Cholesterol je najznámejšou zlúčeninou v ľudskom organizme. Často sa mu prikladajú všetky negatíva a môže tak za množstvo chorôb. Napriek tomu je to pre život nevyhnutná zlúčenina, ktorá je základnou zložkou membrán všetkých živočíšnych buniek. Ako to vlastne s tým cholesterolom naozaj je?
Fakty a mýty
Cholesterol je zlý
Vysoké hladiny cholesterolu sú zodpovedné za množstvo ochorení, týkajúcich sa predovšetkým kardiovaskulárneho systému. Neznamená to ale, že cholesterol je zlý. Ako bolo spomínané je základnou stavebnou jednotkou bunkových membrán to ale nie je všetko. Cholesterol hrá dôležitú úlohu pri tvorbe
- vitamínu D
- steroidných hormónov
- žlčových kyselín
Bez cholesterolu by sme jednoducho nežili. Problém, ktorý sa týka cholesterolu je v jeho množstve. Ľudský organizmus nie je vytvorený na príjem nadmerného množstva jedla. A keďže v súčasnosti o jedlo nie je núdza, nie je núdza ani o prijímanie cholesterolu. Ten, ak ho organizmus nepotrebuje sa ukladá do zásoby práve v cievach. A práve to spôsobuje problémy.
Rozlišujeme dva typy cholesterolu. Dobrý a zlý. Rozdiel medzi nimi je v transporte. Transport cholesterolu v organizme zabezpečujú lipoproteíny, čo sú látky zložené z tukov a bielkovín.
LDL – lipoproteíny s nízkou hustotou (zlý cholesterol) – transportujú cholesterol z pečene do buniek. Ak je tohto cholesterolu v tele nadbytok a bunky ho nespracujú ukladá sa (aj s vápnikom a tukmi) na stenách ciev vo forme plakov. Dochádza k postupnému zužovaniu ciev a následným zdravotným problémom (mŕtvica, infarkt,…)
HDL – lipoproteín s vysokou hustotou (dobrý cholesterol) – transportuje cholesterol z organizmu do pečene, kde sa z tela odstráni.
Dôležitejšie ako výška cholesterolu je tak pomer medzi dobrým a zlým cholesterolom.
Mám primeranú hmotnosť, nemôžem mať vysoký cholesterol
Cholesterol sa často spája s hmotnosťou. Aj keď je pravdou, že ľudia s nadváhou majú vyššie hladiny cholesterolu môžu mať rovnaké problémy aj ľudia s primeranou hmotnosťou.
Vyvážené hladiny HDL a LDL záležia od vášho stravovania ale aj genetiky. Familiárna hypercholesterolémia je pomerne bežná dedičná porucha metabolizmu cholesterolu (1:200). Jednoducho povedané, organizmus nedokáže efektívne spracovať cholesterol a ten sa hromadí.
Ľudia s primeranou hmotnosťou môžu mať vysoké hodnoty cholesterolu a ľudia s nadváhou zas môžu mať cholesterol v norme. Na hladiny cholesterolu vplýva aj genetika (až 60%), funkcia štítnej žľazy a lieky. Veľký vplyv má ale aj správna životospráva, cvičenie, strava a spánok.
Keby som mal vysoký cholesterol mal by som nejaké príznaky
Nie, pri vysokom cholesterole nemusíte mať žiadne príznaky. Odhaliť sa dá len krvnými testami.
Jediný príznak, ktorý sa s vysokým LDL spája je upchatie ciev čo môže spôsobovať bolesť na hrudníku, srdcový infarkt, mozgovú porážku, probléme s obličkami, poruchy erekcie alebo v najhoršom prípade náhlu smrť. Ide o tzv neskoré príznaky, ktoré keď sa prejavia môže byť už neskoro. Hromadenie plaku v cievach je pomalé a nenápadné. Nebudete cítiť, že sa vám tepny upchávajú a zužujú.
Vysokej hladiny cholesterolu by sa mali obávať hlavne muži
Nie, ani toto nie je úplná pravda. Vysoké hodnoty cholesterolu môžu trápiť ako mužov tak aj ženy. Faktom je, že u žien začne stúpať až keď stratia ochranné účinky estrogénu, teda po menopauze. Problémy s upchávaním ciev a následnými ochoreniami srdca sa u žien rozvinú v neskoršom veku.
Hladinu cholesterolu nedokážeme ovplyvniť
Aj keď je pravda, že zo 60% zodpovedá za hladinu cholesterolu genetika stále zostáva 40%, ktorými hladinu cholesterolu môžete ovplyvňovať. Zdravá strava, udržanie ideálnej hmotnosti, pohyb, … zdravý životný štýl môžu výrazne hladinu cholesterolu znížiť.
V neposlednom rade existujú aj lieky (statíny), ktoré cholesterol znižujú.
ZDROJ
medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-all-about-cholesterol#4.-If-I-eat-lots-of-cholesterol,-I-will-have-high-cholesterol-levels
cdc.gov/cholesterol/myths_facts.htm
npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2018_04/Poznate_hladinu_svojho_cholesterolu__Vysoke_hodnoty_mozu_za_mnoho_chorob.aspx?did=6&sdid=81&tuid=0&