Žijeme v digitálnom svete, či sa vám to páči alebo nie je to tak. Komunikácia, správy, práca aj zábava … drvivú väčšinu vykonávame prostredníctvom digitálnych zariadení. Stačí len jedno kliknutie a môžete sa online porozprávať s priateľmi či rodinou, pracovať s kolegami na projekte alebo si pozrieť film na internete. Ak trávite na PC alebo smartfóne hodiny denne možno potrebujete digitálny detox. O čo ide a ako naň sa dozviete v článku.
Byť neustále online je v súčasnosti už bežné. Viac sa venujeme svojim mobilným telefónom a notebookom než reálnym priateľom a životu okolo nás. Na stav neustáleho pripojenia sme si zvykli, aj keď to pre nás a náš organizmus nie je prirodzené. Hneď ako sa zobudíme siahneme po mobilnom telefóne a kontrolujeme ho posledný, keď ideme spať. Na to čo sme robili pred érou digitálnych technológií si už dnes ledva spomenieme. Pritom, aj občasné prestávky od digitálnych technológií môžu priaznivo vplývať nie len na naše zdravie ale aj duševnú pohodu a medziľudské vzťahy.
Čo je digitálny detox
Detoxikácia alebo detox, je pojem, ktorý sa používa na opísanie procesu, kedy sa z organizmu odstraňujú toxické látky a škodliviny. Pri digitálnom detoxe ide o čas, ktorý strávite mimo digitálnych technológií, teda bez mobilného telefónu, počítača, notebooku či televízora. Detoxikácia alebo
Hlavnou úlohou digitálneho detoxu je oddýchnuť si od nepretržitého pripojenia, sociálnych sietí, obrazoviek počítačov a neustálych upozornení. Počas detoxu sa môžete zamerať na seba, na rodinu a priateľov, ktorých máte v reálnom živote a na reálny život okolo vás.
Prečo digitálny detox?
Pravdou je, že je dobré mať možnosť kedykoľvek sa spojiť s priateľmi, rodinou či kolegami v práci a mať prístup k aktuálnym informáciám. Pravdou je aj fakt, že digitálne technológie nám uľahčili život a zvýšili produktivitu práce. Tieto výhody nás ale niečo stoja.
- Informačné preťaženie – množstvo správ, ku ktorým máte prístup môže viesť k pocitom úzkosti a zníženiu produktivity v práci. Ďalšími problémami sú zlá, nedostatočná koncentrácia ale aj zlé rozhodnutia. Sledovanie negatívnych správ vedie k doomscrollingu.
- Pracovné miesta – čím viac sa technológie vyvíjajú tým menej je pracovných miest.
- Multitasking – multitasking je, keď sa snažíte robiť viac vecí naraz. Pracujete v práci, popri tom sledujete správy v telefóne a zároveň komunikujete s priateľmi online. Aj keď sa nám to občas v živote stáva digitálne technológie multitasking podporujú. Náš mozog ale na to nie je stavaný a výsledkom je znížená schopnosť sústrediť sa, nedostatočná koncentrácia, zvýšená únava a zníženie efektivity. Problém je v tom, že máme neskôr problémy s koncentráciou aj keď robíme len jednu vec.
- Problémy so súkromím – technológie o nás vedia viac ako si myslíte, pamätajú sa čo ste vyhľadávali na internete a následne vám ponúkajú cielené reklamy, a to je len začiatok. Odcudzenie financií z účtu či ukradnutie identity sú nočnou morou asi všetkých, ktorí využívajú moderné technológie.

Štatistiky
Digitálne technológie sú súčasťou našich životov. Možno si ani neuvedomujete ako často ich používate.
- Priemerne dostane každý človek denne 63 upozornení
- Až 74% majiteľov mobilných telefónov (vo veku 18 až 34 rokov) ich začne používať keď sa nudí. Nuda je tak jedným z hlavných rizikových faktorov ak sa chcete pustiť do digitálneho detoxu.
- Priemerne si smartfón skontrolujeme každých 12 minút.
- Závislosť na hrách je uznaná ako porucha duševného zdravia.
Potrebujem digitálny detox?
To, či trávite v online prostredí veľa času si musíte zodpovedať sami. Existujú aplikácie, ktoré vám môžu zmerať ako dlho ste na sociálnych sieťach, či ako dlho hráte hry v mobilnom telefóne. Pokiaľ ale zažívate niektoré z nasledujúcich pocitov, mali by ste nad digitálnym detoxom začať vážne premýšľať.
Digitálny detox test:
- máte potrebu neustále kontrolovať svoj telefón
- nedokážete sa sústrediť na prácu ak si nemôžete skontrolovať mobil
- ak si nemôžete kontrolovať telefón (prijaté správy, upozornenia, …) máte pocit, že o niečo prichádzate
- začínate sa porovnávať s ľuďmi na sociálnych sieťach
- ste v strese ak nemôžete nájsť svoj mobil
- dávate prednosť online komunikácii pred osobnou komunikáciou
- čas strávený na sociálnych sieťach vo vás vyvolá smútok, hnev alebo úzkosť
Ako na digitálny detox
Odtrhnúť sa úplne od technológií je v súčasnosti takmer nemožné, napriek tomu môžete ich používanie výrazne obmedziť.
