Závraty, točenie hlavy alebo aj vertigo sú pojmy, ktoré sa spájajú s pocitmi ako mdloby, slabosť a neistota. Závrat vytvára pocit, že sa vy alebo všetko okolo vás hýbe alebo točí pričom ste v pokoji. Niekedy je tento pocit mierny a rýchlo sa vytratí, inokedy môže mať závažnejší charakter. Môže trvať dlhšie, pridajú sa k nemu bolesti hlavy alebo aj zvracanie. Závratmi trpí približne 30% ľudí nad 65 rokov, postihnúť ale môžu aj mladších ľudí. Čo sú závraty, aká je príčina ich vzniku a ako si s nimi poradiť?
Príznaky
Vertigo alebo aj závraty sú pomerne častým dôvodom prečo dospelí ľudia vyhľadajú lekára. Zvyčajne nepredstavujú veľký problém ale ak sú závraty časté môžu nepriaznivo ovplyvniť kvalitu života. Len zriedkavo sú príznakom život ohrozujúceho stavu.
Ľudia, ktorí trpia závratmi ich opisujú ako
- falošný pocit pohybu, že sa vy alebo okolie točíte alebo hýbete
- točenie hlavy ako keby ste mali omdlieť
- neistota, strata rovnováhy
- pocit plávania alebo ťažkej hlavy
Tieto pocity môže spustiť alebo aj zhoršiť chôdza, vstávanie alebo aj pohyb hlavy. Môžu byť mierne ale môžu byť aj intenzívnejšie, objaviť sa náhle a niekedy si musíte až sadnúť alebo ľahnúť aby ste ich zvládli. Jednotlivé epizódy vertiga môžu trvať pár sekúnd ale môžu byť aj časté a trvať niekoľko dní.
Kedy vyhľadať lekára
Závraty sú zväčša dočasné a zmiznú aj bez liečby. Nie je to ale tak vždy. Lekára by ste mali vyhľadať alebo zavolať rýchlu pomoc ak máte dojem, že bol závrat závažný alebo sa objavili aj ďalšie príznaky ako
- náhla a silná bolesť hlavy
- bolesť na hrudi
- necitlivosť až paralýza končatín
- necitlivosť tváre
- ťažké dýchania
- dvojité, rozmazané videnie
- nepravidelný tep srdca
- problémy s chôdzou
- zmätenosť
- nezrozumiteľná reč
- zvracanie
- náhla zmena (strata, zhoršenie) sluchu
Lekára vyhľadajte aj v prípade ak sa u vás vyskytli závraty po údere do hlavy. Je jedno či bol úder silný alebo slabý. Vertigo môže byť aj jedným z príznakov otrasu mozgu.
Príčina závratov
Príčina závratov môže byť naozaj rôzna a často ide len o symptóm, ktorý poukazuje na ochorenie. Vertigo môže spustiť aj nepríjemný pocit na horskej dráhe, kinetóza až po problémy s tepnami alebo choroby srdca čokoľvek. Závrat môže spôsobiť aj ochorenie, ktorý práve trpíte. Určiť presnú príčinu pomáhajú rôzne vodítka ako dĺžka závratu, frekvencia, možné spúšťače,… Aké sú najčastejšie príčiny závratov?
Problémy s vnútorným uchom
Rovnováhu môžete udržať vďaka viacerým zmyslom: oči, senzorické nervy a vnútorné ucho. Vďaka tomu čo tieto zmysli vnímajú zvonka vie mozog vyhodnotiť či sedíme, stojíme alebo sa hýbeme. Ak jeden z nich vysiela iný signál ako zvyšné mozog nevie ako má túto situáciu vyhodnotiť a reaguje aj točením hlavy. Najčastejšie sa s týmto problémom môžete stretnúť pri cestovaní – kinetóza. Vaše oči vidia, že sa svet okolo vás hýbe, ale vaše centrum rovnováhy vysiela do mozgu signál, že sedíte. Mozog nevie ako má tieto dve protichodné informácie vyhodnotiť a snaží sa tento chaos vyriešiť.
Benígne paroxyzmálne polohové vertigo (BPPV)
Ide o jednu z najčastejších príčin závratov a postihuje 15 až 20% ľudí. Najčastejšie sa spúšťa keď otočíte alebo nakloníte hlavu, prípadne vstanete z postele. Nejde o závažné ochorenie a často zmizne samé.
BPPV spôsobuje uvoľnenie kryštálikov vo vnútornom uchu (vestibulárny aparát), ktoré narúšajú zmysel pre rovnováhu.
Meniérova choroba
Pri tomto ochorení ide o nadmerné nahromadenie tekutiny vo vnútornom uchu. Prečo k tomu dochádza sa presne nevie. Pocit točenia hlavy sa príde náhle, môže trvať aj hodiny, môžete cítiť tlak alebo plnosť v jednom uchu. Často sa vyskytuje aj pískanie v ušiach, nevoľnosť a strata sluchu, ktorá je dočasná ale časom sa zhoršuje.
