22.3 C
Bratislava
nedeľa, 8 septembra, 2024

Fakty a mýty: Fibromyalgia

Fibromyalgia je ochorenie, ktoré sa prejavuje bolesťami, únavou a poruchami spánku. Ide o zriedkavé ochorenie, ktorým trpí 2 až 4% populácie. Príčiny vzniku tohto chronického ochorenia nie sú známe. Predpokladá sa, že za tým bude genetika. Spúšťačom ochorenia je najčastejšie fyzická alebo psychická trauma no môže sa rozvíjať aj postupne počas rokov.

Čo je fibromyalgia

Pre fibromyalgiu je typickým príznakom bolesť. Táto bolesť ale nie je spôsobená poškodením alebo zápalom v konkrétnom tkanive ale mozgom, ktorý intenzívnejšie spracováva bolesť. Bolesť sa zosilňuje a zároveň sa potláča zmierňovanie bolesti. Tento poznatok naznačuje, že ide o ochorenie mozgu. Tieto zmeny ale nie sú typické len pre fibromyalgiu.

Podozrenie na fibromyalgiu prichádza ak má pacient dlhotrvajúce alebo často sa vracajúce bolesti, ktorých príčinu sa nepodarilo zistiť. Medzi základné príznaky fibromyalgie, ktoré pociťuje každý pacient patria

  • bolesť
  • únava
  • poruchy spánku

Medzi ďalšie príznaky, ktoré sa už nemusia prejaviť u každého pacienta patria opuchy, zmeny nálad, depresie, svalová únava, bolesti krčnej chrbtice, chrbta, kĺbov, chronická bolesť hlavy, inkontinencia, zvýšená citlivosť na chlad (alebo teplo) mravčenie v prstoch na rukách a nohách,… Otázkou zostáva, či ďalšie príznaky sú len dôsledky chronickej bolesti alebo sú spôsobené ochorením.

Každý človek, ktorý má fibromyalgiu pociťuje iné príznaky. Ak si k tomu pridáte fakt, že ide o zriedkavé ochorenie niet divu, že je okolo neho množstvo mýtov a poloprávd. Aj samotná diagnostika fibromyalgie je náročnejšia a môže trvať nejaký čas.

Fakty a mýty

Fibromyalgia je len v hlave, nie je skutočná

Väčšina ľudí si myslí, že fibromyalgia je len ochorenie, ktoré si ľudia namýšľajú, alebo že majú len znížený prah bolesti. Čo je horšie tomuto mýtu verili aj mnohí lekári, čo sťažovalo dostupnosť liečby. Ak prišiel za lekárom pacient, že ho bolia kĺby a napriek množstvu testov a vyšetrení sa dôvod bolesti nezistil mysleli si, že si bolesť namýšľa. V súčasnosti už ale fibromyalgiu lekári uznávajú ako chorobu s fyzickými príznakmi, ktorú treba liečiť.

Lekári rýchlo pochopili, že príznaky si pacienti nevymýšľajú a sú reálne, problém je s verejnosťou, ktorá o tomto ochorení veľa nevie a stále si myslí, že nejde o chorobu.

Fibromyalgia postihuje len ženy

Toto chronické ochorenie môže postihnúť mužov aj ženy. Pravdou ale je, že častejšie postihuje ženy. Približne 70% pacientov sú ženy.

Pacienti s fibromyalgiou často trpia aj syndrómom dráždivého čreva

Áno. Pacienti s fibromyalgiou často majú problémy aj so syndrómom dráždivého čreva, čo naznačuje spojitosť týchto ochorení.  Obe ochorenia majú spoločnú charakteristiku: chronická bolesť, zvýšená citlivosť a funkčné problémy bez zjavných príčin. Stres a úzkosť príznaky ochorení zhoršujú.

