Dojčenie je dobré pre deti, to vedia všetci. Ak už dieťa máte o dojčení istotne niečo viete. Pokiaľ očakávate prírastok do rodiny určite ste už prečítali množstvo literatúry ohľadom dojčenia a materského mlieka. V množstve informácií a aj rád od známych a priateliek je niekedy ťažké rozpoznať čo pravda je a čo nie. Dojčenie a materské mlieko – ako to s nimi naozaj je?
Zaujímavé fakty
Ľudský mozog potrebuje na správne fungovanie asi 20% energie. Tvorba materského mlieka je energeticky náročnejšia a váš organizmus na to spotrebuje cca 25% z celkovej energie.
Každodenným dojčením spálite toľko energie koľko by ste spálili počas 7 km prechádzky (minimálne). Dojčením môžete spáliť od 400 do 600 kalórií denne.
Asi ¾ mamičiek má v pravom prsníku viac materského mlieka než v ľavom bez ohľadu na to, či sú praváčky alebo ľaváčky. Prečo je to tak sa stále nevie.
Dojčenie je práca na plný pracovný úväzok. Jedna štúdia preukázala, že dojčenie jedného dieťaťa počas prvého roka trvá približne 1800 hodín. Práca na plný úväzok je do 2 000 hodín.
Materské mlieko mení svoju nutričnú hodnotu počas rastu a vývoja dieťaťa. Materské mlieko pre novorodenca má iné zloženie ako pre 8-9 mesačné dieťa. Môže sa zmeniť aj zo dňa na deň, z kŕmenia na kŕmenie a podľa niektorých zdrojov aj počas kŕmenia. Jeho zloženia sa mení podľa potrieb dieťaťa.
- Riedke materské mlieko môže byť počas letných horúčav kedy obsahuje viac vody aby bolo dieťa dostatočne hydratované.
- Ak je dieťa choré môže mlieko obsahovať viac imunitných buniek, ktoré ho chránia.
- Ak dojčíte chlapca má materské mlieko o cca 200 kalórií viac ako materské mlieko pre dievčatko.
- Každé materské mlieko je jedinečné a je ideálnou potravou len pre jedno dieťa. Dve materské mlieka s rovnakým zložením nenájdete.
Prvé materské mlieko, známe aj ako kolostrum má žltkastobielu farbu a je veľmi husté. Pre dieťa to je superpotravina, ktorá mu pomáha vytvárať črevný mikrobióm a aj zvyšuje jeho ochranu pred infekciami.
Je dokázané, že materské mlieko obsahuje viac ako 1000 rôznych bielkovín, zatiaľ čo v umelom mlieku je ich zopár.
Banky ženského – materského mlieka
Pokiaľ dieťa nemôžete z akéhokoľvek dôvodu dojčiť nemusíte hneď rozmýšľať nad umelým mliekom. Môžete sa obrátiť aj na banky ženského mlieka (alebo banky materského mlieka). Najčastejšie sa mlieko v týchto bankách používa na kŕmenie predčasne narodených, nedonosených detí ale ak ho majú viac môžete si ho zakúpiť. Cena sa pohybuje v závislosti od banky.
Využiť ich môžete aj keď máte mlieka veľa a pomôcť tak detičkám, ktoré nemôžu materské mlieko dostávať. Materské mlieko môžete darovať ak spĺňate pár požiadaviek. Výkupná cena materského mlieka sa pohybuje okolo 6 euro za liter (v závislosti od banky).
Fakty a mýty
Počas dojčenia si musím dávať pozor na stravu
Existuje veľa dobre mienených rád čo by ste mali a čo nemali jesť keď dojčíte. Neverte im. Dajte si len pozor na konzumáciu morských plodov a rýb, ktoré môžu obsahovať viac ortuti a na konzumáciu alkoholu. Nejedzte jedlá, ktoré môžu byť pokazené a vyhnite sa aj konzumácii húb, ktoré nepoznáte.
Pikantné, korenené jedlá alebo káva sú potraviny, ktoré sa počas dojčenia vraj neodporúčajú. Pokojne si ich dajte, v rozumnej miere neublížia ani vám a ani dieťatku. To čo zjete len veľmi jemne ovplyvní chuť materského mlieka, čo môžete využiť keď začnete podávať dieťaťu pevnú stravu. Bude dostávať jedlo, ktorého chuť mu bude povedomá.