Infekcia ucha
Infekcia v ušiach môže viest k zápalu nervov, čo spôsobuje závraty. Vestibulárna neuritída je postihnutý len vestibulárny nerv a prejavuje sa intenzívnymi a neustálymi závratmi. Ak je postihnutý aj kochleárny nerv (súvisí so sluchom) ide o labyrintitídu a prejavuje sa aj stratou sluchu.
Migréna
Veľa ľudí s migrénou trpí aj závratmi. Točenie hlavy a pocit na omdletie sa ale môže objaviť ako počas záchvatu tak aj mimo neho.
Problémy s krvným obehom
Vertigo môže byť aj jedným zo skorých príznakov ochorení srdca či srdcového infarktu. Dôvodom môže často byť aj ateroskleróza alebo aterioskleróza kedy je prúdenie krvi pomalšie a krv necirkuluje v organizme tak ako má. Mozog nedostáva toľko krvi koľko potrebuje čo sa môže prejaviť točením hlavy.
Nízky krvný tlak
Náhla pokles krvného tlaku sa prejavuje krátkymi závratmi. Najčastejšie k poklesu krvného tlaku dochádza ak ste rýchlo vstali z postele alebo stoličky alebo ste sa rýchlo rozbehli po dlhšom státí.
Otrava oxidom uhoľnatým
Oxid uhoľnatý je plyn, ktorý nemá zápach, chuť ani farbu, takže ani necítite, že ho vdychujete. Ročne na otravu týmto plynom umrú tisíce ľudí na svete. Ak sa tento plyn nahromadí v miestnosti, kde sa nachádzate vdychujete ho. Následne v červených krvinkách nahrádza oxid uhoľnatý kyslík čo vedie k poškodeniu tkanív až smrti. Pokiaľ sa nachádzate v uzavretom priestore, kde by sa mohol zhromažďovať plyn a začínate pociťovať závraty, bolesť hlavy, slabosť či nevoľnosť opustite ju čo najrýchlejšie.
Psychické problémy
Rôzne fóbie, stres ale aj pocit úzkosti sa často prejavujú aj fyzickými príznakmi a jednou z nich je aj vertigo. Často sa môže objaviť pri strese, depresiách, úzkostnej poruche, či panickej poruche.
Iné príčiny závratov
Ako sme už spomínali, závraty sú pomerne bežné a existuje množstvo ďalších príčin prečo sa môžu objaviť.
Dehydratácia – nedostatok tekutín vedie k poklesu tlaku krvi. Mozog nedostáva toľko krvi a kyslíku koľko potrebuje.
Nízka hladina cukru v krvi – týmto stavom všeobecne trpia ľudia s cukrovkou, ktorí užívajú inzulín. Točenie hlavy je doprevádzané často aj potením a úzkosťou.
Anémia (nedostatok železa) – železo je minerál, ktorý pomáha prenášať kyslík do celého tela. Nedostatok železa sa tak môže prejaviť závratmi ale aj únavou, dýchavičnosťou, slabosťou, studenými rukami a nohami či bolesťami hlavy.
Mŕtvica – zriedka, ale predsa môže byť závrat symptómom mŕtvice. Spolu s ním sa vyskytujú aj ďalšie príznaky ako bolesť hlavy, paralýza tváre,…
Lieky – užívanie niektorých liekov môže spôsobiť točenie hlavy. Najčastejšie sa to týka liekov proti záchvatom, na liečbu vysokého krvného tlaku, sedatív, liekov na upokojenie a antidepresív.
Problémy so závratmi sa môžu objaviť aj keď začnete nosiť okuliare, ak držíte hladovku, pri menopauze alebo aj pri problémoch s krčnou chrbticou.
Liečba závratov
Zriedkavé závraty často zmiznú samé. Všeobecne sa ale odporúča pri závrate si sadnúť alebo ľahnúť na pár minút. Ak sa vám točí hlava pri vstávaní z postele vstávajte pomaly a chvíľu na posteli seďte. Nerobte rýchle pohyby.
Ak ste začali užívať lieky skontrolujte si ich vedľajšie účinky. Za točením hlavy môžu byť práve vedľajšie účinky liekov. Porozprávajte sa s lekárom alebo lekárnikom o možnosti výmeny lieku.
Dodržujte pitný režim, hlavne v letných horúčavách, kedy je riziko dehydratácie a prehriatia vysoké.
Znížte príjem kofeínu a obmedzte aj fajčenie. Tieto látky môžu zhoršovať prietok krvi.
Ak je príčina závratov v infekcii ucha, problémoch s prietokom krvi, tlaku krvi či inde liečbu vám nastaví lekár. Odstránením hlavného problému závraty zmiznú. Pokiaľ vertigo spôsobujú psychické problémy (depresie, záchvaty paniky či iné) pomôcť vám môže psychoterapia.
Lekár vám môže predpísať aj lieky, ktoré zmierňujú závraty. Väčšina týchto liekov ale spôsobuje ospalosť vrátane liekov na kinetózu.
ZDROJ:
webmd.com/brain/dizziness-vertigo
mayoclinic.org/symptoms/dizziness/basics/when-to-see-doctor/sym-20050886
mayoclinic.org/diseases-conditions/dizziness/diagnosis-treatment/drc-20371792
Obrázky: Pixabay