2.7 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Fakty a mýty: Voda

Možno si myslíte, že na vode nie je nič zaujímavé. Napriek tomu existuje množstvo mýtov, ktoré súvisia s vodou, hydratáciou a aj pitím vody. Voda je dobrá a aj zdravá, o tom niet pochybností. Ľudský organizmus je tvorený z viac ako 60% vody. Aby všetko fungovalo tak ako má vodu jednoducho potrebujeme. Pomáha regulovať telesnú teplotu, napomáha tráveniu, chráni mozog a miechu a veľa ďalšieho. Viete ale koľko vody denne potrebujeme a prečo?

Fakty a mýty

Denne musím vypiť 8 pohárov vody ( cca 3 litre).

Koľko vody by ste mali denne prijať záleží od množstva podmienok. Ak je vonku teplo organizmus stráca tekutiny rýchlejšie, ak je vaša práca fyzicky náročná alebo ak športujete tiež strácate veľa tekutín. Voda sa z organizmu odparuje, vydychujete ju, vypotíte a aj vymočíte. Pokiaľ ale nič nerobíte a vonku nie je ani teplo ani zima mali by ste denne vypiť približne 30 až 45 ml vody na kilogram hmotnosti. Dojčatá potrebujú približne 120 až 180 ml vody na 1 kg hmotnosti.

Voda. Zmrzlina

Ideálne ste hydratovaní ak necítite smäd. Do pitného režimu môžete pripočítať aj stravu, ktorú skonzumujete ako napríklad polievky, zmrzlina alebo ovocie. Napríklad červený melón obsahuje až 95% vody.

Voda vyplavuje z tela toxíny a odpadové látky

Nie. Voda nevyplavuje, neneutralizuje a ani neničí toxíny vo vašom tele. To všetko majú na starosti obličky. Obličky využívajú vodu pri filtrácii a na to, aby odstránili odpad a toxíny z krvného obehu.  Ak nemáte dostatok tekutín obličky nemôžu efektívne pracovať a toxíny sa tak hromadia v tele.

Balená voda je lepšia ako voda z vodovodného kohútika

Aj keď je v niektorých častiach sveta pitnej vody nedostatok my jej tu máme dosť. Pitnou vodou u nás aj splachujeme WC. Na jej nezávadnosť dohliadajú úrady verejného zdravotníctva a môžete ju pokojne piť. Balená voda môže byť ochutená, ale neznamená to, že je lepšia než voda z vodovodného kohútika. Navyše, voda z kohútika môže často obsahovať vápnik a/alebo horčík a ďalšie zložky (tvrdá voda), ktoré majú na organizmus priaznivý vplyv.

Balená voda tieto zložky neobsahuje a navyše je drahšia než voda z vodovodného kohútika. Iné je ak si zakúpite minerálne vody, ktoré sa vyznačujú oveľa vyšším obsahom minerálov a stopových prvkov. Aj keď sú minerálne vody zdravé nie je vhodné ich piť každý deň a nahrádzať nimi obyčajnú vodu. O tom ale viac v inom článku.

Voda z kohútika

Čistá voda udržuje pleť mladú a hydratovanú

Dehydratácia sa môže podpísať na vzhľade a kvalite pleti, to je pravda. Ak ale budete piť veľa vody len preto aby ste si udržali hydratovanú pokožku neuspejete. Na stav pleti vplýva viacero faktorov – od genetiky, cez kozmetiku, ktorú používate až po vonkajšie poveternostné vplyvy. Voda, ktorú pijete má na pleť minimálny vplyv. Ak si chcete udržať hydratovanú pleť vsaďte na kozmetiku s hydratačnými zložkami ako kyselina hyalurónová alebo retinol, ktoré okrem udržania vlhkosti podporia aj regeneráciu kožných buniek.

Ak máte suchú pleť pitím veľkého množstva vody ju nezvlhčíte. Suchá pleť je spájaná s nízkou tvorbou kožného mazu, ktorý zabraňuje strate (odparovaniu) vody z pokožky.

