1.9 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Fakty a mýty: Endometrióza

Endometrióza postihuje asi každú desiatu ženu na svete. Ide len o odhad a predpokladá sa, že prípadov je viac, nie každá žena vyhľadá pomoc. Ide tak o jedno z najrozšírenejších gynekologických ochorení žien v reprodukčnom veku. Istotne ste už o ňom počuli, čo z toho sú mýty a aká je pravda?

Čo je endometrióza

Endometrium je názov pre výstelku (sliznicu) maternice. Ak sa endometrium vytvorí na inom mieste ako v maternici hovoríme o endometrióze. Najčastejšie sa tkanivo nachádza na orgánoch malej panvy ako vaječníky, vajíčkovody, vagína, na močovom mechúre, obličkách alebo na črevách. Zriedka, ale predsa sa môže endometriálne tkanivo vyskytnúť aj v iných častiach tela.

Počas menštruácie dochádza v maternici k odlupovaniu sliznice, ktorá vychádza von z maternice. Ak trpíte endometriózou v tkanive, ktoré je mimo maternice dochádza tiež k olupovaniu sliznice. Tá ale spolu s krvou nemá kam odtekať, hromadí sa a spôsobuje zápal a bolesti. Endometrióza tak môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov, ktoré súvisia s tým, kde sa tkanivo nachádza.

Medzi bežné príznaky endometriózy patrí hlavne bolesť, ktorá sa môže vyskytnúť pri menštruácii, počas pohlavného styku alebo počas močenia. Medzi ďalšie príznaky patria

  • hnačka alebo zápcha
  • nevoľnosť
  • problémy s trávením
  • cysty
  • neplodnosť
  • nadmerná a chronická únava

Fakty a mýty

Bolesť počas menštruácie je normálna

Bolesť a kŕče sa pri menštruácii môžu vyskytnúť bežne. Pokiaľ ale bolesť narúša váš každodenný život a bráni vám v aktivitách môže ísť o príznak endometriózi. Ženy, ktoré majú endometriózu majú často extrémne a vysiľujúce bolesti počas menštruácie. Bolesť nie je jediným príznakom. Ženy s týmto zdravotným problémom môžu pociťovať bolesť pri močení, v oblasti čriev alebo v inej časti tela (v závislosti od toho kde sa tkanivo nachádza).

Som príliš mladá aby som mala endometriózu

Endometrióza sa najčastejšie diagnostikuje u žien v reprodukčnom veku od 20 do 40 rokov. Môže ale postihnúť aj ženy v mladšom veku, keď dostanú prvýkrát menštruáciu. Trvá nejaký čas kým sa endometrióza diagnostikuje a preto sa s tvrdením, že ňou netrpia mladé dievčatá môžete stretnúť. Značná väčšina žien, ktoré majú endometriózu uvádza, že príznaky ochorenia pociťovali oveľa skôr ako im bolo diagnostikované.

Hysterektómia vylieči endometriózu

Hysterektómia je zákrok, pri ktorom dochádza k odstráneniu maternice, niekedy aj vaječníkov a vajíčkovodov. Ako liečba endometriózy sa používa hysterektómia len ako posledná možnosť liečby, keď zlyhali všetky predchádzajúce liečby a zákroky.

Problémom endometriózy je, že reaguje na estrogén, ktorý produkujú vaječníky. Odstránením maternice sa tohto problému nezbavíte.

Endometrióza

Endometrióza postihuje len oblasť panvy

Pravdou je, že často sa endometrionálne tkanivo nachádza na orgánoch, ktoré sú v malej panve ako na povrchu maternice, vajíčkovodoch či na močovom mechúry. Môže sa ale vyskytnúť aj inde v tele. Tkanivá endiometria sa našli už aj v pľúcach alebo mozgu (počas menštruácie spôsobovali záchvaty).

Tehotenstvo môže endometriózu vyliečiť

Nie. Tehotenstvo endometriózu nevylieči ale u niektorých žien môže zmierniť jej príznaky. Výskumy naznačujú, že tehotenstvo môže symptómy zmierniť ale aj zhoršiť prípadne ich neovplyvní vôbec. U každej ženy to môže prebiehať inak.

Ak u žien počas tehotenstva dôjde k zmierneniu príznakov po pôrode sa môžu príznaky vrátiť v plnej sile a všetko sa vráti do čias pred otehotnením.

Menopauza endometriózu vylieči

Nie, ani menopauza nie je zárukou toho, že príznakmi endometriózy viac trpieť nebudete. 2 až 5% žien pociťuje príznaky aj po menopauze. Organizmus žien stále produkuje malé množstvo hormónov, ktoré vplývajú na endometriózu, preto môžete príznaky pociťovať aj dlhšiu dobu po ukončení menštruácie.

Endometrióza zabraňuje otehotneniu

Pravdou je, že tento zdravotný stav môže spôsobiť problémy s plodnosťou. Odhaduje sa, že 30 až 50% žien s endometriózou môže trpieť neplodnosťou. Súčasná liečba plodnosti vie ale veľkému množstvu týchto žien pomôcť.

Interupcia je príčinou vzniku endometriózy

Mýtus, že interrupcia spôsobuje endometriózu je rozšírený ale nejde o tvrdenie založené na faktoch. Príčina vzniku endometriózy nie je známa, predpokladá sa, že významnú úlohu pri nej zohráva genetika a teda rodinná anamnéza. Dôkazy o tom, že ju spôsobuje interrupcia neexistujú.

Ďalší podobný mýtus sa týka hladiny estrogénu. Povráva sa, že vysoké hladiny estrogénu spôsobujú endometriózu. Ani toto sa nezakladá na pravde. Pravdou ale je, že príznaky endometriózy sa zmierňujú liekmi, ktoré hladiny estrogénu znižujú.

Endometrióza je spôsobená používaním tampónov alebo sexuálnou aktivitou

Nie. Ani jedno ani druhé nie je príčinou vzniku endometriózy. Aj keď presná príčina vzniku nie je známa niektoré výskumy naznačujú, že za jej vznikom môže byť

  • Retrográdna menštruácia – menštruačná krv prúdi späť cez vajíčkovody do panvovej dutiny. Bunky endometria, ktoré sú v krvi sa prilepia na orgány.
  • Poruchy imunitného systému
  • genetické faktory
  • kmeňové bunky
  • abnormality maternice

Rakovina a endometrióza je to isté

Nie. Endometrióza nie je onkologické ochorenie. Pre toto ochorenie sú typické výskyty tkanív maternice (endometria) mimo maternice. S rakovinou nemá nič spoločné. Tento mýtus mohol vzniknúť z rakoviny endometria, ktorá je známa ako rakovina maternice. Existuje tiež veľmi málo dôkazov, že endometrióza spôsobuje rakovinu. Faktom ale je, že niektoré typy rakoviny sú u žien s endometriózou častejšie.

ZDROJ:

riversideonline.com/patients-and-visitors/healthy-you-blog/blog/m/myths-and-facts-about-endometriosis

medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-endometriosis-facts-vs-fiction

medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-endometriosis-facts-vs-fiction#9-Birth-control-pills-can-cure-endometriosis

drseckin.com/myths-and-facts-endometriosis/

Obrázky: freepik.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY