Čierny kašeľ, divý kašeľ alebo aj pertussis je vysoko infekčné bakteriálne ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria Bordetella pertussis. V poslednej dobe je toto ochorenie, napriek dostupnému a účinnému očkovaniu na vzostupe aj u nás. Tak ako v minulosti aj v súčasnosti predstavuje veľké nebezpečenstvo pre malé deti a starších ľudí. Čierny kašeľ stále patrí medzi jedno z hlavných ochorení, zodpovedných za úmrtie dojčiat.
Čierny kašeľ je bakteriálne ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria Bordetella pertussis. Baktéria produkuje toxíny, ktoré napádajú sliznicu dýchacích ciest a spôsobujú jej zápal až nekrózu (odumretie). V minulosti sa čierny kašeľ považoval za chorobu detí, môžu ňou ale trpieť aj dospelí ľudia. Aké príznaky má čierny kašeľ a aká je najúčinnejšia liečba?
Čierny kašeľ sa ľahko šíri z človeka na človeka kvapôčkami, ktoré sa produkujú pri kašli alebo kýchaní. V 20 storočí bolo toto ochorenie jednou z hlavných príčin úmrtnosti detí. Od zavedenia očkovania (v priebehu 50. – 60. rokov minulého storočia) sa výskyt a aj úmrtnosť na toto ochorenie rapídne znížili o cca 90%. Aj napriek tomu zostáva pertussis jednou z hlavných príčin úmrtia dojčiat na celom svete.
Čierny kašeľ: Príznaky
Prvé príznaky čierneho kašľa sa objavia do 5 až 10 dní od infikovania sa. V zriedkavých prípadoch sa môžu symptómy vyskytnúť až po 3 týždňoch. Ochorenie prebieha v troch štádiách.
Prvé štádium – katarálne
Prvé príznaky sa objavia po 1 až 3 týždňoch od infikovania. Prejavuje sa zápalom a výrazným prekrvením sliznice. Zápal horných dýchacích ciest trvá cca 2 týždne a typické sú preň príznaky
- nádcha alebo upchatý nos
- mierny suchý, dráždivý kašeľ
- mierne zvýšená teplota
- slzenie
- apnoe – prestávky v dýchaní a/alebo modrá farba kože u malých detí a dojčiat
V tomto štádiu sa môže zdať, že ide o bežné prechladnutie alebo slabšiu chrípku.
Druhé štádium – paroxyzmálne
Suchý kašeľ neustupuje ale zhoršuje sa a prerastá do záchvatov kašľa. Typický je suchý, dlhotrvajúci až kŕčovitý kašeľ. Tieto záchvaty trvajú zvyčajne 1 až 6 týždňov ale môžu trvať aj dlhšie, až 10 týždňov. Zo začiatku sú záchvaty kašľa cez noc, neskôr ich už máte aj počas dňa.
Počas záchvatu kašľa môže dôjsť k sčervenaniu až zmodraniu tváre. Kašeľ končí vykašľaním hlienu alebo zvracaním. Počas záchvatu kašľa má pacient problém nadýchnuť sa. Keď sa konečne nadýchne môže počas nádychu vydať vysoko položený zvuk, prirovnáva sa ku kokrhaniu, kikiríkaniu kohút (video na konci článku).
Záchvaty kašľa sú častejšie v noci.
Horúčky sú zriedkavé.
Počas dňa môže mať pacient 40 až 50 záchvatov kašľa čo vedie k značnému vyčerpaniu a únave.
Typický zvuk pri nádychu sa nemusí objaviť a čierny kašeľ sa prejavuje len záchvatmi kašľa. U dospelých ľudí môže byť jediným príznakom čierneho kašľa pretrvávajúci kašeľ.
Tretie štádium – rekonvalescentné
Pri treťom štádiu dochádza už k zotavovaniu. Záchvaty kašľa sú zriedkavejšie, postupne slabšie a môžu sa úplne vytratiť. Dĺžka posledného štádia závisí od rýchlosti regenerácie sliznice dýchacích ciest.
Pozor. Záchvaty kašľa sa môžu aj rýchlo vrátiť ak sa napríklad infikujete iným respiračným ochorením.