Pitím vody schudnem

Nie, toto je jeden z najrozšírenejších mýtov na svete. Pitím vody neschudnete ale môže vám byť v tomto smere nápomocná. Stačí ak sladené nápoje nahradíte čistou vodou. Na rozdiel od limonád plných cukrov, pitím čistej vody neprijmete ani jednu kalóriu, takže z nej určite nepriberiete.

Niektoré výskumy dokázali, že pitie vody navyše môže zvyšovať metabolizmus (termogenéza vyvolaná vodou) a môže mierne zvýšiť množstvo spálených kalórií za deň (cca 200 kalórií). Na potvrdenie sú ale potrebné ďalšie výskumy.

Ak cítim smäd som dehydratovaný

Áno aj nie. Ak začnete cítiť smäd určite sa napite čo najskôr. Nemusí ísť ale hneď o symptóm dehydratácie. Smäd môžete pomerne často pocítiť keď sa v krvi zvýši koncentrácia chemikálií čo i len o 1%. Samotná dehydratácia je závažnejší problém, ktorý sa prejavuje viacerými príznakmi ako extrémny smäd, menej časté močenia, závraty,…

Balená voda

Pitie priveľkého množstva vody nespôsobuje zdravotné problémy

Kým zdravím ľuďom nadmerné množstvo vody nespôsobí žiadne problémy sú ľudia, ktorí by si mali na množstvo prijatej vody dávať pozor. Ľudia s vysokým krvným tlakom, niektorými srdcovými chorobami alebo opuchom dolných končatín by sa nadmernej spotreba vody mali vyhýbať.

Ak ste v minulosti trpeli problémami s obličkami alebo podstúpili transplantáciu  obličky a chcete príjem vody zvýšiť porozprávajte sa o tom s lekárom.

Plastovú fľašu na vodu by som nemal používať opakovane

Toto je fakt. Plastové fľaše môžu predstavovať riziko ak ich opakovane používate. Zistilo sa, že pri niekoľkonásobnom použití sa začnú z plastových fliaš uvoľňovať stovky rôznych chemikálií, vrátane látok, ktoré sú škodlivé pre zdravie.

Ak cítim únavu mal by som sa napiť

Pokiaľ nie je na únavu zjavný dôvod tak môže ísť o jeden z príznakov dehydratácie. Nemusíte ani cvičiť, potiť sa alebo byť chorý, tekutiny strácate dýchaním, močením, odparovaním z povrchu kože.

Tabletky stačí zapiť trochou vody

Ak pri užití tabletky vypijete len trochu vody (aby ste dostali tabletku do krku) nerobíte dobre. Tabletka sa vám môže zaseknúť v pažeráku a podráždiť ho. Každú tabletku zapíjajte dostatočným množstvom vody aby prešla až do žalúdka. Voda navyše pomáha vstrebávať vitamíny rozpustné vo vode.

Voda s ovocím

Pitie alkoholu nahradí príjem vody

Nie. Alkohol a teda všetky alkoholické nápoje sú diuretiká, teda, majú močopudné účinky. Časté močenie vedie k dehydratácii. Ak pijete alkohol dajte si ku každému poháriku aj pohár vody.

Kofeín v káve má tiež močopudné účinky na organizmus. Obsah vody, ktorý káva obsahuje by mal postačovať na pokrytie deficitu vody. Pokiaľ sa ale chcete s istotou vyhnúť dehydratácii k šálke kávy si dáte aj pohár vody.

Môžem si ochutiť vodu ovocím

Áno, môžete. Vďaka tomu bude voda chutnejšia a osviežujúca. Dajte si ale pozor. Ovocie môže obsahovať množstvo patogénov (salmonelu, E.coli,…), ktorými sa môžete infikovať. Skôr ako dáte ovocie do pohára s vodou poriadne ho umyte a ak to je možné ošúpte ho. Nekrájajte ovocie nožom, ktorým ste predtým krájali surové mäso alebo je znečistený od niečoho iného.

ZDROJ

everydayhealth.com/diet-nutrition/10-myths-and-facts-about-water.aspx

webmd.com/diet/ss/slideshow-ways-you-are-drinking-water-wrong

myownwater.com/blog/myths-and-facts-about-water

Obrázky: Pixabay

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY