HPV alebo aj ľudský papilomavírus je vírus, ktorý sa v populácii bežne vyskytuje. Predstava, že sa prenáša len pohlavným stykom je mylná, aj keď ide o najčastejší prenos vírusu. Vírus sa prenáša aj priamym kontaktom s kožou alebo sliznicou infikovaných osôb. Čo je HPV, ako sa prenáša a aké zdravotné problémy môže spôsobiť? Na tieto otázky tu nájdete odpovede.
Rozdelenie HPV
HPV si väčšina ľudí spája s rakovinou krčka maternice. Nie je to ale jediné ochorenie, ktoré má tento vírus na svedomí. Existuje viac ako 200 typov HPV. Približne 40 z nich môže spôsobiť infekciu pohlavných orgánov. 14 typov ľudského papilomavírusu je klasifikovaných ako vysoko rizikové a môžu viesť k vzniku onkologického ochorenia.
Vo väčšine prípadov infikovania (až 90%) si imunitný systém dokáže s ľudským papilomavírusom poradiť. Existujú ale typy vírusu, na ktoré sú bunky imunitného systému krátke. V závislosti od toho sa rozdeľujú na
- nízko rizikové – sú väčšinou zodpovedné za bradavice v oblasti genitálií a análnej oblasti
- vysoko rizikové – do tejto kategórie patrí najmenej 14 typov vírusu. Najznámejšie z nich sú HPV 16 a 18. Ktoré spôsobujú rakovinu krčka maternice.
HPV vírus môže spôsobiť rôzne ochorenie od bradavíc, ktoré sa vyskytnú na rukách, nohách alebo iných častiach tela až po vážne ochorenie. Ľudský papilomavírus je zodpovedný za cca
- 90% rakoviny konečníka
- 78% rakoviny vagíny
- 25% rakoviny vulvy (vonkajšie pohlavné orgány ženy)
- 50% rakoviny penisu
- 60% rakoviny hrdla (vrátane jazyka a mandlí)
Ako sa šíri HPV
Ľudský papilomavírus je v populácii naozaj veľmi rozšírený. Predpokladá sa, že ho má 80 až 90% ľudí. Vo svojom živote sa tak určite stretnete s človekom, ktorý vírus HPV má.
HPV môže infikovať rovnako ženy aj mužov. Nie každý typ vírusu ale spôsobuje rakovinu. Väčšina infikovaných osôb ani nevie, že majú vírus. Príznaky ochorenia sa nemusia vôbec prejaviť a váš imunitný systém ho môže behom cca 2 rokov zničiť. Infikovať sa HPV je jednoduché
- kontakt kože s kožou (sliznice) infikovaného človeka
- vaginálny, análny alebo orálny sex
- zdieľanie sexuálnych hračiek
Tehotné ženy, ktoré sú infikované HPV ho môžu preniesť na svoje dieťa.
Ľudským papilomavírusom sa môžete infikovať hneď po prvom pohlavnom styku.
S HPV sa počas života opakovane stretne viac ako 80% populácie. Približne v 20% dochádza k infikovaniu vysoko rizikovými typmi vírusu.
Ľudský papilomavírus bol v roku 2019 dôvodom vzniku rakoviny u viac ako 620 000 žien a cca 70 000 mužov.
Príznaky HPV
Vo väčšine prípadov sa infikovanie týmto vírusom neprejaví. Ak sa nejaké príznaky objavia ide najčastejšie o bradavice. Ich vzhľad sa líši v závislosti od toho o aký typ vírusu ide
- Genitálne bradavice – ploché alebo malé hrbolčeky. U žien sa vyskytujú na vulve, blízko konečníka, vo vagíne alebo krčku maternice. U mužov sa objavia na penise, miešku alebo okolo konečníka. Zväčša ich ani necítite ale môžu byť citlivejšie alebo svrbieť.
- Bežné bradavice – drsné, vyvýšené hrbolčeky, ktoré sa vyskytujú na rukách a prstoch.
- Plantárne bradavice – tvrdé výrastky, ktoré sa vyskytujú na chodidla a päte.
- Ploché bradavice – mierne vyvýšené hrbolčeky, na vrchu ploché. Môžu sa objaviť kdekoľvek.
HPV a rakovina krčka maternice
Za rakovinu krčka maternice sú najčastejšie zodpovedné dva typy ľudského papilomavírusu a to HPV 16 a HPV 18. Pretrvávajúca infekcia týmto vírusom môže viesť k vývoju abnormálnych buniek na krčku maternice (cervikálna dysplázia). Ak sa tento stav nelieči prechádza do rakoviny krčka maternice.
Preventívne prehliadky u gynekológa sú najlepší spôsob ako odhaliť zmeny buniek a začať s liečbou ešte skôr než sa rakovina prejaví.
Ako predchádzať infikovaniu ľudským papilomavírusom
Spoliehať sa na svoju imunitu a jej schopnosť zničiť vírus nie je rozumné riešenie. Ide o jeden z najrozšírenejších typov vírusov a prídete s ním do kontaktu častejšie ako si myslíte. Ľudia infikovaní ľudským papilomavírusom nemusia mať žiadne príznaky a napriek tomu ho môžu preniesť na vás.
Keďže niektoré kmene tohto vírusu môžu spôsobiť genitálne bradavice, ktoré sa radia k pohlavne prenosným infekciám spoliehajú sa ľudia na kondóm. Aj táto ochrana je nedostatočná, nakoľko kondómy nepokrývajú celú oblasť genitálií a na prenos vírusu stačí kontakt s infikovanou pokožkou.
Najbezpečnejším spôsobom ako sa vyhnúť infikovaniu vírusom je očkovanie. Keďže infikovať sa môžu muži aj ženy je očkovanie proti HPV vhodné pre obe pohlavia.
Ľudský papilomavírus sa často prenáša pohlavným stykom a ide o jednu z najčastejších pohlavne prenosných infekcií. Nakoľko očkovanie chráni pred infikovaním HPV je dobré podstúpiť ho pred začiatkom aktívneho sexuálneho života Odborníci odporúčajú očkovanie proti vírusu v ktoromkoľvek veku. Najlepšie účinky má očkovanie u detí od 12 rokov. Deťom, ktoré sú zaočkované do 15 roku života poskytnú maximálnu ochranu dve vakcíny. Staršie deti už potrebujú 3.
V súčasnosti je očkovanie proti HPV plne hradené poisťovňami pre deti do 14 rokov. Niektoré poisťovne ponúkajú starším deťom zľavy na očkovanie (od 50 do 70%).
ZDROJ
who.int/news-room/fact-sheets/detail/human-papilloma-virus-and-cancer
my.clevelandclinic.org/health/diseases/11901-hpv-human-papilloma-virus
vaccination-info.europa.eu/en/human-papillomavirus-hpv?gad_source=1
Obrázky: freepik.com