Čierny kašeľ: Infekčnosť
Infekčným ste ešte skôr ako sa prejavia prvé príznaky. Aj miernym a občasným pokašliavaním v prvom štádiu ochorenia už môžete šíriť baktérie a infikovať ľudí okolo vás. A keďže si pri prvých príznakoch väčšina ľudí myslí, že ide o bežné prechladnutie je riziko prenosu ochorenia najvyššie v prvom štádiu a na začiatku druhého štádia. Po zahájení liečby ste infekční ešte cca 5 dní a následne infekčnosť klesá.
Liečba
Lekár diagnostikuje čierny kašeľ na základe vyšetrenia krvi, rozboru výteru z hrdla a príznakov. Ak ľudia vo vašom okolí čierny kašeľ majú ide o ďalší faktor, ktorý hovorí v prospech tohto ochorenia.
Keďže ide o ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria nasadí vám lekár antibiotickú liečbu. Je dôležité aby sa s liečbou začalo včas, ešte skôr ako začnú záchvaty kašľa. Antibiotiká zmiernia priebeh ochorenia a zmiernia aj šírenie infekcie.
Začatie liečby v neskoršom štádiu môže zničiť baktérie spôsobujúce ochorenie. Pred symptómami, ktoré sú typické pre neskoršie štádium vás ale nemusí ochrániť. Tkanivo sliznice je poškodené a trvá nejaký čas kým sa napraví.
Antibiotiká na čierny kašeľ môže lekár predpísať aj ľuďom, ktorí žijú s pacientom v jednej domácnosti a je u nich riziko infikovania sa vyššie.
Prekonali ste čierny kašeľ? Ešte stále nemáte vyhraté. Záchvaty kašľa sa môžu vrátiť aj po niekoľkých týždňoch až mesiacoch. Stačí ak fajčíte, ste na studenom vzduchu alebo sa infikujete iným ochorením a so záchvatmi kašľa zas máte čo robiť.
Čierny kašeľ u detí
Pre dojčatá je čierny kašeľ obzvlášť nebezpečný a môže vážne ohroziť ich život. Viac ako tretinu infikovaných ddojčiat je potrebné hospitalizovať. Malé deti nevedia kašľať a zo záchvatmi kašľa si nevedia poradiť. Väčšina z nich kašeľ ani nemá. Ak aj záchvat kašľa dostanú je nevýrazný. Miesto toho ale majú problémy s dýchaním a hlien, ktorý sa im usádza v krku je potrebné odsať.
U dojčiat sa čierny kašeľ prejavuje inak ako o dospelých ľudí
- kŕče
- lapanie po dychu (aj s vyplazeným jazykom)
- vysoká teplota
- poruchy vedomia
- zastavenie dýchania
Štatistiky ohľadom čierneho kašľa a detí (do 1 roka), ktoré je potrebné hospitalizovať hovoria jasne:
- Zástava dýchania postihuje cca 68% detí, ktoré dostanú čierny kašeľ.
- Každé piate dieťa dostane zápal pľúc
- Približne 0,5% hospitalizovaných detí bude mať encefalopatiu (ochorenie mozgu)
- Asi 1% detí, ktoré sú liečené na pertussis v nemocnici zomrie.
Až 95% novorodencov nemá žiadne protilátky proti čiernemu kašľu
. Aby sa riziko infikovania malých detí čiernym kašľom znížilo na minimum odporúča sa očkovanie tehotným ženám. Dieťa sa tak môže narodiť s čiastočnou ochranou proti ochoreniu.
Deti sú povinne očkované hexavakcínou, ktorá ich chráni aj pred inými ochoreniami, nie len pred čiernym kašľom. Prvý cyklus vakcinácie prebieha od 2 do 12 mesiaca života dieťaťa. Ďalšie preočkovanie sa uskutoční v 6 a 13 roku života dieťaťa.
Čierny kašeľ: Domáca liečba
- Užívajte antibiotiká podľa pokynov lekára.
- Obmedzte v dome dráždivé látky ako dym, fajčenie, prach, výpary z chemikálií,…
- Zvlhčite vzduch – vlhký vzduch vám pomôže uvoľniť hlieny z hrdla a zmierniť dráždivý kašeľ.
