Dozvedieť sa, že vo vašich bunkách sa rozhostili chlamýdie, vyvolá u mnohých ľudí paniku, podozrievanie partnera alebo obavu z vážnych pľúcnych komplikácii, ktoré môžu vyústiť do nezvratnej astmy. Chlamýdie osídľujú ľudské bunky zvnútra, ich zákernosť spočíva v extrémne rýchlom množení i v tom, že za sebou môžu zanechať škody v podobe zničenej tkanivovej výstelky, zrastov či opakovaných zápalov odolných voči antibiotikám. Ľudí, ktorých napadli, rozdeľujú na dva tábory – na tých, u ktorých liečba chlamýdii prebehla hladko a na tých, ktorí za niekoľko mesiacov vystriedali niekoľko druhov antibiotík a prešli viacerými zdravotnými problémami s následkami. Chlamýdie sú výzvou pre gynekológov, urológov, imunoalergológov i pneumológov. Koľko rôznych druhov chlamýdií existuje, ako napádajú organizmus a aké poškodenia dokážu chlamýdiové infekcie spôsobiť?
Čo sú chlamýdie?
Chlamýdie
sú vnútrobunkové baktérie, ktoré sa rozmnožujú raketovou rýchlosťou. Jednu napadnutú bunku môže obývať až 10 000 chlamýdií. Potom, ako životaschopnosť bunky vyčerpajú, bunku usmrtia a rýchlo napadnú ďalšie bunky v okolí. Mimo buniek totiž nedokážu prežiť. Možno ich teda prirovnať k parazitom, ktorý za sebou nechávajú spúšť. To, aké bunky napadnú záleží od ich druhu. Vyvolávajú však predovšetkým infekcie močovopohlavného a reprodukčného systému, a tiež i infekcie dýchacích ciest – od miernych až po závažné. Ich zaujímavý životný cyklus predlžuje čas liečby. Zatiaľ čo jedna časť je aktívna, rozmnožuje sa, ničí a kolonizuje okolité bunky, druhá časť spí vo vnútri buniek, a preto ani nasadené antibiotiká nemusia tohto nepriateľa poraziť na prvý krát.
Druhy chlamýdií – problémy zhora i zdola
Druh Chlamydia pneumoniae – chlamýdie ohrozujúce dýchacie cesty sa prenášajú kvapôčkovou infekciou. Je obtiažne sa im ubrániť, najmä v kolektívoch, preto sa uvádza, že až 80% ľudí vo veku do 14 rokov sa s touto infekciou už stretlo. Spôsobuje opakované zápaly hrdla, dutín a stredného ucha, vo vážnejších prípadoch stojí za ťažkými zápalmi priedušiek a pľúc, ktoré sú rezistentné na antibiotickú liečbu. Pri chronickej dlhotrvajúcej forme tento druh poškodzuje tkanivovú výstelku a prerastá do astmy, ktorú je potrebné liečiť užívaním inhalačných protizápalových liekov.
Druh Chlamydia trachomatis – chlamýdie napádajú močovopohlavnú sústavu a vyvolávajú rôzne infekcie, výtoky a zápaly. Pravdepodobnosť prenosu od nositeľa pri nechránenom pohlavnom styku je až 60%, ďalším zdrojom nákazy môže byť kontaminovaná posteľná bielizeň, uteráky alebo vreckovky. 95 % nakazených mužov a takmer polovica nakazených žien nemajú žiadne príznaky ochorenia, takže viac ako inokedy, je dôležité mať na zreteli chránený pohlavný styk. U žien sa chlamýdiová infekcia prejavuje tupými bolesťami podbruška, zmenou menštruačného cyklu, zmenou výtoku, štípaním a pálením pri močení, či nechuťou na sex vyplývajúcou z predchádzajúcich ťažkosti. Mužov trápia bolesti v oblasti prostaty a semenníkov, štípanie a pálenie pri močení, nemožnosť vymočiť sa úplne.
Druh Chlamydia psittaci – chlamýdie, ktoré sa prenášajú kvapôčkovou infekciou a ich nositeľmi sú vtáci. Pozor na vtáčí trus! U človeka napádajú dýchaciu sústavu. Spôsobujú zdravotné komplikácie predovšetkým chovateľom vtákov.
Dlhodobé následky a veľké riziko
Akútna a chronická forma chlamýdiovej infekcie prináša rozdielne symptómy a následky pre ľudský organizmus. Zatiaľ čo akútnej sa môžete za pár týždňov zbaviť, dlhodobo neliečená chlamýdiová infekcia dokáže v organizme napáchať veľké škody. V pohlavnom systéme a v brušnej dutine ženy zanecháva chlamýdiová infekcia zrasty, veľké zmeny na vnútorných rodidlách, spôsobuje nepriechodnosť vaječníkov a s tým aj neschopnosť počať dieťa. Súčasne tak zvyšuje riziko mimomaternicového tehotenstva. Plodnosť mužov je tiež ohrozená – infekcia v tele muža zvyšuje tvorbu protilátok proti spermiám. Okrem toho, dlhotrvajúci zápal v tele podporuje rozvoj Alzheimerovej choroby, sklerózy multiplex alebo očného trachómu.
Diagnostika a liečba
Zápaly dýchacích, močových alebo pohlavných ciest môžu zapríčiniť rôzne druhy baktérií. Nájsť vinníka pomôžu jasne iba mikrobiologické rozbory. Prítomnosť chlamýdiovej infekcie sa zisťuje priamym odberom z miesta infekcie – výterom z hrdla, sterom z krčku maternice, z prítomnosti v moči. Druhou možnosťou je nepriamy dôkaz – z výsledkov krvi, kedy sa zisťuje prítomnosť protilátok proti chlamýdiám. Ak ide o infekciu vyvolanú Chlamydia trachomatis je potrebné preliečiť aj partnera. V mnohých prípadoch je takáto infekcia považovaná za jasný dôkaz nevery a narušuje dôveru medzi partnermi. Treba mať však na pamäti, že prenos nechráneným pohlavným stykom nie je jedinou cestou, ako k takýmto nepríjemnostiam prísť.
Na základe výsledkov lekár stanoví liečbu, tá býva zvyčajne antibiotická (makrolidy, tetracyklíny, chynolíny 2. a 3. generácie..), trvajúca niekoľko týždňov, nakoľko je nutné zničiť aj neaktívne chlamýdiové baktérie, spiace v bunkách. Viac ako mesačná liečba antibiotikami výrazne oslabuje imunitu a schopnosť regenerácie organizmu, preto je dôležité, aby ste v liečbe boli dôslední a držali sa postupov od lekára.
Základom je prevencia a silná imunita
Ochrániť sa pred rizikom chlamýdiovej infekcie je prakticky nemožné, to by sa ľudia museli pohybovať v sterilnom svete. Dôležité je, aby imunita dokázala efektívne zabojovať pri každom oslabení. Preto nezabúdajte na otužovanie, športovanie, stravu bohatú na vitamíny a minerály, neholdujte zlozvykom. Dbajte na dostatočnú hygienu, najmä v zariadeniach, kde prichádzate do kontaktu s uterákmi, ktoré nepatria priamo vám (wellness, sauna, bazén, soláriá) alebo s posteľnou bielizňou (hotely, penzióny, chaty). Vyhýbajte sa promiskuite a striedaniu náhodných sexuálnych partnerov.
preto k liecne treba pridat vzdy aj wobenzym, lepsie atb prenikaju do takniv a je vyssia sanca, ze sa uz ochorenie nevrati