3.7 C
Bratislava
sobota, 23 novembra, 2024

Fakty a mýty: Anafylaktický šok

Anafylaktický šok, anafylaktická reakcia alebo jednoducho anafylaxia je život ohrozujúci stav. Ide o silnú imunitnú reakciu na alergén. Ako správne tušíte, anafylaktický šok súvisí s alergickými reakciami. Aj keď sú alergické reakcie prevažne mierne môžu prerásť do závažnejšieho stavu. Keďže ide o život ohrozujúci stav je dôležité čo najrýchlejšie poskytnúť pomoc a začať s okamžitou liečbou. V opačnom prípade môže končiť úmrtím.

Fakty o anafylaktickom šoku

Anafylaxiou sú najviac ohrození ľudia, ktorí trpia rôznymi alergiami. Pri styku s alergénom dochádza k silnej imunitnej odpovedi. Aj keď sú zväčša príznaky alergie miernejšie môže prerásť kedykoľvek do anafylaktického šoku.

Anafylaxia môže nastať behom pár sekúnd až 30 minút (zriedkavo aj viac) od vystavenia sa alergénu

Ak ste pri styku s alergénom  mali anafylaktický šok pravdepodobne ho budete mať aj pri ďalšom kontakte so spúšťačom.

Je jedno či máte potravinovú alergiu, alebo sa u vás spustí alergická reakcia po bodnutí hmyzom, kedykoľvek môže prejsť do život ohrozujúceho stavu. Medzi typické prípady tohto zdravotného stavu patria

  • Kožné reakcie (žihľavka, začervenanie kože, bledá koža, svrbenie)
  • Nízky krvný tlak
  • Opuchnutý jazyk a/alebo hrdlo (problémy s dýchaním)
  • Slabý a rýchly pulz
  • Nevoľnosť, vracanie, hnačka
  • Závraty, mdloby

Fakty a mýty

Testy na alergiu odhalia či môžem dostať anafylaktický šok

Nie. Testy na alergiu len odhalia na čo ste alergickí. Nepovedia aká silná bude odpoveď vášho imunitného systému na alergén pri ďalšom kontakte. Neriskujte a keď viete na čo ste alergický vyhnite sa tomu.

Ak som mal miernu alergickú reakciu na spúšťač anafylaxie sa obávať nemusím

Riziko anafylaktického šoku je rovnaké u každého, kto má alergiu. Ak ste v minulosti mali miernu alergickú reakciu pri styku s alergénom nemusí to platiť vždy. Váš imunitný systém môže pri ďalšom styku s alergénom zareagovať oveľa silnejšie a spôsobiť anafylaxiu.

Prvé alergické reakcie bývajú často miernejšie nemusíte si ich ani všimnúť. Ak si myslíte, že miernu alergiu zvládnete a vystavíte sa alergénu zas majte na pamäti, že anafylaktický šok sa môže objaviť kedykoľvek, pri druhom, treťom, piatom či desiatom vystavení alergénu.

Anafylaktický šok
Image by Freepik

Alergické reakcie sa postupne zhoršujú

Nie, aspoň to nie je pravidlo. Pri potravinových alergiách závažnosť alergickej reakcie môže byť rôzna. Nevie sa presne od čoho to závisí ale predpokladá sa, že je za tým množstvo prijatého alergénu, ďalšie jedlo, ktoré ste zjedli a ďalšie ochorenia, ktorými trpíte (prechladnutie, astma, kašeľ,…).

Anafylaktický šok nastane okamžite

Po vystavení alergénu sa môže anafylaxia prejaviť do 5 až 30 minút. Existujú aj prípady, kedy sa príznaky anafylaxie prejavili aj hodinu po kontakte s alergénom.

Anafylaxia sa dá liečiť voľne predajnými liekmi

Nie. Na anafylaktický šok žiadne voľnopredajné lieky nezaberú. Dá sa liečiť len adrenalínom. Pacienti, u ktorých je riziko anafilaxie vyššie zvyčajne pri sebe nosia adrenalínové pero (je len na lekársky predpis), v ktorom je potrebná dávka adrenalínu. Použite ho vždy, keď sa objavia príznaky anafilaxie a nečakajte kým zmiznú. Čím dlhšie budete s podaním adrenalínu otáľať tým rýchlejšie sa bude zdravotný stav zhoršovať.

Dostal som dávku adrenalínu, anafylaxia je už minulosťou

Anafylaxia sa môže v priebehu pár hodín vrátiť. Ak sa u vás zdravotný stav po podaní adrenalínu zlepšil mali by ste ísť alebo zostať v nemocnici a byť pod dohľadom lekárov.

Antihistaminiká, ak sa podajú včas môžu anafylaktický šok zastaviť

Nie. Antihistaminiká zastavujú len histamín, čo je len jeden zo zápalových mediátorov, ktorý sa pri alergickej reakcii do organizmu uvoľňuje. Pri anafylaktickom šoku sa do organizmu uvoľňuje množstvo rôznych chemikálií, reakcia imunitného systému sa týka celého organizmu (nie len miesta, kde prišiel organizmus do styku s alergénom). Zastavením histamínu nezastavíte uvoľňovanie ďalších látok.

Trvá asi 30 minút kým antihistaminiká zaberú. Počas tej doby môže pacient pri anafylaktickom šoku aj zomrieť.

Adrenalín je nebezpečný

Adrenalín v adrenalínovom pere sa podáva do stehenného svalu. Začne účinkovať behom pár minút. Zmierni opuch a dýchavičnosť a zlepší krvný obeh. Taktiež spomalí tvorbu látok spôsobujúcich zápal. Čím skôr sa pri anafylaxii podá tým lepšie. Pacienti, u ktorých je riziko prepuknutia anafylaxie nosia adrenalínové pero so sebou a je to pre nich jediná šanca na záchranu života ak u nich prepukne anafylaktický šok.

Anafylaktický šok
Image by Freepik

Ak nie sú prítomné príznaky anafylaxie na koži nejde o anafilaxiu

Symptómy na koži nemusia byť pri každom anafylaktickom šoku. U 10% anafylaktických reakcií nie sú vôbec, alebo sa vyskytnú až neskôr. Preto je dobré sa pri podozrení na tento zdravotný stav zamerať aj na iné ako kožné symptómy (nízky krvný tlak, opuchnutý jazyk, hrdlo, problémy s dýchaním, zrýchlený pulz,…).

Neprišiel som do kontaktu s alergénom preto nejde o anafylaxiu

Príčinou vzniku anafylaktického šoku je kontakt s alergénom. Problém je v tom, že veľa ľudí nevie, že trpia alergiou a preto príznaky nepripisujú anafylaxii. Ak prídete prvýkrát do styku s alergénom môže byť alergická reakcia mierna a vy si ju ani nevšimnete. Pri ďalšom kontakte už môže alergická reakcia prerásť do oveľa silnejšej alergickej reakcie až anafylaxii.

Ďalším spúšťačom, s ktorým neprichádzate často do kontaktu môžu byť lieky alebo bodnutie hmyzom. Ak príčina vzniku anafylaxie nie je známa ide o idiopatickú anafylaxiu.  V tomto prípade je lepšie obrátiť sa na lekárov, ktorí môžu zistiť na čo ste alergický.

ZDROJ:

cottonique.com/pages/anaphylaxis-myths-and-facts

sparepensinschools.uk/top-5-myths-about-anaphylaxis/

ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6317446/

Obrázky: Pixabay, Freepik

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY