Chronická obštrukčná choroba pľúc je nevyliečiteľné napredujúce ochorenie pľúc, ktoré spôsobuje obmedzený prietok vzduchu. Ide o pomerne rozšírené ochorenie. Podľa odhadov má CHOCHP viac ako 65 miliónov ľudí na svete a je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtia na svete. Každý rok pribudnú asi 3 milióny nových prípadov.
Čo je chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP)
CHOCHP je ochorenie, pri ktorom dochádza k obmedzeniu prietoku vzduchu. Následkom sú problémy s dýchaním. Toto ochorenie pľúc má dve formy a väčšina pacientov trpí oboma.
- Chronická bronchitída – chronický zápal dýchacích ciest, ktorý spôsobuje opuch a zúženie dýchacích ciest.
- Emfyzém – poškodenie alveol (pľúcnych mechúrikov). Tie následne nedokážu prenášať dostatok kyslíka do krvného obehu a tiež zachytávajú zatuchnutý vzduch v pľúcach. Výsledkom je menší priestor v pľúcach na výmenu čerstvého vzduchu.
Medzi typické príznaky chronickej obštrukčnej choroby pľúc patrí kašeľ a dýchavičnosť. Tieto príznaky sa časom zhoršujú. Aj každodenné činnosti ako je napríklad obliekanie sa alebo obúvanie môže byť pre pacienta časom náročné a zadýcha sa pritom.
Prvé príznaky väčšina pacientov ignoruje a dúfa, že prejdú. Aj z toho hľadiska sa predpokladá, že výskyt chronickej obštrukčnej choroby pľúc je vyšší.
Fakty a mýty
Aj keď je CHOCHP rozšírené ochorenie koluje okolo neho množstvo mýtov, ktoré môžu pacientov vystrašiť. Ako to s CHOCHP naozaj je?
CHOCHP je zriedkavé ochorenie
Nie, ani nie. Podľa WHO toto ochorenie bolo príčinou viac ako 3,23 miliónov úmrtí v roku 2019. V roku 2021 na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc umrelo viac ako 3,5 milióna ľudí.
Chronická obštrukčná choroba pľúc sa týka len fajčiarov
Nie, problémy s dýchaním spôsobené touto chorobou nemusia súvisieť len s fajčením. Pravdou je, že viac ako 75% pacientov fajčia cigarety alebo fajčili v minulosti. Existujú aj ďalšie príčiny rozvoja CHOCHP- Patria medzi ne
- Vystavenie pasívnemu fajčeniu alebo iným látkam, ktoré znečisťujú ovzdušie (chemikálie, nebezpečné výpary, kremičitý prach, …)
- Genetická porucha – nedostatok alfa-1 antitrypsínu
- Ak žijete v krajine, kde sa na varenie a ohrievanie používa vnútorný krb na drevo (dym z kachlí)
Prestať fajčiť mi už nepomôže
Nikdy nie je neskoro prestať fajčiť. Aj keď vám bola diagnostikovaná CHOCHP môžete jej postup spomaliť, zastaviť a zmierniť príznaky ochorenie. Už do dvoch mesiacov bez cigariet sa môže funkcia vašich pľúc zlepšiť, po cca 9 mesiacoch sa kašeľ a aj dýchavičnosť výraznejšie zmiernia. Aj keď sa z ochorenie nevyliečite môžete ho výrazne spomaliť.
Na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc neexistuje účinná liečba
Aj keď ide o nevyliečiteľné ochorenie dá sa liečiť. Správnou liečbou sa pacientovi uľahčí dýchanie čím sa skvalitní jeho život. Pokiaľ je CHOCHP spôsobené emfyzémom môže vám lekár odporúčať používať kyslík. Ak je dôvodom chronická bronchitída môže vám predpísať bronchodilatátory alebo inhalačné kortikosteroidy.
V pokročilom štádiu môže byť účinný aj chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstránia poškodené časti pľúc alebo transplantácia pľúc.
Ak mám CHOCHP nemôžem cvičiť
Dýchavičnosť, kašeľ, únava,… príznaky CHOCHP spôsobujú, že cvičenie je pre vás náročné a naozaj ťažké. Určite sa ale fyzickej aktivity nevzdávajte. Cvičenie chorobu nezhoršuje, práve naopak. Aktivity, primerané vášmu stavu môžu zmierniť príznaky CHOCHP, posilniť zdravie srdca a zmierniť stres. Pri cvičení si budujete svalovú hmotu a výdrž. Ak stratíte výdrž zhorší sa vaša dýchavičnosť.
Pre ľudí s CHOCHP je ťažké začať cvičiť, ale môžete sa poradiť s terapeutom o vhodných cvikoch a technike dýchania. Pohybová aktivita (chôdza, bicyklovanie) v kombinácii so strečingom alebo posilňovaním 3 – 4 krát do týždňa sú pre pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc ideálne. Pred ale aj po cvičení vzduch z pľúc pomaly vydychujte. Výdych by mal trvať dvakrát dlhšie než nádych. Len tak dostanete čo najviac starého vzduchu z pľúc von a nahradíte ho čerstvým.
Chronická obštrukčná choroba pľúc sa týka len pľúc
Aj keď chronická obštrukčná choroba pľúc postihuje iba tkanivo pľúc negatívne pôsobí aj na celý organizmus. Málo kyslíka v krvi núti srdce ťažšie pracovať aby sa to málo kyslíka dostalo kde má. Takto dochádza k vzniku rôznych srdcových chorôb, zvýšeniu krvného tlaku a, zvyšuje sa riziko srdcového infarktu.
Existujú názory, že CHOCHP sa spája so systémovým zápalom, ktorý môže zhoršovať iné choroby alebo zvyšovať riziko ich vzniku.
Chronická obštrukčná pľúcna choroba postihuje len mužov
Nie. Chronická obštrukčná choroba pľúc sa vyskytuje u mužov aj žien. V súčasnosti umiera na toto ochorenie ale viac žien než mužov. Vysokým rizikovým faktorom je fajčenie. Existujú ale aj predpoklady, že estrogén (ženský hormón) zvyšuje citlivosť na chemické látky, ktoré sú v tabakovom dyme, čo môže viesť k rýchlejšiemu rozvoju ochorenia. Presná príčina, prečo ženy umierajú na CHOCHP častejšie ako muži sa nevie a je stále predmetom skúmania.
CHOCHP sa rozvinie len u starších ľudí
CHOCHP sa častejšie vyskytuje u starších ľudí ale môže sa rozvinúť aj u mladých. U pacientov, u ktorých bola chronická obštrukčná choroba pľúc diagnostikovaná pred 50 rokom života je často spôsobená genetikou, a teda nedostatkom alfa-1 antitrypsínu.
Astma a CHOCHP je to isté
Nie. Obe choroby sa týkajú pľúc ale sú medzi nimi rozdiely. Prvé príznaky astmy začínajú už v detstve, spája sa s alergiami a zápalmi. Príznaky chronickej obštrukčnej choroby pľúc sa začínajú prejavovať v staršom veku, medzi 50 – 60 rokom a spájajú sa prevažne s fajčením.
Jediným príznakom CHOCHP je dýchavičnosť
Dýchavičnosť je jedným z typických príznakov CHOCHP ale nie jediným. Ďalšie symptómy, ktoré sú pre túto chorobu typické sú pretrvávajúci kašeľ, tvorba hlienu, infekcie dýchacích ciest. Môžu sa vyskytnúť aj ďalšie príznaky ako zlý spánok, úzkosť, depresia či pokles kognitívnych funkcií.
Ak mám CHOCHP zdravá strava mi nijako nepomôže
Zdravá a vyvážená strava je všeobecne prospešná pre zdravie a môže vám pomôcť ja pri CHOCHP. Ochorenia vás síce nezbaví ale viacero štúdií potvrdilo jej priazniví účinok. Zdravé stravovanie zmierňuje príznaky ochorenia, chráni pred zhoršením CHOCHP a sprievodných ochorení. Štúdie naznačujú že konzumácia ovocia, vlákniny a rýb môže znížiť riziko rozvoja CHOCHP.
ZDROJ:
templehealth.org/about/blog/5-common-myths-about-copd
medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-all-about-copd
rush.edu/news/5-myths-about-copd
health.clevelandclinic.org/coping-with-copd
Obrázky: freepik.com, pixabay.com