22.3 C
Bratislava
nedeľa, 8 septembra, 2024

Exotické ovocie, ktoré by ste mali určite ochutnať

Exotické ovocie naberá na svojej popularite na celom svete. Ľudia sa zaujímajú o nové a jedinečné príchute, ktoré obohatia ich jedálniček. Toto ovocie je zaujímavé nie len chuťou ale aj textúrou, farbou a aj zaujímavým tvarom. Našťastie dnes nemusíte chodiť do zahraničia aby ste si mohli exotické ovocie dať. Nenájdete ho síce každý deň v bežnom obchode, ale občas sa na pultoch našich predajní zaujímavé a nevšedné ovocie objaví.

Exotické ovocie

Už len pri slove exotika si predstavíte niečo nezvyčajné, neznáme, niečo čo pochádza z tropických oblastí. Ohľadom ovocia si predstavíte odrody, ktoré sa u nás nedopestujú. Na takéto ovocie ale môžete občas natrafiť v obchodoch alebo aj špecializovaných predajniach.

Zohnať dobre dozreté exotické ovocie môže byť u nás menší problém. Dlhá cesta ale aj vysoké teploty počas prevozu môžu chuť ovocia zmeniť. Často sa toto ovocie trhá zelené a dozrieva po ceste. Pokiaľ sa ale vyberiete na dovolenku do zahraničia a navštívite exotické krajiny môžete si ho dopriať a vyskúšať jeho originálnu chuť. Takže, ktoré exotické ovocie by ste  mali určite vyskúšať? … či už doma alebo na dovolenke.

Karambola (hviezdne ovocie)

Sladko – kyslé ovocie, ktoré vám chuťou môže pripomínať zmes citrónu, jablka a slivky pochádza z juhovýchodnej Ázie. Preto ho môžete poznať aj pod názvom čínska hviezdica. Zrelé ovocie má zlatožltú farbu. Má vajcovitý tvar s 5 až 6 rebrami. Ak ovocie prekrojíte priečne má tvar hviezdy.

Karambola je bohatým zdrojom vitamínov C, B1 a B2. Obsahuje horčík, železo a vápnik. Nakoľko má toto exotické ovocie málo kalórií je vhodné pri redukčných diétach. Pokiaľ máte problémy s obličkami konzumujte karambolu zriedka. Obsahuje kyselinu šťavelovú, ktorá podporuje tvorbu obličkových kameňov.

Hviezdne ovocie je vynikajúce na priamu konzumáciu, ale hodí sa aj do ovocných, zeleninových a hydinových šalátov či ako ozdoba nápojov a dezertov.

Exotické ovocie. Karambola

Chlebovník

Chlebovník, alebo aj Jackfruit je najväčšie ovocie s akým sa môžete stretnúť. Jeho hmotnosť sa pohybuje od 8 do 40 kg a niekedy aj viac. Toto masívne oválne ovocie skrýva pod šupkou dužinu s textúrou podobnú trhanému bravčovému mäsu. Pôvodom pochádza z Indie, kde sa využíva na prípravu rôznych pokrmov. Dužina z nezrelého ovocia sa varí, pečie, smaží alebo dusí. Môže sa nakladať so zeleninou a aj pripraviť podobne ako zemiaky (opiecť). Usušená a pomletá dužina sa používa ako múka na prípravu chleba. Často sa používa aj ako náhrada mäsa vo vegetariánskych alebo vegánskych jedlách. Čím je chlebovník zrelší tým sladšiu chuť má.

Je bohatým zdrojom vitamínu C, vitamínov skupiny B a provitamínu A. Obsahuje aj horčík, fosfor, mangán a draslík. Neobsahuje lepok a ani tuk.

Pitahaya (dračie ovocie)

Pôvod dračieho ovocia je v Strednej a Južnej Amerike a ide o plod kaktusu. Názov dostalo ovocie podľa šupky, ktorá je šupinatá a pripomína kožu draka. Šupka s ružovou alebo aj žltou farbou nie je jedlá. Po rozkrojení sa objaví biela alebo ružová dužina s množstvom čiernych semienok. Dračie ovocie vám chuťou môže pripomínať kivi alebo hrušku.

Pithaya je vhodná do ovocných šalátov ale môžete ju konzumovať aj ako dyňu.

Ovocie má málo kalórií a cca 90% z celkovej hmotnosti tvorí voda. Obsahuje veľa vlákniny, antioxidantov, vitamín C, vápnik, sodík, draslík, železo, omega – 3 a omega – 6 mastné kyseliny. Podporuje zdravý črevný mikrobióm a môže priaznivo vplývať na pamäť a sústredenie. Pri konzumácii dračieho ovocia si dajte pozor. Môže mať laxatívne účinky.

Exotické ovocie. Pitahaya

Guava

Guava patrí medzi menšie exotické ovocie, ktoré má okrúhly až hruškovitý tvar. Pochádza z Južnej Ameriky. Pod šupkou je ukrytá žltkastá až červená sladká, aromatická a šťavnatá dužina so semienkami. Konzumuje sa dužina a jedlé sú aj semiačka, ktoré obsahujú veľa vitamínu C. Chuťou môže niekomu pripomínať figy, jahody alebo aj hrušky,… kým neochutnáte nebudete vedieť. Guava je vhodná nie len na priamu konzumáciu ale môžete z nej robiť aj džemy, džúsy alebo ju pridať do dezertov.

Toto ovocie, napriek svojej sladkej chuti, obsahuje len 15% cukru ale výnimočné je pre vysoký obsah vitamínu C (až 5 krát viac ako citróny alebo pomaranče). Obsahuje aj množstvo vitamínu A a vápnik, draslík, fosfor a meď. Podporuje imunitný systém, zlepšuje trávenie a má priaznivý vplyv aj na pokožku a vlasy.

Múčenka

Exotické ovocie s fialovou, červenou alebo žltou farbou pochádza z Južnej Ameriky. Jedlá dužina múčenky má výraznú arómu a sladko – kyselkavú chuť, pre niekoho jemne pikantnú. Ovocie rozkrojte a dužinu so semienkami môžete zjesť alebo použiť pri príprave dezertov. Najčastejšie sa ale múčenka, šťava z nej, používa na prípravu nápojov, smoothie ale aj do nanukov.

Múčenka obsahuje vitamíny skupiny B (B2, B3, B6 a B9!, vitamín E a provitamín A. Je bohatým zdrojom horčíka, vápnika, draslíka, fosfoforu a medi. Obsahuje viac železa ako vajíčka. Keďže obsahuje aj vitamín C, ktorý podporuje vstrebávanie železa je dobrou potravinou pre ľudí s anémiou (nedostatok železa). Môže znížiť vysoký krvný tlak, podporiť trávenia, zlepšiť sexuálne funkcie (zvyšuje množstvo spermií), zmierniť predmenštruačný syndróm, nespavosť či pocit úzkosti. Semienka múčenky znižujú hladinu zlého cholesterolu.

Exotické ovocie. Kiwano

Kiwano (rohatý melón)

Kiwano, rohatý melón alebo aj africká uhorka sú názvy pre jedno ovocie. Pochádza z južnej Afriky a až do minulého storočia ho takmer nik okrem Afriky a Austrálie nepoznal. Žltá až oranžová šupka s rohami (odtiaľ názov rohatý melón) skrýva dužinu, ktorá na prví pohľad pripomína kivi. Dužina má sladkú, jemne pikantnú chuť a obsahuje až 80% vody. Má bližšie k uhorkám ako k melónu. Šťavnatá dužina sa používa do šalátov alebo na prípravu smoothie.

Kiwano je bohaté na vlákninu, vitamín A a E, kyselinu linolovú, zinok, vápnik, meď a antioxidanty. Ak sa snažíte zhodiť nadbytočné kilá určite zaraďte kiwano do svojho jedálnička. Okrem toho posilňuje funkcie mozgu, srdce, zlepšuje trávenie, zlepšuje zdravie kostí a chráni oči pred poškodením voľnými radikálmi.