- Ak pri záchvatoch kašľa zvraciate jedzte menšie porcie jedla častejšie. Potrebujete energiu na boj s chorobou.
- Dopĺňajte tekutiny a doprajte si ich viac ako bežne. Predídete dehydratácii
- Voľnopredajné lieky proti kašľu sú v prípade čierneho kašľa neúčinné. Pokiaľ vám ich neodporučí alebo nepredpíše lekár neužívajte ich.
- Ak kašlete posaďte sa a mierne predkloňte (aj deti). Vykašliavanie bude jednoduchšie.
Čierny kašeľ: Následky
Záchvaty kašľa sú veľmi nepríjemné, existuje ale aj celý rad komplikácií, ktoré sa k ochoreniu môžu pridať.
- Infekcia – oslabený organizmus je náchylnejší na ďalšie infekcie. Často ide o zápal pľúc
- Astma – hlavne ťažký priebeh ochorenia môže zvýšiť dráždivosť dýchacích ciest a viesť k rozvoju astmy.
- Encefalopatia – toxíny, ktoré baktéria Bordetella pertussis produkuje môžu narušiť funkcie centrálneho nervového systému. Prispieť k tomu môže aj nedostatok kyslíka v organizme kvôli záchvatom kašľa a možným zástavám dýchania u dojčiat.
Komplikácie, ktoré sa môžu pri pertussise objaviť je samozrejme viac. Niektoré sú menej závažné, iné vás môžu ohroziť na živote.
- zlomeniny rebier
- hernia (pruh)
- krvácanie z nosa (epistaxia)
- únik moču (inkontinencia)
- zápal stredného ucha
- pľúcnu hypertenziu
- pneumotorax (kolaps pľúc)
- krvácanie do mozgu
Ako sa chrániť pred čiernym kašľom
Čierny kašeľ sa vyskytuje cyklicky približne každý piaty rok. Približne tak dlho trvá kým počet ľudí, ktorí stratili imunitu na baktériu vzrastie natoľko aby sa vírus mohol ľahko šíriť. K vzostupu prípadov čierneho kašľa prispievajú aj ľudia, ktorí odmietajú očkovať deti alebo sa zabudnú dať preočkovať.
Úmrtia, ktorých príčinou je čierny kašeľ sú v súčasnosti zriedkavé ale stále sú časté u dojčiat a malých detí, ktoré ešte neabsolvovali celý cyklus očkovania. Preto je dôležité aby tehotná žena a aj ľudia, ktorí prídu s dieťaťom do kontaktu boli proti ochoreniu očkovaní.
Najlepším a najúčinnejším spôsobom prevencie je očkovanie. Povinné očkovanie u nás zahŕňa aj vakcínu proti čiernemu kašľu a skladá sa z troch dávok. Až po podaní všetkých troch je dieťa chránené pred čiernym kašľom.
Dospelí ľudia očkovaním získajú ochranu proti čiernemu kašľu na cca 10 rokov. Protilátky začnú klesať už po 5 rokoch od očkovania. Ak by ste sa aj baktériou infikovali priebeh ochorenie je u vás výrazne miernejší.
Prekonaním ochorenie získate dlhodobú imunitu (na cca 7 až 15 rokov), ale nie celoživotnú. Nezabúdajte preto na pravidelné preočkovanie, ktoré sa u nás vykonáva spolu s preočkovaním proti záškrtu a tetanu približne každých 10 až 15 rokov.
Nad preočkovaním by ste mali rozmýšľať ak očakávate prírastok do rodiny. Až 75% prípadov čierneho kašľa u detí je spôsobených ich blízkymi príbuznými, ktorí ich nevedomky infikovali.
ZDROJ
vaccination-info.europa.eu/sk/informacne-listy-o-ochoreniach/cierny-kasel
mayoclinic.org/diseases-conditions/whooping-cough/symptoms-causes/syc-20378973https:/
cdc.gov/pertussis/index.htmlhttps://www.infektionsschutz.de/erregersteckbriefe/keuchhusten/
cdc.gov/pertussis/about/complications.html
Obrázky: Freepik.com, Pixabay,com, YouTube,