Cestovanie s deťmi autom je často pre mnohých rodičov poriadny strašiak. Ak sa však pripravíte ešte pred cestou, len ťažko vás po opustení domova niečo prekvapí. Dôležitá je včasná príprava, ktorej síce musíte obetovať kus času, no o to jednoduchšie a hladšie prebehne samotná cesta.
Pobaľte všetko potrebné
Samozrejmosťou na cestách je dostatok tekutín. Zabudnite na sladené nápoje a vybavte sa zásobou čistej alebo minerálnej vody. Nespoliehajte sa len na kúpu tekutín na čerpacích staniciach. S dovolenkovou sezónou sú často spájané aj dlhé kolóny, počas ktorých plné fľaše nachystané v aute dozaista oceníte.Nezabudnite pripraviť celej posádke ľahkostráviteľnú desiatu, ktorá vydží aj vyššie teploty. Deťom vezmite obľúbené maškrty a desiatový box doplňte aj o vitamíny v podobe čerstvého ovocia. Všetko, čo by mohlo spôsobiť nevoľnosť, radšej nechajte doma.Predtým, ako vyrazíte, myslite na kontrolu technického stavu vozidla či kvalitné havarijné poistenie, ktoré oceníte v prípade neočakávaných situácií. Deň pred cestou doprajte sebe aj svojim ratolestiam kvalitný spánok a uvidíte, že sa vám všetkým bude cestovať o čosi príjemnejšie.Zásobiť by ste sa mali aj dostatkom náhradného oblečenia. Nespoliehajte sa výhradne na predpoveď počasia a buďte pripravení aj na chladnejšie večery, prudké letné búrky či náhle výkyvy počasia. Výber a množstvo hygienických potrieb prispôsobte veku dieťaťa a dĺžke cesty, respektíve celého pobytu. Pred cestou dovoľte vašej ratolesti, aby si sama vybrala pár obľúbených hračiek, s ktorými sa jej bude cestovať príjemnejšie.
Nevyhnutnosťou je cestovná lekárnička
V prvom rade vložte do vašej cestovnej lekárničky pravidelne užívané lieky, bez ktorých sa rozhodne nezaobídete. Potom pribaľte všetko, o čom si myslíte, že by sa v prípade potreby mohlo zísť, v čom vám môže pomôcť nasledovný zoznam:
- lieky proti horúčke,
- lieky proti bolesti,
- lieky proti hnačke a iným tráviacim ťažkostiam,
- očné, ušné a nosné kvapky na bežné infekty,
- pastilky alebo sprej na zápal hrdla,
- sirup proti kašľu,
- celkové antihistaminiká na alergiu,
- lokálne antihistaminiká na uštipnutie hmyzom,
- pomôcky na bežné ošetrenie rán (leukoplasty, obväz),
- dezinfekčný sprej,
- teplomer,
- repelent,
- prípravok na ošetrenie zaparenín,
- kinedryl na kinetózu, respektíve chorobu z pohybu.
Výber konkrétnych liekov prispôsobte veku dieťaťa, cieľovej destinácii, dĺžke cesty, ale aj dĺžke celého pobytu mimo domova. Ak viete, že budete ubytovaný v lokalite s dobrou dostupnosťou k liekom v prípade potreby, vziať si toho môžete aj menej. Naopak, ak cestujete za oddychom do hôr mimo civilizáciu a viete, že dostať sa k liekom nebude jednoduché, radšej sa pripravte na všetko.
Zábava do auta
Nemenej dôležitá je príprava na priebeh samotnej cesty. Okrem obľúbených hračiek majte v rukáve aj interaktívne hry do auta, ktoré zabavia celú rodinu. Hádajte mestá alebo štáty z poznávacích značiek áut, zasúťažte si, kto prvý uvidí desať žltých áut alebo stavte na overenú klasiku v podobe hry Meno, mesto, zviera, vec. Kreativite sa medze nekladú a výber aktivít prispôsobte aj veku a povahe vášho dieťaťa. Pripravte si tiež obľúbené pesničky do auta, audiorozprávky a knižky. Po ceste nezabúdajte na pravidelné prestávky, počas ktorých sa deti môžu vyvetrať a vybehať.