Mangostan

Mangostan je exotické ovocie, ktoré pochádza z dažďových pralesov Malajzie a Indonézie. Ovocie má veľkosť mandarínky. Tvrdá tmavočervená až fialová šupka skrýva bielu dužinu, ktorá sa podobá mandarínke (má podobné zloženie, mesiačiky). Dužina má sladkastú chuť (pripomína chuť banánov a broskyne) a v ústach sa takmer roztápa. Môže sa jesť surové ale výbornú chuť má v džúsoch, džemoch a dezertoch.

Mangostan je bohatým zdrojom xantónov, čo je druh antioxidantov. Predpokladá sa, že xantóny majú protirakovinové a protizápalové vlastnosti. Okrem toho obsahuje toto ovocie aj veľa vlákniny, vitamínov A a C, železo a vápnik. Pomáha znižovať hladinu cukru v krvi, podporuje imunitný systém, trávenie a zdravie srdca.

Cherimoya

Cherimoya je ovocie, ktoré pochádza z oblasti Peru, Ekvádora a Kolumbie. Môžete ho poznať aj pod prezývkou cukrové jablko alebo pudingové jablko. Má tvar srdca, zelenú, hrubú ale mäkkú šupku. Chuťou môže pripomínať hrušku, banán, vanilku a jahody (v závislosti od odrody) Pod šupkou sa skrýva krémová dužina s čiernymi jadierkami. Výborne sa hodí do ovocných šalátov, smoothie a dezertov. Hovorí sa mu aj zmrzlinové ovocie. Stačí ho dať tesne pred konzumáciou do chladničky schladiť, potom ho len vyberte, prekrojte a chladnú sladkú dužinu jete lyžičkou priamo zo šupky.

Cherimoya je bohatým zdrojom vitamínu C, draslíka, horčíka, vápnika, medi a fosforu.

Exotické ovocie. Cherimoya

Miracle fruit (zázračné ovocie)

Zázračné ovocie pochádza zo západnej Afriky. Ide o menšie červené bobule plné vitamínov A, C, E a K, flavonoidov a množstva aminokyselín. Miracle fruit má naozaj jednu zázračnú vlastnosť, podľa ktorej dostalo pomenovanie. Dokáže zmeniť horkú a kyslú chuť jedál na sladkú. Ako? Ovocie obsahuje bielkovinu miraculín, ktorá sa viaže na chuťové poháriky a mení ich vnímanie chuti. Ak si dáte bobule pred kyslím jedlom budete ho cítiť ako sladké.

Toto exotické ovocie sa používa ako prírodné sladidlo. Ak držíte diétu a vyhýbate sa cukrom môže vám zázračné ovocie pomôcť zahnať chuť na sladké. Každá bobuľa má len 1 kalóriu a neobsahuje tuk- Podporuje imunitný systém, zdravie kostí a aj zraku. Tiež podporuje zrážanie krvi, správnu funkčnosť reprodukčného systému a funkcií mozgu.

Vodný melón Densuke – exotické ovocie pre labužníkov

Nie je melón ako melón. Ak chcete naozaj lahodný a sladký vodný melón vyberte si vzácny druh Densuke. Tieto melóny sa pestujú len na jednom jedinom mieste na svete, na ostrove Hokkaido v severnom Japonsku. Práve tu sú ideálne podmienky na pestovanie tejto lahôdky (špecifické podnebie, vulkanická pôda bohatá na minerály). Pestovanie týchto melónov si vyžaduje veľa priestoru, veľa vody a aj veľa pozornosti (melóny sa počas rastu pravidelne otáčajú aby sa zabezpečilo ich rovnomenné sfarbenie a zabránilo sa ich deformácii. Melón Densuke má tmavú až čiernu šupku a červenú šťavnatú sladučkú dužinu takmer bez zrniečok. Ide o kráľa melónov a každý kus sa predáva na aukcii. Cena sa môže vyšplhať až na 6 000 dolárov za kus.

ZDROJ:

medicinenet.com/tropical_fruit_pictures_slideshow/article.htm

liveeatlearn.com/exotic-fruits/

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY