom. Okrem toho cesnak obsahuje aj amid kyseliny nikotínovej, ako aj látky pôsobiace ako mužské a ženské pohlavné hormóny.
Význam pre zdravie
- je účinný antioxidant a posilňuje imunitu
- pomáha pri čistení tela – má silné protiparazitické, protipliesňové, protikvasinkové a antibakteriálne účinky
- účinkuje pri bolestiach hrdla, nádche, chrípke, prechladnutí a infekciách dýchacích ciest
- stimuluje vylučovanie nežiadúcich látok z tela
- riedi krv, znižuje hladinu cholesterolu a krvný tlak, zabraňuje ateroskleróze
- ničí škodlivé plesne a baktérie v črevách
- znižuje hladinu cukrov a tukov v krvi
- zvyšuje potenciu a libido
- odstraňuje únavu, stres, úzkostné stavy
- zvyšuje schopnosť koncentrácie, zlepšuje pamäť
- má protirakovinové účinky – obsahuje látky, ktoré dokážu blokovať tvorbu rakovinových enzýmov v bunke a chrániť ju pred nádorovým zvrhnutím
Zaujímavosť
- Cesnak má iba jednu slabú stránku – vôňu. Po zjedení malého strúčika nepreniká zápach iba cez dýchanie, ale aj cez pokožku. Výpary môžete trocha zjemniť, keď budete konzumovať cesnak s jablkom, medom, mliekom, čerstvou petržlenovou vňaťou lebo s červeným vínom. Opečené, uvarený alebo udusený cesnak bude menej intenzívny a jemnejší. Z času na čas – napr. keď máte pred sebou dôležitý termín alebo poradu – môžete siahnuť po alternatíve bez vône: jeho príbuzný medvedí cesnak chutí a ochucuje jedlá rovnako dobre. A jeho účinky na organizmus sú takisto pozitívne.
- Egyptskí otroci dostávali cesnak, aby mali viac síl. Rímski vojaci ho naopak konzumovali na povzbudenie sily a odvahy.
Upozornenie
Aby si zachoval všetky liečivé látky, záleží na tom, akým spôsobom sa pestuje a spracováva. Krájať by sa mal plastovým kuchynským náradím a nemal by prísť do kontaktu s kovom.
Recept
Cesnaková polievkaČo potrebujeme:
4-6 strúčiky cesnaku, soľ, majoránka, štipka mletého zázvoru, 1/2 ČL potlčenej rasce, 1/2 kg zemiakov, mleté čierne korenie, 30 g husacej alebo bravčovej masti, 150 g chleba, 20 g masti na opečenie chleba.
Cesnak rozotrite so soľou, dajte do posolenej vody, pridajte rascu, na kocky pokrájané zemiaky, majoránku, zázvor a masť. Polievka je hotová keď sú zemiaky mäkké. Nakoniec ju okoreňte a vsypte do nej na kocky pokrájaný a na masti opečený chlieb.