Ide len o typ depresie

Nie. Pravdou ale je, že príznaky fibromyalgie (problémy so spánkom, chronická bolesť) môžu ovplyvniť duševné zdravie a viesť k depresii. Nezabúdajte ale, že fibromyalgia je fyzický stav, pri ktorom je narušená normálna signalizácia bolesti. Nejde o duševnú poruchu.

Fibromyalgia. Joga

 

Fibromyalgia je len iné pomenovanie pre artritídu

Jedným z príznakov fibromyalgie je bolesť kĺbov. Aj keď tento príznak vás môže naviesť k diagnóze artritídy vyšetrenia to nepotvrdia. Pri artritíde dochádza k zápalu a poškodeniu kĺbov čo spôsobuje bolesť (bolesť pochádza zo zápalu a poškodeného kĺbu). Pri fibromyalgii zápal ani poškodenie kĺbov nie je, je len bolesť, ktorá súvisí so svalmi a mäkkými tkanivami, nie s kĺbmi.

Faktom ale je, že fibromyalgoiu často trpia ľudia, ktorí majú aj reumatoidnú artritídu.

Stačí si trochu oddýchnuť a príznaky zmiznú

Bolesti svalov pri fibromyalgii sú podobné bolestiam po dlhom a namáhavom cvičení. Ďalším typickým príznakom je únava. Môže sa zdať, že po odpočinku všetky príznaky zmiznú ale nie je to tak. Odpočinok bolesť a únavu neodstráni.

Ak nemáte citlivé oblasti nejde o fibromyalgiu

Väčšina pacientov s týmto ochorením má na tele citlivé miesta, ktoré majú tendenciu bolieť ak ich jemne stlačíte alebo sa ich dotýkate. Nejde ale o typický príznak fibromyalgie a nemajú ho všetci pacienti. Pri stanovení diagnózy sa pozerá na iné symptómy a ich závažnosť než na citlivé miesta.

Alternatívna liečba na fibromyalgiu nezaberá

Joga, tai chi

a iné pohybové aktivity môžu zmierniť príznaky fibromyalgie. Uskutočnili sa štúdie, ktoré potvrdili ich priaznivý vplyv na únavu, depresie a problémy so spánkom. Masáže alebo akupunktúra môžu pomôcť zmierniť bolesti a môžu dopomôcť k lepšiemu a kvalitnejšiemu spánku.

Fibromyalgia postihuje celé telo

Áno, bolesť sa môže vyskytovať v celom tele, nie je lokalizovaná.

Liekmi možno liečiť fibromyalgiu

Na fibromyalgiu jeden liek neexistuje. Liekmi sa len zmierňujú príznaky. Bolesti nezmiznú úplne ale môžu sa zmierniť liekmi od bolesti. Ak máte popri ochorení aj depresie môžete užívať antidepresívá. Rovnako dobrá ako lieky sa ukázala byť aj nefarmakologická liečba. Masáže, cvičenie, meditácie, hydroterapia, akupunktúra, … v kombinácii s liekmi môžu pomôcť znížiť príznaky ochorenia a zlepšiť tak kvalitu života pacientov. Konzultujte všetko so svojim lekárom, len tak vám môže nastaviť správnu liečbu.

Pri fibromyalgii je dobré držať špeciálnu diétu

Nie. Zatiaľ sa nenašla žiadna špeciálna diéta, ktorá by príznaky ochorenia zmiernila. Určite sa ale zamerajte na zdravú a vyváženú stravu, ktorá má celkovo na organizmus priaznivý vplyv. Zabezpečte si dostatočný príjem vitamínov, minerálov a ďalších živín, ktoré organizmus potrebuje. Obmedzte konzumáciu kofeínu, rafinovaných cukrov vyprážaných jedál a alkoholu.

ZDROJ:

webmd.com/fibromyalgia/fibromyalgia-myths-facts

reidhealth.org/blog/fibromyalgia-facts-vs-myths

vulcanpainmanagement.com/blog/common-myths-and-facts-about-fibromyalgia

10 Myths and Facts About Fibromyalgia

Obrázky: freepik.com, pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY