1.8 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Fakty a mýty: Chrípka

Chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie dýchacích ciest. Spôsobujú ju vírusy, ktoré infikujú nos, hrdlo a v niektorých prípadoch aj pľúca. Toto ochorenie môže mať mierny priebeh ale môže viesť aj k smrti. Vírusy chrípky sú vo vzduchu celý rok. Keďže sa najčastejšie chrípka objavuje v jesenných a zimných mesiacoch hovoríme o sezónnej chrípke.

Každý z nás pravdepodobne chrípku mal. Aj keď je v súčasnosti už možné sa dať očkovať proti chrípke stále je dôvodom mnohých úmrtí. Odhaduje sa, že na sezónnu chrípku umrie ročne 290 až 650 tisíc ľudí. Aj napriek faktom, existujúcej vakcíne a osobným skúsenostiam sa okolo tohto ochorenia a očkovania môžete stretnúť s množstvom mýtov a poloprávd.

Fakty a mýty

Chrípka nie je nebezpečná

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať chrípka je nebezpečné ochorenie. Hlavne pre novorodencov, malé deti a starších ľudí (nad 65 rokov). Chrípka je tiež závažným ochorením pre malé deti a ľudí s chronickými chorobami ako astma, problémy so srdcom či cukrovka.

Očkovanie proti chrípke spôsobuje chrípku

Nie. Vakcíny proti chrípke obsahujú oslabené alebo usmrtené (inaktivované) vírusy chrípky. Infikovať sa vírusom chrípky prostredníctvom vakcíny nie je možné. Kým začne vakcína účinkovať môže to trvať aj dva týždne, počas ktorých sa chrípkou infikovať môžete.

Vakcína proti chrípke nefunguje

Funguje. Preukázalo sa, že vakcína znižuje riziko chrípkového ochorenia o 40 až 60%. Očkovať by ste sa mali dať každý rok. Vírus chrípky sa mení a je preto potrebné upraviť zloženie vakcíny. Ak ste sa dali zaočkovať minulý rok tento rok vakcína účinkovať nebude. Keďže sa vírus zmenil imunitný systém ho nerozpozná a bude sa ho snažiť všetkými možnými prostriedkami. Ak sa očkovať dáte aj tento rok imunita nový typ vírusu chrípky rozpozná a zničí ho skôr ako sa stihne v organizme rozmnožiť.

Zmeny, mutácie chrípkového vírusu sleduje WHO, ktorá aj upravuje zloženie vakcín.

Som zdravý, očkovanie nepotrebujem

Vírusom chrípky sa každý rok infikuje až 20% dospelých ľudí. Aj keď ste zdravý môžete sa infikovať. Následne môžete chrípku preniesť na ľudí, ktorí sa z nejakého dôvodu nemôžu dať očkovať. Pravdou je, že ochorenie môže mať u zdravých ľudí miernejší priebeh ale môže vás dostať do postele s horúčkou alebo aj do nemocnice.

V chladnom počasí dostanem určite chrípku

Nie. Chrípka je sezónne ochorenie, ktoré sa vyskytuje v jesennom a zimnom období, preto sa často mylne spája chladné počasie s chrípkou. Aby ste dostali chrípku musíte prísť do kontaktu s vírusom chrípky.

Vakcína proti chrípke nás chráni aj pred prechladnutím alebo žalúdočnou chrípkou

Nie. Vakcína vás chráni len proti vírusu chrípky. Prechladnutie a žalúdočnú chrípku spôsobujú iné baktérie a vírusy pred ktorými vás očkovanie proti chrípke nechráni.

Chrípka je len silnejšie prechladnutie

Nie. Medzi prechladnutím a chrípkou je rozdiel. Kým prechladnutie začína postupne chrípka má náhly nástup. Behom pár hodín môžete dostať vysoké horúčky (39 – 40°C), bolesti kĺbov, svalov, triašku, kašeľ, kýchanie,…. Pri prechladnutí sú príznaky miernejšie.

Som tehotná takže sa nedám proti chrípke očkovať

Tehotné ženy by sa mali dať očkovať. Chrípka môže mať u tehotných žien závažnejší priebeh. Tehotné ženy s chrípkou majú vyššiu pravdepodobnosť hospitalizácie a riskujú aj zdravie nenarodeného dieťaťa. Závažné ochorenia môžu zvýšiť riziko predčasného pôrodu.

Vakcína proti chrípke je bezpečná pre tehotné a aj dojčiace ženy.

Deti sa nemusia očkovať proti chrípke

Deti môžu dostať vakcínu proti chrípke už od 6 mesiacov. Očkovanie sa odporúča všetkým deťom do 3 rokov života, keďže chrípka má u nich často ťažký priebeh s množstvom komplikácií.

ZDROJ

biron.com/en/education-center/myth-or-fact/flu

stonybrookmedicine.edu/patientcare/flu/facts-myths

nfid.org/infectious-diseases/myths-and-facts-about-influenza-for-consumers/

Obrázky: Pixabay

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY