Pri slove bradavica napadne každého z nás rozprávka so zlou ježibabou s bradavicou na nose. Toto infekčné ochorenie ale nie je len v rozprávkach a trápi mnoho ľudí. Bradavice trápia ľudstvo už tisíce rokov. Objavili ich aj na múmii starej cca 3000 rokov. Aké druhy bradavíc existujú a aká je domáca liečba bradavíc?
Čo sú bradavice
Bradavice sú typom kožnej infekcie, ktorú spôsobuje ľudský papilomavírus (HPV). Existuje viac ako 100 druhov HPV ale len niektoré z nich spôsobia bradavice. Vírus prenikne do pokožky a spúšťa rýchly bunkový rast. Vrchná časť kože začína hrubnúť a tvrdnúť.
Kožné výrastky sú benígne (nerakovinové) hrbolčeky, ktoré sa môžu vyskytnúť kdekoľvek na pokožke. Najčastejšie sa bradavice vyskytujú na rukách a nohách ale môžu sa objaviť aj v oblasti genitálií.
Kedy môžete dostať bradavice
HPV vírus je vysoko infekčný, preto sú bradavice častým problémom. Môže sa šíriť osobným kontaktom alebo kontaktom s predmetom, ktorý používala infikovaná osoba. Bradavice tak môžete dostať celkom jednoducho. Náchylnejšie na bradavice sú deti, starší ľudia, ale aj osoby s autoimunitnými chorobami alebo oslabenou imunitou.
Nie všetci ľudia ale bradavice aj pri osobnom kontakte s infikovanou osobou dostanú. Dôležitú úlohu tu zohráva imunitný systém ale aj fakt, či je pokožka poranená. Vírus ľahšie a rýchlejšie prenikne do poranenej pokožky.
Ak máte bradavice môžu sa rozšíriť aj na iné časti tela.
Druhy bradavíc
Existuje viac typov bradavíc. Líšia sa nie len miestom na tele, kde sa vyskytujú ale aj vzhľadom. Niektoré z nich môžu byť bolestivé.
Bežné bradavice
Najbežnejší typ bradavice, ktorý sa vyskytuje na rukách a kolenách. Vyskytuje sa u ľudí do 30 rokov.
Veľkosť bežných bradavíc sa pohybuje od 1 mm do 1 cm a niekedy aj viac. Sú zaoblené s drsným povrchom sivastej farby. Na pohmat tvrdý výrastok sa postupne zväčšuje.
Môže sa stať, že sa tento typ bradavice stratí ale nie je to pravidlo. Priamym kontaktom sa môžu rozšíriť na ďalšie miesta na tele ale aj iné osoby.
Plantárne bradavice
Tento druh bradavíc sa vyskytuje na chodidlách. Na rozdiel od iných typov rastú zväčša do kože, nie na jej povrchu. Dôvodom je neustála záťaž na pokožku (chôdza, státie) a to núti bradavicu rásť do kože.
Ak zbadáte na chodidle niečo ako malú dieru obklopenú stvrdnutou bielou pokožkou môže ísť o plantárnu bradavicu. Čím je bradavica staršia a väčšia tým väčšie bolesti môže pri chôdzi spôsobovať.
Nevýhodou plantárnych bradavíc je ich odolnosť voči liečbe, preto začnite s liečbou alebo vyhľadajte lekára čo najskôr ako ich zbadáte.
Poznáme dva druhy plantárnych bradavíc
- Bradavica myrmeciálneho typu (spôsobuje ich HPV typ 1) – hlboké bradavice, ktoré rastú do kože. Pri priamom tlaku sú bolestivé a pri chôdzi môžete mať pocit, že chodíte po kamienkoch.
- Bradavica mozaikového typu (spôsobuje ich HPV typ 2) – malé bradavice rastúce v zhlukoch na povrchu. Sú menej bolestivé ako myrmeciálny typ.
Ploché bradavice
Typ bradavíc, ktorý sa vyskytuje u detí a dospievajúcich ale môžu ním trpieť aj dospelí ľudia. Vyskytujú sa na tvári, stehnách alebo rukách. Tento typ bradavice často spôsobuje HPV typu 3,10 a 28.
Plochá bradavica má takmer rovný povrch (ako keby bola bežná bradavica zoškrabnutá). Zväčša má telovú, ružovkastú alebo hnedastú farbu a môže vyzerať ako znamienko na koži.
Rastú vo väčších skupinách (20 až 200 bradavíc). Nie sú bolestivé ale môžu sa rýchlo šíriť rozškriabaním.
Nitkové bradavice
Vyskytujú sa na miestach, kde je pokožka najtenšia (okolo očí, úst, krku, pod bradou,…). Vyzerajú ako úzke výrastky (nitky) na koži, ktoré často nevedomky strhneme čím podporujeme ich šírenie.
Nitkovité bradavice majú rovnakú farbu ako pokožka, keby nevyčnievali nad povrch kože ani o nich nevieme. Rýchlo rastú a nezvyknú bolieť (pokiaľ sa nevyskytujú na citlivom mieste kože, napríklad v záhybe kože).
Periungválne bradavice
Rastú okolo a pod nechtami na rukách a nohách. Zo začiatku nie sú väčšie ako špendlík ale postupne rastú a môžu sa rozšíriť aj na iné miesta na tele. Rastom spôsobujú bolesť a môžu vplývať aj na rast nechtov.
Genitálne bradavice
Najčastejšie pohlavne prenosné ochorenie, ktoré sa prenáša pohlavným stykom. Vyskytujú sa na genitáliách, v / okolo konečníka alebo v /okolo vagíny. Majú ružovkastú až červenú farbu a môžu byť ťažšie viditeľné.
Genitálne bradavice sa vyskytujú v zhlukoch (3 až 4) a môžu sa rýchlo šíriť. Môžu byť mierne bolestivé, spôsobiť mierne krvácanie alebo svrbenie. Ďalším príznakom genitálnych bradavíc je aj vaginálny výtok či pocit pálenia.
Tento typ bradavíc najčastejšie spôsobuje kmeň HPV 6 alebo 11. Rakovinu krčku maternice spôsobujú typy HPV 16 a 18.
Liečba bradavíc
Vo väčšine prípadov sú bradavice neškodné a môžu behom pár mesiacov až rokov zmiznúť aj bez liečby.
Odstránenie bradavíc doma – v lekárňach dostanete množstvo produktov na odstránenie bradavíc doma. Patria medzi ne
- spreje s tekutým dusíkom – zmrazia bradavicu. Problém môže byť ak je bradavica hlboká a nezmrazíte ju celú. Ak sa vám podarilo bradavicu zmraziť behom 1 až 2 týždňov odpadne.
- kyselina salicylová – náplasti, masti,… Kyselina rozpúšťa tkanivo bradavice. Liečba môže trvať aj niekoľko týždňov.
Pokiaľ ale bradavica spôsobuje bolesť alebo bežné prostriedky z lekárne nezaberajú navštívte lekára, ktorý vám odporučí vhodnú liečbu.
- Chirurgický zákrok – ak sa nedarí odstrániť bradavicu vyššie spomenutými spôsobmi lekár odreže tkanivo bradavice a jej zvyšky odstráni hlbokým zmrazením alebo ju vypáli elektrinou (elektrická ihla).
- Laserová chirurgia – laserom sa zničí tkanivo bradavice.
Lekára vyhľadajte aj keď
- bradavica zmení farbu
- v okolí bradavice zbadáte hnis, krvácanie, …
- ak máte cukrovku alebo problémy s imunitou
- bradavica nereaguje na liečbu
Liečbu genitálnych bradavíc určite zverte do rúk odborníkov.
Ako predchádzať bradaviciam
Bradavice sa prenášajú priamym kontaktom alebo dotykom kontaminovaných predmetov (kľučky na dverách, podlaha v sprchách, uterák,…). Papilomavírus sa dostane cez narušenú alebo oslabenú (potenie, mokré rozmočené ruky,…) do podkožia, kde začne rásť. Z tohto dôvodu sa bradavice najčastejšie objavia na rukách alebo nohách.
Pomerne často dochádza k infikovaniu sa na verejných priestranstvách ako sauny, športové šatne, spoločné sprchy,… Ak chodíte na takéto miesta je dobré ak so sebou nosíte vlastné prezuvky (nepremokavé šľapky, sandále).
Ak už máte bradavice môžete si ich sami rozšíriť na ďalšie časti tela. Dobré je ak bradavicu previažete obväzom čím riziko jej rozšírenia znížite.
Nie vždy sa dá bradaviciam vyhnúť, s tým by ste mali počítať. Riziko infikovania ale môžete zmierniť. Stačí len dodržiavať pár pravidiel.
- Nehoľte sa cez bradavicu – porušíte ju a riziko jej rozšírenia na ďalšie časti len zvýšite.
- Prestaňte si obhrýzať nechty – narušená pokožka okolo nechtov, ktoré si obhrýzate je ideálnym miestom, kde môže HPV preniknúť do kože.
- Bradavíc inej osoby sa nedotýkajte
- Udržujte nohy v suchu – zabránite tým chyteniu a aj šíreniu plantárnych bradavíc.
- Pri používaní verejných priestranstiev ako sprchy, sauny, bazény,… noste vždy svoje prezuvky.
- Nezdieľajte s inými osobami uteráky, oblečenie, nožnice, holiace strojčeky,…
- Bradavice nezoškriabavajte ani nevytrhávajte – len by ste si ju rozniesli na ďalšie miesta na koži. Navyše, do rany sa môže dostať infekcia, ktorá priebeh liečby bradavíc môže skomplikovať.
- Vakcína proti HPV – a používanie kondómov počas sexuálneho styku sú výbornou prevenciou proti genitálnym bradaviciam.
Domáca liečba bradavíc
Bradavice sa objavili už aj na múmii starej viac ako 3000 rokov. Ľudia sa počas tej doby snažili zistiť čo na bradavice zaberá a ako sa ich zbaviť prírodnou cestou. Niektoré z receptov našich babičiek na bradavice môžete vyskúšať hneď ako zbadáte bradavicu na koži. Pripravte sa ale na to, že niektoré z nich môžu pri styku s pokožkou aj zaštípať.
Prípravky aplikujte na bradavicu 2 až 3 krát počas dňa. Môžete ich nechať pôsobiť aj väčšiu časť dňa. Naneste ocot, citrón, propolis alebo iný prípravok na vatový tampón, ktorý náplasťou pripevníte na bradavicu.
- Šťava z púpavy
- citrón
- jablčný ocot
- lastovičník prípadne tinktúra z neho
- propolis (alebo propolis zmiešaný s medom)
- cesnak
- ricínový olej
- šupka z banána – priložte šupku z vnútornej strany na bradavicu a nechajte pôsobiť celú noc.
Vyhnite sa nanášaniu prípravkov na zdravú kožu. Koža je citlivejšia ako bradavica. Jemné štipkanie alebo pocit pálenia môžu stimulovať imunitný systém, ktorý začne tiež bojovať proti bradavici. Pokiaľ je ale štípanie silnejšie liečbu zastavte.
Po pár dňoch až týždňoch aplikácie prípravkov na postihnuté miesto by mala bradavica odpadnúť. Záleží to samozrejme aj od veľkosti bradavice a vášho imunitného systému.
ZDROJ
zdravopedia.sk/choroby/bradavice
webmd.com/skin-problems-and-treatments/warts
my.clevelandclinic.org/health/diseases/15045-warts
healthline.com/health/skin/warts#types
Obrázky: freepik,com