Bipolárna porucha je psychické ochorenie, pre ktoré je typické striedanie období mánie a depresie. V nedávnej minulosti ste toto ochorenie mohli poznať aj pod názvom maniodepresívna psychóza. Bez liečby má bipolárna porucha tendenciu sa zhoršovať, preto je dobré vyhľadať pomoc čo najskôr.
Striedanie nálad
je pre ľudí bežné. Vzostupy aj pády nálady zažívame počas celého roka všetci. U ľudí s bipolárnou poruchou sú ale vzostupy aj pády oveľa závažnejšie. Každá epizóda môže trvať týždne až mesiace a môže prerásť do úplného opaku.
Toto psychické ochorenie postihuje v rovnakej miere mužov aj ženy. Trpí ním približne 5% populácie (vrátane menej rozvinutých prípadov). Významnú úlohu v rozvoji ochorenia zohráva genetika. Ak má jeden z rodičov bipolárnu poruchu je až 5% riziko, že sa rozvinie aj u dieťaťa. Pokiaľ majú ochorenie obaja rodičia riziko je až 30%.
Fakty a mýty
Ľudia s bipolárnou poruchou sú len náladoví
Nie. Medzi náladovosťou a zmenami nálad a bipolárnou poruchou sú rozdiely. Ráno sa zobudíte ospalí a nevrlí, na obed budete podráždení a večer strávite šťastní s priateľmi je bežné a neznamená to, že máte duševné ochorenie. Pri bipolárnej poruche trvajú fázy mánie alebo depresie podstatne dlhšie, niekoľko hodín, dní alebo dokonca týždňov.
Bipolárna porucha je zriedkavé ochorenie
Nie. Aj keď nie je tak bežná ako iné duševné choroby ide o jedno z najzávažnejších psychických ochorení. Rozvinutou bipolárnou poruchou trpí niečo nad 2% populácie. Existujú ale aj iné formy bipolárnej poruchy a tá postihuje viac ako 5% populácie.
Existuje viac typov bipolárnej poruchy
Áno. Poznáme viac typov maniodepresivnej psychóza, ktoré sa od seba líšia
- Bipolárna porucha I – zahŕňa aspoň jednu manickú epizódu, ktorá trvá aspoň 7 dní
- Bipolárna porucha II – zahŕňa depresívnu aj hypomanická epizódu
- Cyklotymická porucha (cyklotýmia) – kolísanie nálad medzi manickou a depresívnou fázou
Manickú a depresívnu epizódu môžu pacienti zažívať aj súčasne.
Pri bipolárnej poruche je najčastejšou fázou mánia
Táto psychická porucha sa vyznačuje širokou škálou porúch nálad, vrátane mánie, hypomanie a depresie. Aby mohla byť diagnostikovaná musí pacient zažiť aspoň jednu manickú epizódu. Príznaky a ich závažnosť sa u pacientov líšia.
Mánia – stav vysokej aktivity, vzrušenie až povznesenej nálady. V tomto stave majú ľudia často narušený úsudok, sú veľkými optimistami, môžu mať halucinácie a pocit odtrhnutia od reality.
Hypománia je slabšia forma mánie.
Depresia – pokles energie, smútok, bez nálady.
Tieto pocity prežívajú ľudia pri bipolárnej poruche. Nie je ale nezvyčajné ak ľudia pociťujú zároveň depresívne aj manické symptómy.
Bipolárna porucha sa u detí nevyskytuje
U detí sa bipolárna porucha môže vyskytnúť už vo veku 6 rokov. Náchylnejšie na ňu sú deti, ktorých rodičia touto chorobou trpia. U detí sa psychická porucha prejavuje rýchlymi zmenami nálad. Fáza depresie a mánie sa u nich môže striedať aj viackrát za deň. U dospelých môže jedna fáza trvať dni až týždne.
U detí sa bipolárna porucha často vyskytuje aj s ďalšími stavmi, ako napríklad ADHD, čo môže výrazne sťažiť diagnostikovanie.
Liečba bipolárnej poruchy nie je účinná
Opak je pravdou. Až 30% ľudí sa môže z bipolárnej poruchy vyliečiť a u viac ako 40% pacientov môže liečba výrazne zmierniť príznaky. Pacienti môže prejsť aj do remisie v rôznych obdobiach svojho života. Samotná liečba začína účinkovať už do pol roka. Pravdou ale je, že u cca 70% pacientov sa choroba môže znova objaviť do roka po vysadení liekov. Preto je potrebné aby bol pacient pod dohľadom lekára aj po vyliečení.
Bipolárna porucha je dôvod prečo nemôžem pracovať
Pri správnej liečbe a dodržiavaní liečebných postupov môžu ľudia s týmto duševným ochorením pracovať a dosiahnuť aj pracovné úspechy.
Ľudia s touto poruchou sú stále chorí
Nie. Aj keď sú pre bipolárnu poruchu typické manické a depresívne epizódy u väčšiny ľudí sú medzi epizódamii obdobia stability. V tomto období môžu zotrvať mesiace aj roky. Všetko závisí od konkrétneho človeka.
Alkohol a drogy spôsobujú bipolárnu poruchu
Nie. Alkohol a drogy nie sú príčinou vzniku bipolárnej poruchy môžu ale jej príznaky zhoršiť.
Ak sa cítim dobre, mám ochorenie pod kontrolou môžem prestať užívať lieky
Lieky by ste svojvoľne nemali nikdy vysadiť. Aj keď príznaky istý čas nemáte lieky vám pomáhajú predchádzať recidíve. Skôr ako prestanete užívať lieky poraďte sa o tom so svojim lekárom. Okrem liekov sa pri liečbe používajú aj kognitívno-behaviorálne terapie a terapie zamerané na rodinu. Čo je pre vás najlepšie vám odporučí lekár.
Manická epizóda je zábavná a veselá
Nie, ani jedna z fáz ochorenia nie je zábavná, veselá a ani vzrušujúca, aj keď sa to navonok môže zdať. V manickej epizóde sú pacienti veselí, cítia sa dobre, majú veľa energie, vydržia dlho nespať, … Z tohto stavu ale môžu rýchlo prejsť do stavu podráždenia, ich správanie je nepredvídateľné a majú horší úsudok. Často sa správajú impulzívne, čo môže viesť k neuváženým rozhodnutiam a vystaveniu sa riziku. Výsledok môže mať negatívne následky vo vzťahu, v práci, v oblasti financií alebo zdraví.
V manickej fáze môžu robiť ľudia veci, ktoré by bežne nerobili. Môžu mať neviazaný pohlavný styk a infikovať sa pohlavne prenosnou chorobou, môžu si zobrať vysokú pôžičku, ktorú nemajú z čoho platiť alebo len tak dať výpoveď v práci. Aj keď sa počas tejto fázy cítia dobre a plní energie a nadšenia výsledok ich činov nemusí byť dobrý.
Ak mám bipolárnu poruchu iné problémy s duševným zdravím nebudem mať
Je veľa pacientov, ktorý spolu s touto poruchou majú aj iné duševné poruchy. Medzi tie najčastejšie patrí úzkosť, ADHD, poruchy príjmu potravy a nadmerné užívanie alkoholu alebo drog.
Bipolárna porucha ovplyvňuje len náladu
Nie. Okrem nálady vplýva ochorenie aj na vašu energiu a spánok. V každej fáze vplýva ochorenie na niečo iné. V manickej fáze môžete mať nedostatok spánku, viac riskujete, rýchlo rozprávate. V depresívnej fáze cítite únavu, nemáte energiu, môžete schudnúť a mať problémy so sústredením.
ZDROJ
nami.org/bipolar-and-related-disorders/myths-and-facts-of-bipolar-disorder/
heretohelp.bc.ca/factsheet/bipolar-disorder-myths-and-facts
webmd.com/bipolar-disorder/bipolar-disorder-myths-facts
Obrázky: pixabay.com, wikimedia commons