6.7 C
Bratislava
streda, 29 januára, 2025

Čo všetko viete o Aspiríne?

Aspirín je liek, po ktorom často siahneme keď máme bolesti hlavy alebo horúčku. Tu ale výhody Aspirínu nekončia, môže zabrániť vzniku srdcových a mozgových príhod a využíva sa aj pri riedení krvi. Tento liek si môžete kúpiť bez lekárskeho predpisu. Kým niekto nedá dopustiť na Aspirín, ďalší dávajú prednosť Acylpyrínu. Aký je rozdiel medzi Aspirínom a Acylpyrínom? … a odkiaľ sa vzali?

História Aspirínu

Aspirín je nesteroidný protizápalový liek (NSAID), ktorý bol prvým objaveným liekom v tejto triede liečiv. Dnes je ich už veľa a aj keď si môžete vybrať z množstva iných väčšina ľudí dáva prednosť Aspirínu. Dodnes je Aspirín najpredávanejším liekom proti bolesti na celom svete.

Pôvod aspirínu je vo vŕbovej kôre. Odvar z vŕbovej kôry odporúčal už Hippokrates ako liek na bolesti a zníženie horúčky. V 19. storočí sa podarilo vylúhovať z kôry vŕby žltkastú látku, ktorá dostala názov salicín. Z tejto látky sa podarilo získať kyselinu salicylovú, ktorá sa neskôr dala umelo syntetizovať.

Aj keď liek prinášal úľavu od bolesti spôsoboval poškodenie žalúdočnej sliznice a krvácanie. V roku 1897 sa F. Hoffmanovi podarilo tento problém vyriešiť. Vylepšil molekulu kyseliny salicylovej pridaním acetylovej skupiny čím vznikla kyselina acetylsalicylová. Táto kyselina je hlavnou účinnou zložkou Aspirínu.

Aspirín. Vŕba

Aspirín verzus Acylpyrín

Aspirín je prvý liek proti bolesti a horúčke, ktorý si zaregistrovala firma Bayer v Nemecku (v roku 1897).

Acylpyrín je generikom, teda kópiou Aspirínu. Acylpyrín obsahuje rovnakú účinnú látku a má aj rovnaký účinok ako Aspirín, má ale odlišné pomocné látky.

Účinok Aspirínu

Liek Aspirín má mnoho využití. Už dlhšiu dobu sa nepoužíva len proti bolesti a na zníženie horúčky.

Bolesť, opuch

Tento liek sa bežne používa pri menších až stredných bolestiach hlavy a aj opuchoch s rôznymi zdravotnými problémami.

  • Bolesť hlavy
  • prechladnutie, chrípka
  • vyvrtnutie, natiahnutie svalu
  • pri menštruačných kŕčoch
  • pri artritíde, migréna

 „Jeden Aspirín denne“

– určite ste už túto vetu počuli. Denné užívanie nízkych dávok Aspirínu môže znížiť riziko kardiovaskulárnych príhod. Lekár vám môže odporučiť užívanie lieku ak máte

  • niektoré ochorenia srdca, krvných ciev
  • zhoršený prietok krvi do mozgu
  • vysokú hladinu cholesterolu v krvi
  • cukrovku
  • alebo ak fajčíte

Užívanie Aspirínu denne ale nie je bezpečné pre každého, preto by ste sa o tom mali najskôr porozprávať s lekárom. Určite ho neužívajte denne svojvoľne.

Rakovina

Zatiaľ to nie je potvrdené, ale zdá sa, že pravidelné užívanie Aspirínu môže znížiť riziko vzniku alebo úmrtia na niektoré typy rakoviny. Ide hlavne o rakovinu pečene, vaječníkov, rakovinu hrubého čreva a ďalšie.

Liečba koronárnych príhod

Aspirín zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, vám ho môže lekár podať po srdcovom infarkte, mŕtvici či inej koronárnej príhode. Môže byť tiež súčasťou liečby u ľudí ktorý nedávno prekonali

  • angioplastiku alebo operáciu koronárneho bypassu
  • malú mŕtvicu (prechodný ischemický záchvat)
  • mozgovú porážku spôsobenú krvnou zrazeninou

Počas infarktu alebo mozgovej príhode vám lekár Aspirín nedá. Nie každá mŕtvica je spôsobená krvnou zrazeninou. Ak je dôvodom príhody krvácanie do mozgu môže dávka Aspirínu zdravotný stav výrazne zhoršiť.

Aspirín

Ďalšie použitie

Aspirín môže pomôcť pri ďalších zdravotných problémoch. Používa sa aj pri rôznych chronických ochoreniach

  • reumatické stavy – osteoartritída, reumatoidná artritída, ďalšie zápalové stavy kĺbov
  • SLE ( systémový lupus erythematosus
  • Perikarditída

Nízke dávky Aspirínu sa môžu odporúčať aj

  • Pri poškodení sietnice (retinopatia)
  • ľuďom s cukrovkou, ktorú majú dlhšie ako 10 rokov
  • pri riziku vzniku rakoviny konečníka alebo rakoviny hrubého čreva

Denné užívanie Aspirínu konzultujte s lekárom. Aj keď vám tento liek má pomôcť má aj vedľajšie účinky, ktoré môžu byť závažnejšie. Pravidelným užívaním lieku je riziko vnútorného krvácania vyššie.

Aspirín a deti

Deťom sa Aspirín neodporúča. Je to hlavne z dôvodu súvislosti medzi Reyovým syndrómom a užívaním Aspirínu a všetkých liekov, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú. Ak potrebujete pre dieťa liek proti horúčke alebo bolesti siahnite po liekoch, ktoré túto zložku neobsahujú a sú určené pre deti.

Kedy Aspirín neužívať

Aj keď je Aspirín jedným z najužívanejších liečiv nie je vhodný pre všetkých. Ľudia, trpiaci niektorými zdravotnými problémami by sa mu mali radšej vyhnúť. Liek je nevhodný pre ľudí, ktorí majú

  • hemofíliu (porucha zrážania krvi)
  • nekontrolovanú hypertenziu (vysoký krvný tlak)
  • žalúdočné vredy, vredmi na črevách
  • ochorenie pečene, obličiek
  • alergia na kyselinu acetylsalicylovú
  • astmu, ktorú spustil Aspirín
  • ľudia, ktorí užívajú lieky ovplyvňujúce zrážanie krvi

Ak užívate pravidelne Aspirín a čaká vás akokoľvek malý zubný či chirurgický zákrok porozprávajte sa o užívaní Aspirínu s lekárom ešte pred zákrokom. Aspirín riedi krv a pri zákroku je tak vyššie riziko zvýšeného krvácania.

Aspirín v tehotenstve

O užívaní akýchkoľvek liekov počas tehotenstva sa poraďte vždy s lekárom. Nízke dávky Aspirínu môžu pomôcť predchádzať preeklampsii. Dajte si ale pozor, pravidelné užívanie vyšších dávok tohto lieku môže vplývať na krvný obeh plodu.

Aspirín by ste nemali užívať počas posledných týždňov tehotenstva. Liek môže byť dôvodom väčšieho krvácania pri pôrode.

Ani počas dojčenia sa Aspirín ako liek proti bolesti neodporúča. V malých množstvách prechádza do materského mlieka čím sa u dieťaťa zvyšuje riziko vzniku Reyovho syndrómu (zriedkavé ochorenie, ktoré môže vážne poškodiť pečeň a mozog).

Aspirín je voľnopredajný liek, na ktorý nepotrebujete lekársky predpis. Nezabúdajte ale, že ide o liek a nie o vitamín či doplnok stravy. Ak trpíte iným chronickým ochorením, prekonali ste infarkt alebo mŕtvicu konzultujte užívanie Aspirínu so svojim lekárom. Netýka sa to len Aspirínu, ale aj Acylpyrínu, Anopyrínu a ďalších liekov, ktorých hlavnou účinnou zložkou je kyselina acetylsalicylová. Existuje množstvo liekov na zníženie horúčky či od bolesti, ktoré obsahujú inú účinnú látku a môžu byť pre vás vhodnejšie.

ZDROJ

webmd.com/heart/rm-quiz-aspirin

medicalnewstoday.com/articles/161255#uses

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY