Popis
Chia semená pochádzajú z rastliny Šalvie Hispánskej, lat. Salvia Hispanica.
Svojim vzhľadom chia semienka pripomínajú náš mak. Zrniečka sú ale tvarovo väčšie a oválnejšie, hnedastej farby a bez akejkoľvek výraznejšej chuti.
Rastlina má svoj pôvod v juhozápadnej Amerike, kde sa pestuje už mnoho storočí. Už aj starí Aztékovia a Mayovia ju poznali a užívali ju ako vzácnu potravinu, o čom svedčia záznamy staré vyše 3000 rokov.
Dodnes sa tieto semienka konzumujú v Latinskej Amerike čerstvé, alebo namleté a svoju popularitu si už posledné roky užívajú aj u nás.
Pestovanie
Rastline sa u nás žiaľ veľmi nedarí, keďže chia potrebuje na pestovanie a tvorbu semienok iné podnebné pásmo. Pestuje sa preto prevažne vo svojej domovine, v Južnej Amerike, ako napríklad v Mexiku, kde sú teplé dni a chladnejšie noci.
Výživné látky
Svojim jedinečným zložením ju radíme medzi superpotraviny. Chia semená sú jedným z najbohatších zdrojov omega-3 mastných kyselín, antioxidantov, sú zdrojom vlákniny, bielkovín, vitamínov a minerálov, najmä železa, fosforu, vápnika, draslíka a vitamínov skupiny B.
Hlavné účinky pre zdravie
Chia semienka sú výborným zdrojom energie po celý deň. Vo vode zvyšujú svoj objem a vytvárajú gél, ktorý po konzumácii dlho udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi. Organizmus je tak dlhšie sýty, čo napomáha aj pri chudnutí. Okrem toho chia obsahuje dostatok vlákniny, ktorú potrebujeme na trávenie. S chia semienkami taktiež podporujeme detoxikáciu organizmu.
Semená znižujú hladinu cholesterolu a pomáhajú nášmu srdcu. Vďaka obsahu vápnika chia pomáha aj našim kostiam a zubom – preto sa odporúča aj tehotným ženám. Chia semienka sú prirodzene bezlepkové, preto ak trpíte na celiakiu táto superpotravina je pre vás ako stvorená. Sú vhodným doplnkom pre športovcov, vegetariánov, vegánov, ale i pre všetkých, ktorým nie je zdravie ľahostajné. Chia je obľúbené aj medzi bežcami, ktorí chcú podať dobrý výkon.
Denná dávka
Odporúčaná denná dávka sú maximálne 2 čajové lyžice.
Použitie
Chia odporúčame ako zdravý doplnok k raňajkám, vieme ich pridať do jogurtu, ovsených vločiek, alebo do pudingu. Semienka vieme použiť aj pri výrobe nápoja smoothie, alebo ich pridávame do cesta pri pečení chleba. Ako sme spomínali, vo vode chia naboptnajú, preto si môžete vytvoriť jednoduchý nápoj, kedy zmiešate 1 lyžicu chia s pohárom vody, necháte postáť a vypijete. Takýto nápoj vás zasýti na dlhú dobu. Využiť chia môžete aj ako „zahusťovadlo“, napríklad do fašírok. Opražené semená majú ľahkú orieškovú príchuť a hodia sa do zelených šalátov.
Upozornenie
Pri jej konzumácii by si pozor mali dávať hlavne tí ľudia, ktorí majú nízky krvný tlak, alebo ľudia so srdcovými problémami, či užívajúci lieky na riedenie krvi.
Zaujímavosť
A čo znamená slovo „Chia“? Jedna verzia vraví, že slovo pochádza zo starodávneho mayského slova „chiabaan“: sila, posilnenie – čo by znamenalo, že je zdrojom energie. Druhá verzia zas vraví, že jej názov pochádza z aztéckeho slova „chian“, čo znamená mastná. Chia semienka sa v minulosti taktiež lisovalo za účelom získania oleja.