Vypnite upozornenia
Ako prvé vypnite upozornenia. Práve tie vám nedovolia sa sústrediť na prácu. Ak vám príde 5 upozornení za hodinu je to 5 vyrušení, po ktorých sa musíte znova začať koncentrovať na to, čo ste robili. To čo by ste inak urobili za hodinu vám takto bude trvať dve a možno aj viac
Zmeňte obrazovku na čiernobielu
Farebná obrazovka plná žiarivých a pestrých farieb je príťažlivá a je ťažké sa od nej odtrhnúť. V časti „Nastavenia“ v mobilnom telefóne si zmeňte nastavenie farieb na čiernobiele, alebo odtiene sivej. Sledovanie online sveta už pre vás nebude také zaujímavé čím môžete skrátiť čas používania telefónu.

Počas jedenia odložte telefón
Či už ste v reštaurácii alebo doma, pri jedle odložte telefón mimo dosah. Nestačí ho len vypnúť a nechať na stole. Každé pípnutie vás bude nútiť pozrieť kto vám písal. Miesto aby ste sa sústredili na jedlo a ľudí, ktorí sú s vami sa budete sústrediť na mobil. Odložte ho do tašky, alebo do inej miestnosti. Pomôže vám to vyhnúť sa prejedaniu. Váš organizmus si uvedomí skôr, že je sýty než keby ste popri jedení sledovali sociálne siete.
Stanovte si čas bez telefónu
Vyberte si čas, počas dňa, ktorý strávite bez digitálnych technológií. Či to už bude počas obeda, alebo poobede je len na vás. Postupne môžete tento čas predlžovať, alebo ich zaviesť počas dňa viac.
Zóna bez technológií
Vyberte si miestnosť, v ktorej nebudete používať technológie. Najlepšia je pre tento prípad spálňa. Ak používate telefón ako budík nahraďte ho klasickým budíkom. Bude to mať pre vás hneď viacero výhod.
- Väčšina ľudí si večer, tesne pred spaním kontroluje telefón. Modré svetlo z obrazovky narúša spánok, čo môže viesť k nespavosti.
- Upozornenia vás nebudú rušiť počas spánku.
- Ak nebudete mať mobil hneď ako otvoríte oči pri sebe nebudete v pokušení pozrieť sa čo nové je v online svete.
Knihy
Miesto čítania internetových stránok dajte prednosť čítaniu kníh. Pri čítaní kníh sa môžete lepšie sústrediť na to čo čítate, ste efektívnejší a máte menej rozptýlenia než keď čítate z obrazoviek mobilov či notebookov.
Aplikácie v mobile
Tak ako si robíte v dome jarné upratovanie urobte si poriadok aj v mobilnom telefóne. Aplikácie, ktoré nepotrebujete alebo vás rozptyľujú odinštalujte. Mobilné hry, ale aj samotné kontrolovanie mobilu aktivuje v mozgu centrum odmeňovania. Váš organizmus uvoľňuje pri tom dopamín, hormón, ktorý súvisí s vytváraním návykov.
Fyzické zdravie
V neposlednom rade digitálny detox prospeje aj fyzickému zdraviu. Sledovanie obrazovky namáha oči, čo môže viesť k syndrómu suchého oka, rozmazanému videniu alebo bolestiam hlavy. Ak už pracujete s digitálnymi technológiami alebo pri nich trávite veľa času (PC, TV, mobilný telefón) nezabúdajte na pravidlo 20-20-20. Po 20 minútach sledovania obrazovky si doprajte na 20 sekúnd pauzu a pozerajte sa na objekt, ktorý je vzdialený od vás aspoň 20 metrov. Týmto spôsobom môžete minimalizovať únavu očí a ďalšie problémy so zrakom.
Medzi ďalšie problémy, ktorým sa môžete vyhnúť patrí
- Textový krk (syndróm SMS-kového krku) – naklonenie hlavy dolu, keď sledujete obrazovku mobilu. Táto póza zaťažuje krčnú chrbticu čo môže viesť k bolesti, páleniu a stuhnutiu krku.
- Boľavý palec – palec je pri používaní mobilu najpoužívanejším prstom. Časté namáhanie palca môže viesť nie len k bolesti ale v krajnom prípade aj k zápalu šliach na tomto prste.
Výhody digitálneho detoxu zbadáte takmer okamžite. Hneď ako vypnete a odložíte mobil môžete sa lepšie sústrediť na prácu a každým ďalším dňom to bude lepšie a lepšie. Zlepšia sa vaše vzťahy s rodinou a priateľmi a zostane vám aj viac času na vaše koníčky. Zmiernenie stresu a úzkosti a lepší spánok sú ďalšími plusmi, ktoré pri obmedzení používania digitálnych technológií pocítite na vlastnej koži behom pár dní.
ZDROJ:
nuffieldhealth.com/article/how-a-digital-detox-can-help-you
bbc.com/news/technology-42541404
brownhealth.org/be-well/what-digital-detox-and-do-you-need-one
Obrázky: pexels.com