Antibiotiká sa v dnešnej dobe používajú bežne na liečbu množstva chorôb. Najčastejšie vám ich lekár predpíše pri infekčnom bakteriálnom ochorení. Fungujú jednoducho, zabíjajú a zabraňujú množeniu baktérií. Tieto liečivá fungujú len pri bakteriálnom ochorení, pokiaľ je pôvodcom ochorenie vírus nepomôžu vám.
Antibiotiká: História
Antibiotikum je slovo, ktorým sa označuje akákoľvek látka, ktorá zastavuje rast baktérií. Môže ísť ako o prírodné látky tak aj syntetické, vytvorené v laboratóriu.
Antibiotiká sa spájajú s menom Alexander Fleming. Tento britský vedec objavil v roku 1928 prvé antibiotikum, penicilín. Jeho objav bol v podstate náhodný, keď si všimol, že baktérie Staphylococcus zničila rastúca pleseň. Vďaka tomu sa podarilo zistiť, že plesne dokážu vytvárať látky ničiace baktérie.
Trvalo asi 10 rokov, kým sa penicilín dostal medzi ľudí a od konca 40 rokov sa stal dostupný pre širokú verejnosť.
Antibiotiká, alebo skôr plesne, ktoré dokázali zničiť baktérie sa ale používali už skôr, oveľa skôr. Zachovali sa papyrusy (1500 rokov p.n.l), na ktorých egyptskí lekári používali na liečbu plesnivý chlieb.
Antibiotiká: Súčasnosť
Antibiotiká počas tohto obdobia zachránili milióny životov. Ľudia ich ale užívali aj keď nemuseli, pri vírusových alebo pri miernych bakteriálnych infekciách čo prispelo k rezistencii na antibiotiká. O tom ale v inom článku. Pravdou je, že antibiotiká patria medzi celosvetovo používané lieky, každý o nich počul, takmer každý ich už v živote užíval a napriek tomu existuje okolo nich množstvo mýtov a poloprávd.
Fakty a mýty
Antibiotiká je potrebné užívať od prvých príznakov prechladnutia (chrípky)
Nie. Nádcha a aj chrípka sú vírusové ochorenia na ktoré antibiotiká nezaberú. Pokiaľ sa ale u vás rozvinie aj ďalšia infekcia a spôsobí napríklad zápal pľúc môže vám lekár predpísať tieto lieky.
Môžem prestať užívať antibiotiká ak sa už cítim lepšie
Nie. Tieto lieky by ste mali užívať tak dlho ako vám povie lekár. Pokiaľ prestanete s ich užívaním priskoro môže sa stať, že niektoré baktérie prežijú, začnú sa množiť a vám sa ochorenie vráti.
Môžem užívať antibiotiká, ktoré užíva môj partner / partnerka
Nie. Nie všetky antibiotiká sú účinné proti všetkým baktériám. U vás môže byť príčinou infekcie iná baktéria ako u partnera. Ak vezmete antibiotiká partnerovi nebude mať dostatok liekov on na porazenie baktérií a vyliečenie sa.
Antibiotiká by ste nemali ani zamieňať. Ak ste užívali lieky na infekciu močových ciest nezaberú vám ak máte práve angínu. Rôzne antibiotiká liečia rôzne bakteriálne infekcie.
Tieto lieky ma ochránia pred infikovaním sa / ochorením
Nie. Tieto lieky nezabránia tomu aby ste ochoreli. Ich úlohou je ničiť baktérie a kým v organizme baktérie nemáte nemajú čo ničiť. Pokiaľ ich začnete užívať môžu sa prejaviť ich vedľajšie účinky a vy si môžete vybudovať na ne rezistenciu. Ak ochoriete nemusia zabrať. Pokiaľ sa chcete chrániť pred ochorením stačí len dodržiavať pár odporúčaní ako zdravé stravovanie, pohyb, v čase sezóny chrípky zvýšte príjem vitamínu C. Dobrý spôsob ako zlepšiť vlastnú imunitu je aj otužovanie.
Antibiotiká by sa nemali užívať s inými liekmi
Áno aj nie
. Záleží to od toho aké lieky užívate. Ak vám lekár predpíše antibiotické lieky povedzte mu aké ďalšie lieky užívate. Len lekár vám vie najlepšie poradiť či sa účinnosť liekov navzájom neovplyvňuje alebo vám môže odporučiť prestať lieky užívať.
Alkohol s antibiotikami sa nesmie užívať
Áno, toto je pravda. Alkohol môže s antibiotikami interagovať, takže počas liečby by ste nemali piť alkoholické nápoje. Navyše, samotné lieky dosť zaťažujú pečeň a obličky, ak tieto orgány zaťažíte aj alkoholom nemusí to dopadnúť dobre.
Antibiotiká je dobré užívať vždy keď som chorý
Nie a ani lekár vám nepredpíše na každú chorobu antibiotikum. Podľa odhadov sa viac ako tretina antibiotík predpísala zbytočne. Nadmerné užívanie týchto liekov vedie k rezistencii na antibiotiká. Ak máte len miernu infekciu alebo je ochorenie spôsobené vírusom antibiotiká nepotrebujete. Imunitný systém je dostatočne silný na to, aby si s týmito zdravotnými problémami poradil. Liečba antibiotikami je vhodná ak ide o silnejšiu bakteriálnu infekciu alebo ak sa u vás vyskytla ďalšia, sekundárna infekcia.
Za rezistenciu na antibiotiká si môžem sám
Nie. Nie je to váš organizmus, ktorý sa stal odolným voči antibiotikám ale baktérie. Navyše, baktérie si túto rezistenciu môžu prenášať medzi sebou. Za rezistenciu môže viacero faktorov ako napríklad nedoužívanie antibiotík počas ochorenia alebo ich užívanie aj keď to nie je potrebné. Baktérie tak mali dostatok času naučiť sa ako sa proti týmto liekom brániť.
Neužíval som antibiotiká, takže nemôžem mať ochorenie, ktoré je na ne rezistentné
Je jedno či ste užívali alebo neužívali antibiotiká. Odolné voči týmto liekom sú baktérie, ktoré vás môžu kedykoľvek infikovať. Asi 10% ľudí má v sebe baktérie, ktoré sú voči antibiotikám odolné.
Ak mi nezaberie jedno antibiotikum zaberie druhé
Áno aj nie, Záleží to od typu baktérie, ktorou ste infikovaní. V súčasnosti je ale počet multirezistentných baktérií dosť široký a stále sa rozširuje. Len v roku 2019 bolo 1,27 milióna úmrtí v dôsledku rezistencie na antibiotiká a viac ako 3,5 milióna úmrtí s touto rezistenciou súvisí. Aj preto sa výskum zameriava na vývoj nových liekov, chce to ale ešte veľa času a aj financií. Navyše, mnoho liekov nemusí prejsť testami.
ZDROJ:
news-medical.net/health/The-History-of-Antibiotics.aspx
nfid.org/7-key-facts-you-should-know-about-antibiotics/
antibioticresearch.org.uk/about-antibiotic-resistance/bacterial-infections/myths-about-antibiotic-resistance/
Obrázky: pixabay.com.