2.8 C
Bratislava
nedeľa, 24 novembra, 2024

Ďatelina lúčna

Latinsky

: Trifolium pratense L.
Ľudovo: štajerka, vytrvalá ďatelina, trojka, trebikuň
Čeľaď: bôbovité

Trváca bylina s mnohohlavým koreňom, 15-40 cm vysokou vystupujúcou článkovanou stonkou s trojpočetnými listami a červenými, niekedy aj bielymi voňavými kvetmi (len farebná odchýlka) vo vajcovitých hlávkach, plody sú nepukavé struky. Na lístkoch sú zreteľné polmesiačikovité škvrny, občas sa môže stať že chýbajú.

Výskyt

Pôvodne rastie na lúkach, na okraji lesov, indikuje svieže, mierne vlhké pôdy, lebo ťažko znáša sucho i väčšie vlhko. Prešľachtený sa často pestuje na poliach.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbierame kvet a to červené, alebo svetlokarmínové plné (nerozpadnuté) kvetné hlávky bez podporných listov. Sušíme hneď a pozorne, riedko rozložené (lebo sa ľahko zaparia a zhnednú) pri teplote do 35 °C. Schnú pomaly. Uschovávame ich dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom pretože rýchlo podlieha skaze.

Účinné látky

Ďatelina obsahuje glykozid trifoliín, triesloviny, silicu, organické kyseliny, flavóny, vitamíny a estrogénne látky.

Využitie

Rastlina má okolo 300 druhov. Mnohé vyšľachtené druhy sa pre vynikajúce úžitkové, najmä kŕmne, vlastnosti pestujú veľkoplošne. Nutritívne vlastnosti zaručuje asparagín a ďalšie aminokyseliny. Kvety sú medonosné a pri pestovaní na semeno je obojstranne užitočné kočovať so včelami po okrajoch rozkvitnutých lánov. Ďateliny obohacujú pôdu dusíkom.

Ďatelinové listy sa pridávajú do zeleninových šalátov, polievok a omáčok. Množstvo a dĺžka ich užívania musia prihliadať na estrogénovú aktivitu rastliny, aby sa predišlo nežiaducim účinkom. V praxi to prichádza do úvahy iba v prípade pravidelného konzumovania neprimerane veľkého množstva ďateliny. Naopak, malé dávky vplývajú na predchádzanie srdcovocievnym ochoreniam.

U žien zabezpečujú ľahší priebeh klimaktéria, nakoľko je jeden z najbohatších zdrojov rastlinných estrogénov – izoflavónov, ktoré vykazujú antidepresívny účinok, obmedzujú návaly tepla, potenie, poruchy spánku.

Ďatelinová silica má dezinfekčné účinky. Spolu s trieslovinou sa uplatňujú pri poruchách trávenia vyvolanom premnožením nežiadúcich črevných mikroorganizmov. Sťahujúce a dezinfekčné vlastnosti sa uplatňujú aj pri zápaloch ústnej dutiny a hltana. Rovnako aj na vonkajšie použitie pri infikovaných kožných postihnutiach.

Príjemné organoleptické vlastnosti, ako je lahodná chuť a vôňa silice, predurčujú kvetnú drogu na zlepšenie chuti do jedenia. Éterický olej cez sliznicu žalúdka a ostatnej tráviacej trubice vyvoláva výdatnejšie vylučovanie tráviacich štiav.

Po vstrebaní silice do krvného obehu sa prevažne vylučuje dýchacími cestami. Tu sa uplatní jeho dezinfekčná vlastnosť. Povzbudením sliznice v hrtane aj v prieduškách sa vyvolá zvýšená tvorba hlienov a zlepší sa jeho vykašliavanie. Preto sa uplatňuje aj na rýchlejšie liečenie zápalov dýchacích ciest..

Kontraindikácie

Pri užívaní kvetnej drogy v terapeutických dávkach sa nezistili nijaké vedľajšie nepriaznivé účinky. Pri užívaní biomasy z celej rastliny, resp. výťažkov z nej, už treba viac počítať s estrogénovým pôsobením. Veľkosť dávok aj dĺžka ich podávania má byť pod lekárskou kontrolou. Nádor prsníka alebo ženských pohlavných orgánov a tiež žilná trombóza aj v minulosti vylučovala podávanie preparátov z ďateliny.

Zaujímavosť

Prvé správy o tejto byline z našich oblastí sa spomínajú už z 11.storočia. Spomína ju abatiša Hildegarda vo svojom diele Physica a herbáre 16.storočia si ju vysoko cenili. Upotrebenie sa akosi prelínalo s ďatelinou roľnou uvádzanej pod menom lagopus. O nej sa vie, že ju odporúčal už Dioskorides ako antidiaroikum.

Motto

Štvorlístok nielen pre šťastie.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY