“Dostanem z teba vredy” je pomerne zľudovelá fráza, ktorú ste možno použili už aj vy. Áno, je pravda, že pravdepodobne väčšinu z nás počas nášho života potrápi vred v našom tráviacom trakte. Darí sa mu najmä v žalúdku a v dvanástniku a to vďaka prítomnosti kyslého prostredia. Keď sa ku kyseline chlorovodíkovej pridruží bacil Helicobacter pylori, atakujú krehkú sliznicu a spoločnými silami pracujú na tvorbe vredu.
Dvanástnik – duodenum je podkovito zahnutá prvá časť tenkého čreva o dĺžke cca 25 až 30cm, teda asi 12 palcov – podľa čoho je aj pomenovaný. Je hrubší a menej pohyblivý. V jeho žliazkach sa tvoria tráviace šťavy, sekréty, ktoré pomáhajú natráviť potravu, spolu s pankreatickou šťavou a so žlčou. Do dvanástnika vyúsťuje žlčovod a vývod podžalúdkovej žľazy. Okrem dvanástnika sa tenké črevo skladá z lačníka a bedrovníka a celková dĺžka tenkého čreva je 3 až 5 metrov. Úlohou dvanástnika natráviť potravu, ktorá prišla zo žalúdka a následne ju pohybmi presunúť do hrubého čreva.
Podľa výskumu zo Spojených štátov amerických 30-40% dospelej populácie je nositeľom infekcie Helicobactera pylori. Prenáša sa kontaminovanou vodou, jedlom, zle umytým príborom či pri bozkávaní. Na vzniku vredovej choroby sa podieľajú aj lieky, predovšetkým tzv. nesteroidné antiflogistiká, čo je skupina liečiv na terapiu bolesti a zápalu (obľúbená žiarivo-ružová tabletka), ktoré si dáte takmer automaticky pri bolesti hlavy, chrbta alebo keď na vás “niečo lezie”.
Rizikovým faktormi vzniku vredu je aj vyšší vek, konzumácia alkoholu, fajčenie a stres – všetky tieto faktory súvisia s poruchou mikrocirkulácie v sliznici tráviaceho traktu, ktorá predisponuje jej poškodeniu. Termínom “stresové” sa označujú vredy vznikajúce u pacientov hospitalizovaných v závažnom stave, napríklad s polytraumou po dopravnej nehode alebo s rozsiahlymi popáleninami vyžadujúcimi napojenie na pľúcnu ventiláciu a uvedenie do umelého spánku.
Zažívacie problémy trápia snáď každého z nás – niekoho častejšie, iného takmer pravidelne a niektorých šťastlivcov len zriedka. Ako však môžeme odlíšiť dvanástnikový vred od žalúdočného vredu?Žalúdočné vredy sa vyznačujú bolesťami po najedení, keď sa postihnutá žalúdočná sliznica snaží popasovať s práve skonzumovanou potravou. Naopak, u dvanástnikových vredov sa bolesť prejavuje nalačno.
Dvanástnikový vred je v 75% prípadov “nemý” – pri klinickom vyšetrení sa nachádza v sliznici dvanástnika, ale postihnutému nespôsobuje žiadne ťažkosti. Zvyšných 25% pacientov s dvanástnikovým vredom má typické “hladové bolesti”, ktoré ich nezriedka budia aj zo spánku. Po najedení sa tieto bolesti zmiernia až vymiznú. Skúsení pacienti s dvanástnikovým vredom už poznajú aj iné metódy, ako zmierniť svoje ťažkosti – pomáha vraj vypiť pohár mlieka alebo užiť lieky na neutralizáciu nadmerne kyslého prostredia v žalúdku, tzv. antacidá.
Diagnostika
Ak sa podrobíte diagnostike dvanástnikového vredu, neminie vás obávané gastrofibroskopické vyšetrenie – gastrofibroskopia, pri ktorom vám lekár zavedie cez ústa hadičku s kamerou do žalúdka a horných častí dvanástnika. Okrem zobrazenia sliznice môže cez túto hadičku odobrať aj vzorky tkaniva na ďalšie vyšetrenie. Ak sa bojíte, že pred vyšetrením nenazbierate dostatok odvahy, vyhľadajte pracovisko, ktoré ponúka počas vyšetrenia služby anestéziológa – najobľúbenejšieho lekára, vďaka ktorému nič nebolí, pacient spí a nič si nepamätá.
Keďže Helicobacter pylori je hlavný podozrivý v kauze vášho vredu, vás gastroenterológ bude pátrať aj po jeho prítomnosti – buď priamo zo vzorky počas gastrofibroskopického vyšetrenia, alebo pri vyšetrení z vášho dychu alebo zo vzorky stolice.
Liečba ochorenia
Následná liečba spočíva v racionalizácii životného štýlu a stravovania a užívania liekov ochraňujúcich sliznicu a antibiotík na zahubenie Helicobactera pylori. V prípade, že s diagnostikou a liečbou otáľate, môže vám duodenálny vred spôsobiť vážne komplikácie. Tie sa ozvú ako krvácanie, pričom alarmujúcim stavom je zvracanie čerstvej alebo natrávenej krvi vzhľadu kávovej usadeniny či čierna hnilobne zapáchajúca stolica. Tieto príznaky hovoria o aktívnom krvácaní z tráviaceho traktu a vyžadujú okamžitú lekársku starostlivosť. Aj dvanástnikový vred môže prasknúť a svojho majiteľa tak privedie na operačný stôl. Prasknutie vredu ide ruka v ruke s mučivými bolesťami brucha a ťažkým zápalom pobrušnice – jedná sa o ťažký, potenciálne život ohrozujúci stav.
Dvanástnikový vred preto netreba ignorovať – jeho liečba je síce zdĺhavejšia a vyžaduje aj nekomfortné “prekopanie” životosprávy, ale zachráni vás pred skúsenosťou ako z dielu seriálu Pohotovosť, kde vy nebudete flirtovať so sexi personálom v bielom plášti, ale pacientom akútne prevážaným na operačnú sálu.