S kávou to ale veľmi nepreháňajte (2 – 3 šálky denne sú v pohode). Dieťa môže byť po nej nepokojné a podráždené.
Deti, ktoré sú dojčené jedia častejšie ako tie, ktoré sú na umelej výžive
Áno toto je pravda. Niektoré mamičky, ktoré dojčia, veria, že je to dôvod prečo by dieťa nemalo dostať toľko mlieka koľko chce. – toto je ďalší mýtus. Materské mlieko je pre bruško dieťaťa ľahšie stráviteľnejšie než umelé a to je dôvod prečo sú dojčené deti častejšie hladné.
Kým je dieťa dojčené nemalo by dostať cumlík alebo fľašku
Nie. Každé dieťa v istom období dostane cumlík a aj fľašku s mliekom. Je jedno či dojčíte alebo nie pokojne dajte dieťaťu cumlík. Cumlíky pomáhajú deťom upokojiť sa. Nie je nič zlé ani na tom ak dáte dieťaťu jesť občas z fľašky. Ak matka pracuje, alebo ak musí niekam odísť (k lekárovi,…) môže sa dieťa nakŕmiť aj z fľašky. Dôležité je aby dostalo dostatok živín, ktoré pre rast a vývoj potrebuje.
Pred dojčením by som si mala umyť bradavky
Nie. Umývanie bradaviek nie je potrebné. Vaše dieťa dobre pozná vašu vôňu. Navyše, v bradavkách sa vytvára, ktorú dieťa cíti a dobré baktérie, ktoré pomáhajú budovať imunitný systém dieťaťa.
Dojčenie je dobré aj pre matku
Áno. Dojčenie má prínos aj pre zdravie matky. Zmierňuje riziko rozvoja niektorých druhov rakoviny (vaječníkov, maternice, prsníkov), cukrovky 2.typu, hypertenzie a aj popôrodnej depresie.
Počas dojčenia produkuje mozog viac „dobrých hormónov“. Uvoľňuje prolaktín a oxytocín, ktoré pomáhajú vytvárať puto medzi matkou a dieťaťom.
Cvičenie ovplyvňuje chuť materského mlieka
Nie. Zatiaľ neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by vplyv cvičenia na chuť a zloženie materského mlieka potvrdil.
Ak nezačnete s dojčením hneď po pôrode nebudete môcť dojčiť
Pravdou je, že najlepšie je začať s dojčením do hodiny po pôrode. Reflexy dieťaťa sú veľmi silné a je pripravené naučiť sa kŕmiť. Pokiaľ s tým ale nezačnete takto skoro nezúfajte ale snažte sa začať s dojčením čo najskôr po pôrode. Prikladanie dieťaťa k prsníku pomôže dojčenie rozbehnúť.
Ak som chorá nemôžem dojčiť
Záleží to od druhu ochorenia, ale zvyčajne môžete v dojčení pokračovať. Dôležité je aby vám lekár predpísal správne lieky a aby ste si vy dobre oddýchli, jedli a pili. Baktérie sa do materského mlieka nedostanú. Protilátky, ktoré sa vytvárajú v boji s chorobou vo vašom tele sa prenesú cez materské mlieko aj do dieťaťa, ktoré následne chránia pred infekciou.
Prvé dni po pôrode mám málo mlieka
Kolostrum je prvé mlieko
, ktoré sa po pôrode vytvára. Ide o mimoriadne výživné mlieko, ktoré obsahuje všetky živiny, ktoré dieťa v prvé dni na svete potrebuje. Aj keď je tohto mlieka málo na zaplnenie malého žalúdka dieťaťa to postačuje.
Dojčenie je náročné a vyžaduje si veľa času a energie
Áno, dojčenie je náročné, vyžaduje si čas a aj energiu (tvorbou mlieka spálite toľko kalórií koľko spálite prechádzkou dlhou 7 km). Príprava umelého mlieka uprostred noci, miešanie a snaha dosiahnuť správnu teplotu umelého mlieka je ale oveľa náročnejšie. Dojčením nemusíte nič umývať, sterilizovať ani miešať a máte istotu, že mlieko má tú správnu teplotu.
Ak dieťa plače znamená to, že nemám dostatok mlieka a je hladné
Deti plačom komunikujú
. Nevedia povedať, že im je teplo alebo zima, že chcú spať alebo majú mokrú plienku. Keď sa cítia nepohodlne dajú to najavo plačom.
Materské mlieko sa vytvára v takej kvalite a takom množstve aké dieťa práve potrebuje. Deti nevypijú pri dojčení všetko mlieko, ktoré sa v prsníkoch nachádza, vždy trochu nechajú. Pokiaľ sa ale obávate, že máte málo mlieka poraďte sa s lekárom alebo laktačnou poradkyňou.
Ak fajčím nemôžem dojčiť
Fajčenie škodí zdraviu, to sa vie a je najlepšie ak počas dojčenia nebudete fajčiť. Pokiaľ si ale tohto zlozvyku nedokážete úplne vzdať dodržte pár pravidiel
- fajčite po dojčení, nie pred
- pasívne fajčenie je pre dieťa nebezpečnejšie než to, čo prechádza do materského mlieka.
- Fajčite vonku a pred dymom si chráňte oblečenie. Oblečte si kabát alebo sveter, ktorý, keď dofajčíte, necháte vonku.
Materské mlieko je pre vaše dieťa stále lepšie než umelé mlieko.
Kvôli dojčeniu moje prsia ovisnú
Nie, dojčenie za to nemôže. Ukázalo sa, že za to môžu výkyvy hladín hormónov a hmotnosti počas tehotenstva. Určitú úlohu pri ochabnutých prsníkoch zohráva aj starnutie a genetika.
Dojčenie rozmaznáva deti
Nie, ani toto nie je pravda. Materské mlieko obsahuje živiny, ktoré dieťa práve potrebuje na správny rast a vývoj. Okrem toho sa dojčením vytvára medzi matkou a dieťaťom puto. Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že dojčenie detí jeden rok a dlhšie má na ne negatívny vplyv.
Keď začnú deťom rásť zuby je dobré prestať s dojčením
Zúbky dieťaťa sa môžu zdať pre matku hrozbou počas dojčenia, faktom ale je, že kým sa dieťa kŕmi nemôže hrýzť. Ak vás predsa len uhryzne môže to byť znak, že už je sýte a nepotrebuje sa kŕmiť. Pokiaľ vás predsa len pohryzie neskríknite. Zostaňte v pokoji, odtiahnite dieťa od prsníka a povedzte nie. Ak by ste zareagovali inakšie vaše dieťa by to mohlo zobrať ako zábavu a zopakovalo by to.
Dojčené deti nebývajú tak často choré
Áno, toto je pravda. Materské mlieko sa prispôsobuje potrebám dieťaťa a zároveň mu poskytuje aj protilátky, ktoré si jeho imunitný systém ešte nedokáže vytvoriť. Okrem toho je dokázané, že dojčenie znižuje u detí riziko vzniku ušných infekcií, hnačky a žalúdočných problémov a aj syndrómu náhleho úmrtie dojčiat na polovicu. Dojčené deti majú aj nižšie riziko rozvoja alergie, astmy, obezity či cukrovky v staršom veku.
Dieťa vás cíti
Áno. Novorodenci majú výborný čuch a poznajú vôňu materského mlieka. Ak k vám otočia hlavu môže ísť o znak, že sú hladné…. idú za vôňou mlieka.
Vďaka dojčeniu ma dieťa vidí
Áno. Po narodení sú deti krátkozraké ale na vzdialenosť okolo 20-30 cm vidia celkom dobre. Práve toto je vzdialenosť, medzi tvárou dieťaťa a vašou tvárou pri dojčení. Takže, mamičky, buďte si isté, že vás dobre vidí.
ZDROJ:
breastmilkcounts.com/getting-prepared/myths-and-facts-about-breastfeeding/
unicef.org/parenting/food-nutrition/14-myths-about-breastfeeding
womenshealth.gov/its-only-natural/addressing-breastfeeding-myths/incredible-facts
Obrázky: freepik.com, pixabay.com