5.5 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Dna – zápalové ochorenie kĺbov

Iné názvy:

arthritis urica, podarga, pakostica

Popis a príčiny ochorenia

Dna je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré charakterizuje prudký priebeh. Začína sa pulzujúcou bolesťou, často prichádzajúcou v noci. Postihnutý kĺb opuchne, sčervenie, pričom veľmi citlivo reaguje na dotyk za veľmi prudkých bolestí. Záchvat obyčajne po krátkom čase ustúpi, ale občas, v ojedinelých prípadoch môže trvať aj dlhšie, dokonca aj niekoľko dní, niekedy je jeho súčasťou aj vysoká teplota. Záchvaty majú sklon sa opakovať. V niektorých prípadoch môže dna prejsť do chronického stavu, kedy zapríčiňuje kĺbové deformity, môžu sa pridružiť poruchy obličiek, nervové a svalové bolesti, kožné zmeny, ateroskleróza.

Túto chorobu zapríčiňuje abnormálne zvýšená hladina kyseliny močovej v organizme, ktorá sa v podobe kryštálikov usádza v kĺboch, kedy vyvoláva zápalové zmeny. Často krát je postihnutý palec na nohe, alebo koleno. Okrem kĺbových chrupiek sa soli môžu usadiť aj do kože, obličiek, alebo ciev. Na koži sa v nich vytvárajú drobné ložiská vo forme hrbolčekov veľkosti fazule, osobitne v okolí kĺbov a v ušnici. Hladinu kyseliny močovej zvyšujú určité jedlá i nápoje, niektoré lieky zas sťažujú jej vylučovanie z tela.

Koho dna postihuje?

Dna postihuje prevažne mužov nad 40 rokov trpiacich na nadváhu. U žien je výskyt tohto ochorenia menej bežný, vzhľadom na fakt, že ženy mávajú hladinu kyseliny močovej v krvi priemerne nižšiu ako muži.

Na čo si dať pozor?

Vysoká hladina kyseliny močovej podporuje v tele chronický zápal a látky, ktoré sa pri ňom tvoria môžu spustiť tvorbu krvných zrazenín vedúcich k infarktu. Taktiež je tu vyššie riziko zlyhania obličiek.

Diagnostika ochorenia

Pri podozrení na dnu lekár odoberie krv a moč z ktorých sa zisťuje hladina kyseliny močovej. Odber sa robí nalačno. Prípadne na diagnostiku dny lekár odporučí punkciu kĺbu a z odobratej tekutiny zisťuje hladinu soli.

Klasická liečba

Pri klasickej liečbe sa predpisujú lieky na zníženie koncentrácie kyseliny močovej. Na akútne tlmenie bolesti sa podávajú analgetiká a tiež sa podávajú lieky na potlačenie zápalu. Základom liečby je ale zdravý životný štýl, zákaz alkoholu a dodržiavanie diéty.

Podporná alternatívna liečba

Skoncujte s nadváhou:

Pri ochorení kĺbov je vhodné, ak pacienti netrpia nadváhou, nakoľko prebytočné kilogramy sú zbytočnou záťažou pre kĺby, chrbticu, kosti, ale i väzivá. Najlepšou prevenciou je udržiavať si zdravú hmotnosť. Priebeh choroby môže skomplikovať aj náhle drastické chudnutie, diéta, alebo hladovka, preto ak trpíte nadváhou, konzultujte s lekárom, alebo výživovým poradcom najvhodnejší postup ako ju znížiť.

Znížte krvný tlak: Vysoký krvný tlak je tiež faktorom, ktorý ku chorobe prispieva.

Zlepšite pitný režim: Kyselinu močovú najlepšie odplavuje čistá voda, preto dbajte na svoj pitný režim. 6 až 8 pohárov čistej vody denne pomôže podporiť produkciu moču. Vhodné sú aj jemné bylinkové čaje, napríklad mätový, žihľavový čaj alebo čaj z alchemilky žltozelenej.

Zakázaný je alkohol, mimoriadne škodlivé je pivo, ktoré obsahuje veľké množstvo purínov.  

Strava: Do stravy je potrebné pridať diétnejšiu potravu, veľa zeleniny, (napríklad zeler, mrkvu, petržlen) a ovocie (banány, višne, čučoriedky, jahody) a mliečne výrobky. Čerešne sú tradičným prírodným liekom proti dne, jesť môžete surové, ale i zavárané čerešne.

Pri dne sa neodporúča konzumácia slaných, mastných, ostrých jedál, obmedziť treba údené, vyprážané bravčové mäso, červené mäso a klobásy. Potrebné je obmedziť aj konzumáciu strukovín, plodov mora, sardiniek, pečene a ďalších potravín s vysokým obsahom purínových látok.

V obmedzenom množstve je možné konzumovať sladkovodné ryby, maslo, huby a piť kávu a minerálku. Pozor tiež na sladké prezreté ovocie v lete, ktoré obsahuje veľa fruktózy.

Kúpele a mastičky: Príjemne pôsobia bylinkové kúpele, i obklady. Z mastičiek vyskúšajte hojivú gaštanovú masť, kostihojovú, nechtíkovú, rumančekovú, alebo skorocelovú masť.

Zemiakový obklad s olivovým olejom: Na prípravu potrebujete 1-2 surové zemiaky, 1 malú lyžičku olivového oleja. Očistené zemiaky nastrúhajte najemno, mierne ich vyžmýkajte, pridajte olej a trochu ich zahrejte. Zmes dajte do gázy, alebo ľanovej handričky a priložte na postihnuté miesto. Prekryte uterákom a nechajte pôsobiť pol hodiny. Následne zmyte vlažnou vodou a ošetrite hojivou mastičkou. Terapiu robte 10 dní po sebe.

Ľadová terapia: Ak vás postihnutý kĺb pri dotyku priveľmi nebolí, vyskúšajte aj terapiu formou ľadových obkladov. Na miesto priložte ľad zabalený do igelitového vrecka, alebo aj mrazený hrášok. Ľadové vrecko prekryte uterákom a nechajte pôsobiť 5 až 10 minút. Terapiu môžete aj zopakovať. Ľad má výborné upokojujúce a utlmujúce vlastnosti.

Nebojte sa pohybu: Podľa určitej štúdie mali menšiu pravdepodobnosť vzniku dny nielen štíhlejší muži, ale aj tí, ktorí pravidelne športovali a boli v lepšej kondícii. Skúste rýchlu chôdzu, aeróbne cvičenie,  bicyklovanie, alebo plávanie.

TIP: V prípade, ak vás prepadne bolestivý záchvat je najlepšie postihnutú končatinu znehybniť dlahou, dať ju do vyvýšenej polohy a vyhýbať sa fyzickým aktivitám.

Historické fakty

Zaujímavosťou je, že choroba v minulosti postihovala len bohatých ľudí, ktorí sa neobmedzovali v jedle ani pití, spájaná bola s hodovaním, pri ktorom sa pili sudy piva a obhrýzali obrovské jahňacie stehná. Poznali ju ale už aj starí Egypťania, Gréci i Rimania. Z historických zdrojov sa dozvedáme, že dnou trpeli velikáni ako Luther, Goethe, či Michelangelo.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY